Համահայկական խաղերի համաշխարհային խորհրդի գործադիր կոմիտեն բավականին մեծ աշխատանք է կատարել. Արայիկ Հարությունյան
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, Համահայկական խաղերի կառավարական կազմկոմիտեի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Համահայկական ձմեռային երկրորդ խաղերի բացումը համարում է կայացած և ճիշտ համարում խաղերի անցկացման վայրի ընտրությունը:
«Երկու տարի առաջ, երբ շատ հաջող Համահայկական ամառային խաղեր անցկացրեցինք, որոշեցինք, որ անպայման վերականգնելու ենք ձմեռային խաղերի ավանդույթը: Քննարկում էինք տարբեր քաղաքներ, և հիշում եք` 2022 թվականին, ինչ բարդ իրավիճակ էր նաև այս տարածաշրջանում: Չնայած բոլոր դժվարություններին, մենք որոշում կայացրեցին, որ խաղերն անելու ենք Ջերմուկում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում նշեց Հարությունյանը:
Վերջինիս խոսքով` խաղերի բացման պաշտոնական արարողության հաջողությունն ապացուցում է, որ տարիներ առաջ ճիշտ որոշում է կայացվել` Ջերմուկն ընտրել խաղերի անցկացման վայր:
«Համահայկական  խաղերի համաշխարհային խորհրդի գործադիր կոմիտեն բավականին մեծ աշխատանք է կատարել: Նաև հետաքրքրությունն էր մեծ այս խաղերի նկատմամբ: Քանի որ յուրաքանչյուր խաղերից հետո մեր հայրենակիցները վերադառնալով պատմում են խաղերի մասին, դա նոր մարդկանց է ներգրավում: Ձմեռային առաջին խաղերի համեմատ մասնակիցների քանակն անհամեմատ շատացել է»,- ասաց նա:
Հարությունյանն առանձնացրեց, որ Համահայկական խաղերի շրջանակներում հայրենիք ժամանած մարզիկների մի զգալի զանգված առաջին անգամ է Հայաստանում և առաջին անգամ են լինում նաև Ջերմուկում:
«Ջերմուկ գալու նպատակներից մեկը նաև այն էր, որ նրանք տեսնեն, թե Երևանից զատ գեղեցիկ ինչ այլ քաղաքներ ունենք: Վստահ եմ, որ հայաստանցի մասնակիցներից մի մեծ զանգված Ջերմուկում չի եղել: Մեծացնելով Համահայկական խաղերի աշխարհագրությունը՝ մենք փորձում ենք ցույց տալ մեր հայրենակիցներին, թե ինչպիսի հետաքրքիր ու գեղեցիկ վայրեր ունենք»,- շեշտեց նա:
Արայիկ Հարությունյանը ներկա կլինի մրցումային առաջին օրվա մրցումներից մի քանիսին:
Համահայկական առաջին ձմեռային խաղերը կայացել էին 2014 թվականին: 11 տարի անց մեկնարկած երկրորդ խաղերին մասնակցում է 1348 մարզիկ՝ 18 պետության 88 քաղաքներից: Առաջին խաղերին, որոնք կայացել էին Ծաղկաձորում, մասնակցել է շուրջ 430 պատվիրակ՝ աշխարհի 11 պետության 22 քաղաքից: Համահայկական ձմեռային երկրորդ խաղերի ընթացքում կանցկացվեն հոկեյի, դահուկավազքի, լեռնադահուկային սպորտի, սնոուբորդի, շախմատի, ձնամարտի և սպորտային պարերի մրցումներ: Մի քանի մարզաձևերի` սնոուբորդի, լեռնադահուկի և հոկեյի մրցաշարերը կանցկացվեն Ապարանի տարածաշրջանում և Երևանում:

Исполнительный комитет Всемирного совета Панармянских игр проделал довольно большую работу. Араик Арутюнян
Араик Арутюнян, руководитель аппарата премьер-министра, председатель правительственного оргкомитета Панармянских игр, считает открытие Вторых Панармянских зимних игр состоявшимися, а выбор места их проведения - правильным.
«Два года назад, когда мы провели очень успешные Панармянские летние игры, мы решили, что обязательно восстановим традицию зимних Игр. Мы рассматривали разные города, и вы помните, в какой сложной ситуации оказался этот регион в 2022 году. Несмотря на все трудности, мы решили провести игры в Джермуке», — как передает Арменпресс, сказал Арутюнян в беседе с журналистами.
По его словам, успех официальной церемонии открытия Игр доказывает, что несколько лет назад было принято правильное решение - выбрать Джермук местом проведения игр.
«Исполнительный комитет Всемирного совета Панармянских игр проделал довольно большую работу. Также был большой интерес к этим играм. Поскольку после каждой игры наши соотечественники возвращаются и рассказывают истории об Играх, это привлекает новых людей. По сравнению с первыми зимними Играми количество участников значительно возросло», - сказал он.
Арутюнян подчеркнул, что значительная часть спортсменов, прибывших на родину в рамках Панармянских игр, впервые находится в Армении, и в Джермуке они также находятся впервые.
«Одной из целей приезда в Джермук было то, чтобы они увидели, какие еще красивые города у нас есть, кроме Еревана. Я уверен, что большинство армянских участников не были в Джермуке. Расширяя географию Панармянских игр, Мы пытаемся показать нашим соотечественникам, какие у нас интересные и красивые места», - подчеркнул он.
Араик Арутюнян будет присутствовать на нескольких соревнованиях первого дня Игр.
Первые Панармянские зимние игры прошли в 2014 году. Во Вторых играх, которые стартовали 11 лет спустя, принимают участие 1348 спортсменов из 88 городов 18 стран. В Первых играх, которые прошли в Цахкадзоре, приняли участие около 430 делегатов из 22 городов 11 стран мира. На Вторых Панармянских зимних играх пройдут соревнования по хоккею, лыжным гонкам, горным лыжам, сноуборду, шахматам, снежкам, спортивным танцам. Несколько видов спорта, включая сноуборд, горные лыжи и хоккейные турниры пройдут в Апаранском регионе и в Ереване.