Էրդողանը նամակ է հղել Արամ Աթեշյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանը նամակ է հղել Պոլսո Հայոց Պատրիարքական ընդհանուր փոխանորդ Արամ Աթեշյանին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նամակում Էրդողանը հերթական անգամ Օսմանյան Կայսրության կողմից ծրագրված և իրականացված Հայոց ցեղասպանությանը զոհ գնացած 1.5 միլիոն հայերին համարել է «Առաջին համաշխարհային պատերազմի զոհեր»:
Նամակում Էրդողանն ընդգծել է, որ «հարգանքի տուրք է մատուցում Օսմանյան Կայսրությունում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին բարդ պայմաններում զոհված հայերի հիշատակին»:
Չնայած Թուրքիայում ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ շարունակվող ճնշումներին՝ Էրդողանը նշել է, որ Թուրքիայի հայկական համայնքի անվտանգությունն ու երջանկությունը շատ կարևոր են Թուրքիայի համար: Նա ասել է, թե «Թուրքիան շարունակելու է աջակցել հայերին՝ նրանց խնդիրները լուծելու համար»:
Էրդողանը հավելել է, որ Թուրքիայի հայերը՝ որպես իրավահավասար քաղաքացիներ, կարևոր դեր ունեն երկրի սոցիալական, քաղաքական և գործարար կյանքում:

Erdoğan sends letter to Aram Ateshian with traditional content
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. Turkish president Recep Tayyip Erdoğan has sent a letter to Archbishop Aram Atesian, general vicar of the Armenian Patriarchate of Turkey. ARMENPRESS reports Erdoğan again called the 1.5 million Armenians who fell victim to the genocide organized and perpetrated by the Ottoman Empire “Armenians who died during the course of World War I”.
Erdoğan emphasized in the letter that he with respect he commemorates the Ottoman Armenians who died in hard conditions during World War I.
Despite the continuation of oppressions against ethnic and religious minorities of Turkey, Erdoğan said that peace, security, and happiness of Turkey's Armenian community are greatly important for Turkey. He said that “Turkey will continue supporting Armenians for solving their problems”.
Erdogan added that the Armenian community has raised many valuable young people to contribute to Turkey’s well-being.