Արցախի ԱԳ նախարարի տեղակալը Բրյուսելում ելույթ է ունեցել «Լեռնային Ղարաբաղ-ԵՄ 1988-2018» խորագրով միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը փետրվարի 28-ին Բրյուսելում մասնակցել է Եվրոպական խորհրդարանում (ԵԽ) ղարաբաղյան  ազատագրական շարժման 30-ամյակին նվիրված համաժողովին, որը կրում էր «Լեռնային Ղարաբաղը և Եվրոպական Միությունը 1988-2018 թթ.»  խորագիրը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից, միջոցառման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ԵԽ կողմից ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության սկզբնական փուլում ընդունված բանաձևերին, տարածաշրջանում ԵՄ ներկայիս քաղաքականությանը, ինչպես նաև հակամարտության հետևանքներին առնչվող մի շարք հարցերի։
Իր ելույթում Արմինե Ալեքսանյանն ընդգծել է Արցախ-ԵՄ համագործակցության  անհրաժեշտությունը՝ ուղղված մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդմանը, ինչպես նաև  քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը։
Միջոցառմանը, որը նպատակ ուներ խրախուսել եվրոպական հաստատություններին ավելի ակտիվ դերակատարություն ունենալ տարածաշրջանային գործընթացներում և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերում, մասնակցում էին ԵԽ բազմաթիվ պատգամավորներ, ԵՄ տարբեր կառույցների աշխատակիցներ, քաղաքական վերլուծաբաններ, դիվանագետներ և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Համաժողովին մասնակցել է նաև Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի դեպարտամենտի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը։
Միջոցառումը կազմակերպվել է  Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ (EuFoA) և  Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) Եվրոպայի գրասենյակի համատեղ ջանքերով՝ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Եվրախորհրդարանում Արցախի հետ բարեկամության խմբի ղեկավար Ֆրանկ Էնգելի աջակցությամբ։

Deputy FM of Artsakh delivers speech at “Nagorno Karabakh - EU 1988-2018” event held in Brussels
YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS.  On February 28, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Armine Alexanyan participated in the conference dedicated to the 30th anniversary of the Karabakh Liberation Movement, held in the European Parliament in Brussels. During the conference, titled 'Nagorno Karabakh and the European Union in 1988-2018", a range of issues related to the EP resolutions in the early phase of the conflict between Azerbaijan and Karabakh, the EU’s current policy for the region, as well as to the consequences of the conflict were discussed.
As ARMENPRESS was informed from the press service of MFA ARtsakh, in her speech, Armine Alexanyan emphasized the necessity of the Artsakh - EU cooperation, aimed at strengthening human rights and democratic values, as well as developing civil society.
Members of the European Parliament and different EU institutions, political analysts, diplomats, and representatives of the Armenian community participated in the event, aimed at encouraging the European institutions to play a more active role in regional processes and human rights issues.
Head of Department of the Office of the Human Rights Defender of the Republic of Artsakh Artak Beglaryan also participated in the conference.
The event was organized jointly by the European Friends of Armenia (EuFoA) and the Armenian General Benevolent Union Europe (AGBU Europe) with the support of Member of the European Parliament, Head of the EP Group of Friendship with Artsakh Frank Engel.