Թրամփը նախարարների կաբինետի նիստ է գումարում Իսրայելի կողմից Իրանին հասցված հարվածների պատճառով
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախարարների կաբինետի նիստ է գումարում՝ կապված Իսրայելի կողմից Իրանին, այդ թվում՝ երկրի միջուկային օբյեկտներին հասցված հարվածների հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN-ը՝ վկայակոչելով Սպիտակ տան աղբյուրների։
«Իր պաշտոնյաների հետ բարձր մակարդակով նիստ գումարելու նախագահի որոշումն ընդունվել է դեռ մինչև հարվածներ հասցնելը, քանի որ ԱՄՆ պաշտոնատար անձինք ավելի ու ավելի էին մտահոգված այս սպառնալիքի առնչությամբ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հունիսի 12-ին Թրամփը, պատասխանելով Իրանի ուղղությամբ Իսրայելի հնարավոր հարվածի մասին հարցին, կարծիք էր հայտնել, որ դա «իրոք կարող է տեղի ունենալ » և զգուշացրել էր «մոտ ապագայում» տարածաշրջանում լայնածավալ հակամարտության հավանականության մասին։
Ավելի ուշ Թրամփը հայտնել է, որ իմացել է Իսրայելի պլանների մասին, և հարվածներն իր համար անակնկալ չեն եղել։ Նա հույս է հայտնել, որ չնայած ստեղծված իրադրությանը, Իրանի հետ իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները կշարունակվեն։

Трамп созывает заседание кабинета министров в связи с ударами Израиля по Ирану
Президент США Дональд Трамп созывает заседание кабинета министров в связи с ударами Израиля по Ирану, и по его ядерным объектам. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил телеканал CNN со ссылкой на источники в Белом доме.
“Решение президента созвать заседание на высшем уровне со своими руководителями было принято еще до нанесения ударов, поскольку официальные лица США все больше были обеспокоены этой угрозой”, - говорится в сообщении.
12 июня Трамп, отвечая на вопрос о возможном ударе Израиля по Ирану, выразил мнение, что это “вполне может произойти”, и предупредил о возможности масштабного конфликта в регионе “в ближайшее время”.
Позднее Трамп заявил, что ему было известно о планах Израиля, и удары не стали для него неожиданностью. Он выразил надежду, что, несмотря на сложившуюся ситуацию, переговоры с Ираном по иранской ядерной программе продолжатся.