Թրամփը նշել է Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցների գործողության ժամկետը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի սահմանած պատժամիջոցները կրկին կգործեն այնքան ժամանակ, մինչեւ Վաշնգտնին բավարարող նոր գործարք չկնքվի, հայտարարել Է Դոնալդ Թրամփը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք Իրանի վարչակարգին (Իրանի իշխանություններին – խմբ.) կոչ ենք անում հրաժարվելու միջուկային հավակնություններից, փոխելու իրենց խափանարարական պահվածքը, հարգելու սեփական ժողովրդի իրավունքները եւ բարեխղճորեն վերադառնալու բանակցությունների սեղանի շուրջը: Մենք ձգտում ենք հասնելու մեր դաշնակիցների եւ գործընկերների համագործակցությանն այս ջանքերի ուղղությամբ»,- ասված Է հայտարարության մեջ:
Թրամփի խոսքով՝ ԱՄՆ-ը նախկինի պես պատրաստ Է նոր, ավելի համապարփակ գործարքի հասնելու Իրանի հետ, «որն ընդմիշտ կարգելափակի դեպի միուկային զենք տանող՝ նրա ուղին, կվերաբերի նրա չարամիտ գործողությունների ամբողջ սպեկտրին եւ արժանի կլինի իրանցի ժողովրդին»: Թրամփը կրկին «աղետալի» Է համարել Իրանի հետ «վեցյակի» 2015 թվականի միջուկային գործարքը, որից ԱՄՆ-ը դուրս եկավ այս տարի:
Նա հիշեցրել Է, որ նոյեմբերի 5-ից ԱՄՆ-ն ավարտում Է բոլոր պատժամիջոցների կրկնական սահմանման գործընթացը, որոնք Իրանի դեմ գործել են մինչեւ համաձայնագրի կնքումը: Մասնավորապես, նոյեմբերի 5-ին պատժամիջոցների նոր փուլը կվերաբերի Իրանում բանկային հատվածին, Էներգետիկային, նավագնացությանը եւ նավաշինությանը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Трамп назвал срок действия новых санкций США против Ирана
Повторно введенные санкции США против Ирана будут действовать до тех пор, пока не будет заключена новая сделка, устраивающая Вашингтон. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил Дональд Трамп.
"Мы призываем режим (власти Ирана — ред.) отказаться от ядерных амбиций, изменить свое деструктивное поведение, уважать права собственного народа и добросовестно вернуться за стол переговоров. Мы добиваемся сотрудничества наших союзников и партнеров по этим усилиям", — говорится в заявлении.
По словам Трампа, США по-прежнему готовы к достижению новой, более всеобъемлющей сделки с Ираном, "которая навсегда заблокирует ему путь к ядерному оружию, коснется всего спектра его злонамеренных действий и будет достойна иранского народа".
Трамп вновь назвал "катастрофической" ядерную сделку "шестерки" и Ирана от 2015 года, из которой США вышли в этом году.
Он напомнил, что с пятого ноября США завершают процесс повторного введения всех санкций, действовавших против Ирана до заключения соглашения. В частности, новый раунд санкций в понедельник затронет банковский сектор, энергетику, судоходство и судостроение в Иране.