Բայդենի որդին մեղավոր է ճանաչվել ապօրինի կերպով զենք ձեռք բերելու գործով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի որդին՝ Հանթեր Բայդենը, ատենակալների կողմից մեղավոր է ճանաչվել զենք գնելու ժամանակ անօրինական թմրամիջոցների ազդեցության տակ գտնվելու մեջ։ Այսպիսով, նա դարձել է ԱՄՆ գործող նախագահի առաջին զավակը, որին մեղավոր են ճանաչում հանցագործության մեջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Բայդենի 54-ամյա որդուն մեղավոր են ճանաչել նրա դեմ առաջադրված բոլոր երեք դրվագներով։
Դատավարությանը ներկա են գտնվել նաև ԱՄՆ առաջին տիկին Ջիլ Բայդենը, Հանթեր Բայդենի կինը, քույրը և այլ ազգականներ։
Դատավարության ընթացքում մեղադրող կողմը ներկայացրել է Հանթեր Բայդենի մի շարք լուսանկարներ, հաղորդագրություններ, որոնք ցույց են տվել նրա կողմից ալկոհոլի և կոկաինի տարիների չարաշահումը, ինչն անօրինական է դարձրել զենքի ձեռքբերումը։
Ատենակալները Հանթեր Բայդենին մեղավոր են ճանաչել այն բանում, որ նա ստել է թմրանյութերի ազդեցության մեջ չլինելու առումով, երբ 2018 թվականին լրացրել է զենք ձեռք բերելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը, այնուհետև անօրինական կերպով գնել է զենքը։
Դատավճռի կայացման օրը դեռ չի որոշվել, սակայն դա սովորաբար տեղի է ունենում 120 օրվա ընթացքում։ Նրան սպառնում է մինչև 25 տարվա ազատազրկում, բայց փորձագետները քիչ հավանական են համարում, որ նա նման դատավճիռ կստանա։
Որդու դատավարությունից հետո Ջո Բայդենը հայտարարություն է տարածել՝ ասելով, որ կընդունի այդ գործի արդյունքը և կշարունակի հարգել դատական գործընթացը, մինչ Հանթերը դիտարկում է վճիռը բողոքարկելու հարցը։
«Ես նախագահն եմ, բայց նաև հայր եմ», - հայտարարել է Բայդենը։
Դատավճռից ժամեր անց Ջո Բայդենը մեկնել է Դելավերի նահանգ, որտեղ անցկացվում էր դատավարությունը, գրկել է որդուն, նրա կնոջը և իր թոռանը։
Այս դատավարությունը տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ Ջո Բայդենը և ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը մասնակցում են նոյեմբերի 5-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների ընտրապայքարին։ Մայիսի 30-ին Դոնալդ Թրամփը դարձել է ԱՄՆ պատմության մեջ առաջին նախագահը, որին մեղավոր են ճանաչել քրեական հանցագործության մեջ։ Նրան մեղավոր են ճանաչել ֆինանսական հաշվետվությունները կեղծելու մեջ, առաջադրված բոլոր 34 դրվագներով։

YEREVAN, JUNE 12, ARMENPRESS. US President Joe Biden’s son Hunter Biden was convicted by a jury on Tuesday of lying about his illegal drug use to buy a gun, making him the first child of a sitting U.S. president to be convicted of a crime, Reuters reports.
A 12-member jury in Wilmington, Delaware - the Bidens' hometown - found the defendant guilty on all three counts against him.
After about three hours of deliberation, the jurors found Hunter Biden falsely claimed to be free of illegal drugs when he filled out a government screening document for a Colt Cobra revolver in 2018 and then illegally possessed the weapon, the report adds.
While President Biden did not attend the trial in Delaware, many family members including First Lady Jill Biden did so regularly. Hunter Biden’s wife, sister and uncle were all present at times to support him during proceedings.
Text messages detailing his addiction and photographs, some showing a half-naked Hunter Biden, were also shown to the court, according to BBC.
The date for sentencing has not been set, but it usually happens within 120 days. He faces up to 25 years in prison, but legal experts say it is highly unlikely the eventual sentence will be close to that given he is a first time, non-violent offender.
Joe Biden issued a statement saying he accepted the outcome of the case and would respect the judicial process as his son considers an appeal.
“I am the president, but I am also a dad,” Biden added.
Hours after the verdict, Hunter and his wife and son met the president's helicopter when it landed at a Delaware Air National Guard Base in New Castle. The president embraced his son and hugged and kissed his daughter-in-law and grandchild.
The trial took place against the background of a Nov. 5 election pitting Democrat Joe Biden against his Republican predecessor Donald Trump, who was himself found guilty at a landmark New York state trial last month, making him the first US president to be found guilty of a felony.