Իրանը հրաժարվել է ԱՄՆ-ի հետ միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններից
Իրանը չի մասնակցի ԱՄՆ-ի հետ հունիսի 15-ին պլանավորված միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններին: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից։
Նշվում է, որ ըստ մերձավորարևելյան ԶԼՄ-ների հրապարակումների՝ բանակցությունների դադարեցումը վերաբերում է ոչ միայն այս փուլին, այլև Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ցանկացած այլ բանակցության։
Հունիսի 13-ի գիշերն Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Իրանի տարածքին, այդ թվում՝ միջուկային օբյեկտներին։ Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունն իրադրության էսկալացման համար պատասխանատվությունը դրել է ԱՄՆ-ի վրա։
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները ներգրավված չէ հարվածներին։ Նա նշել է, որ Իսրայելն ԱՄՆ-ին տեղեկացրել է, որ «այդ գործողություններն անհրաժեշտ են եղել որպես ինքնապաշտպանություն»։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նույնպես ասել է, որ իմացել է հարվածների պլանների մասին, և դրանք իր համար անակնկալ չեն եղել։ Թրամփը հույս է հայտնել, որ չնայած ստեղծված իրադրությանը, Իրանի հետ միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները կշարունակվեն։
Կիրակի օրը՝ հունիսի 15-ին, Օմանում պլանավորված էր անցկացնել իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ Իրանի և ԱՄՆ-ի բանակցությունների հերթական՝ վեցերորդ փուլը։

Иран отказался от переговоров с США по ядерной программе
Иран не будет участвовать в переговорах с США по своей ядерной программе, запланированных на 15 июня. Об этом, как передает «Арменпресс» сообщает «Интерфакс».
Отмечается, что, согласно публикациям в ближневосточных СМИ, приостановка переговоров касается не только этого этапа, но и любых других переговоров по ядерной программе Ирана.
В ночь на 13 июня Израиль нанес удары по территории Ирана, в том числе по ядерным объектам. МИД Ирана возложил ответственность за эскалацию ситуации на США.
Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что США не причастны к ударам. Он отметил, что Израиль проинформировал США о том, что «эти действия были необходимы в целях самообороны».
Президент США Дональд Трамп также заявил, что узнал о планах ударов, и они не стали для него неожиданностью. Трамп выразил надежду, что, несмотря на сложившуюся ситуацию, переговоры с Ираном по ядерной программе будут продолжены.
В воскресенье, 15 июня, в Омане должен был состояться шестой раунд переговоров между Ираном и США по иранской ядерной программе.