Ֆրանսիան վտարել է 12 ալժիրցի պաշտոնյայի և Ալժիրում իր դեսպանին հետ կանչել խորհրդակցությունների
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի գրասենյակը հայտնել է, որ նախագահի հրամանով 12 ալժիրցի պաշտոնյաներ վտարվել են երկրից՝ ի պատասխան Ալժիրի կողմից Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարության 12 պաշտոնյաների արտաքսման: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Le Monde պարբերականը։
Բացի այդ, ըստ Ֆրանսիայի նախագահի գրասենյակի հայտարարության՝ «հանրապետության նախագահը որոշել է խորհրդակցությունների նպատակով հետ կանչել Ալժիրում Ֆրանսիայի դեսպան պարոն Ստեֆան Ռոմատեին»։
Նախագահ Էմանուել Մակրոնի գրասենյակը հայտնել է, որ Ալժիրից վտարված 12 ֆրանսիացի պաշտոնյաները «Ֆրանսիա հասնելու ճանապարհին են»: Գրասենյակը Ալժիրին կոչ է արել «վերսկսել երկխոսությունը՝ նշելով, որ Ալժիրի իշխանությունները «պատասխանատվություն են կրում մեր երկկողմ հարաբերությունների հանկարծակի վատթարացման համար»:
Գրասենյակն իր զարմանքն է արտահայտել առ այն, որ հարաբերությունները նման շրջադարձ են ստացել Ալժիրի նախագահ Աբդելմաջիդ Թեբբունիի և Էմանուել Մակրոնի միջև հարաբերությունները վերականգնելու նպատակով հեռախոսազրույցից ընդամենը երկու շաբաթ անց:
Փարիզի և Ալժիրի միջև հարաբերությունները սրվել էին 2024 թվականին, երբ Ֆրանսիան ճանաչել էր Մարոկկոյի ինքնիշխանությունը վիճելի Արևմտյան Սահարայի նկատմամբ, որտեղ Ալժիրը երկար ժամանակ սատարում էր անկախության կողմնակից «Պոլիսարիո ճակատ» ռազմաքաղաքական կազմակերպությանը:
Հարաբերություններն ավելի էին վատթարացել, երբ նոյեմբերին Ալժիրը ազգային անվտանգությունը վնասելու մեղադրանքով ձերբակալել էր ֆրանս-ալժիրցի գրող Բուալեմ Սանսալին այն բանից հետո, երբ նա ֆրանսիական ծայրահեղ աջ լրատվամիջոցներից մեկին ասել էր, որ ֆրանսիական գաղութատիրության ժամանակ Մարոկկոյի տարածքը կրճատվել է հօգուտ Ալժիրի:
Իսկ ապրիլի 11-ին Ֆրանսիայի դատախազները մեղադրանք են առաջադրել երեք ալժիրցու, այդ թվում՝ հյուպատոսարանի մեկ աշխատակցի՝ 2024 թվականին Փարիզի արվարձաններից մեկում Ալժիրի կառավարության ընդդիմախոսներից մեկի առևանգմանը մասնակցության կասկածանքով։
Ֆրանսիայում Ալժիրի հյուպատոսարանի պաշտոնյայի ձերբակալությունից հետո Ալժիրի արտգործնախարարությունը ֆրանսիացի 12 դիվանագետի «պերսոնա նոն գրատա» էր հայտարարել: Ալժիրը պաշտոնյայի ձերբակալությունը որակել էր որպես «ստոր արարք» և դրանում մեղադրել Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարին։

Франция выслала 12 алжирских чиновников и отозвала своего посла в Алжире для консультаций
Офис президента Франции Эммануэля Макрона сообщил, что 12 алжирских чиновников высланы из страны указом президента в ответ на высылку Алжиром 12 сотрудников МВД Франции. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Le Monde.
Кроме того, согласно заявлению канцелярии президента Франции, «президент республики принял решение отозвать посла Франции в Алжире г-на Стефана Роматта для консультаций».
Офис президента Эммануэля Макрона сообщил, что 12 французских чиновников, высланных из Алжира, «направляются во Францию». Офис призвал Алжир «возобновить диалог», заявив, что алжирские власти «несут ответственность за внезапное ухудшение наших двусторонних отношений».
Офис выразил удивление тем, что отношения приняли такой оборот всего через две недели после телефонного разговора между президентом Алжира Абдельмаджидом Теббуном и Эммануэлем Макроном, направленного на восстановление отношений.
Отношения между Парижем и Алжиром обострились в 2024 году, когда Франция признала суверенитет Марокко над спорной Западной Сахарой, где Алжир долгое время поддерживал выступающую за независимость военно-политическую организацию Фронт ПОЛИСАРИО.
Отношения еще больше ухудшились в ноябре, когда Алжир арестовал франко-алжирского писателя Буалема Сансаля по обвинению в подрыве национальной безопасности после того, как он заявил французскому крайне правому СМИ, что территория Марокко была урезана в пользу Алжира во время французского колониального правления.
А 11 апреля французские прокуроры предъявили обвинение трем алжирцам, включая сотрудника консульства, в предполагаемой причастности к похищению в 2024 году оппонента алжирского правительства в пригороде Парижа.
После ареста во Франции сотрудника алжирского консульства МИД Алжира объявил 12 французских дипломатов «персонами нон грата». Алжир назвал арест чиновника «подлым актом» и возложил вину за него на министра внутренних дел Франции.