Մալայզիայում կիկլոպ-այծիկ Է ծնվել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մալայզիայի Սաբահի նահանգի մի ֆերմայում միաչքանի այծիկ Է ծնվել: Արտասովոր կենդանուն ցուցադրող տեսահոլովակին ուշադրություն Է դարձրել The Mirror հրատարակությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այծիկը լույս աշխարհ Է եկել փետրվարի 11-ին: Տերը դրան Թուե Ջաբան Է կոչել: Կենդանու տիրոջ՝ այծեր բուծող Ավանգ Ռոսլի Մաթ Թաիբի խոսքով՝ նորածին մուտանտին տեսնելու Է եկել ամբողջ գյուղը:
Տերն այծիկին ցույց Է տվել անասնաբույժներին, եւ նրանք նշել են, որ չհաշված անոմալիան՝ ձագը միանգամայն առողջ Է: Այնուամենայնիվ, դրան ստիպված կերակրում են փողակով, քանի որ նրա բերանը շատ փոքր Է, եւ չի կարողանում ծծել մոր կուրծը:
Թուե Ջաբանի անոմալիան կոչվում Է ցիկլոպիա: Այն հանդիպում Է 16 հազար կենդանիներից մեկի մոտ, եւ ամենից հաճախ մուտացիայով ծնվածները երկար չեն ապրում:

В Малайзии родился козлик-циклоп
На ферме в малайзийском штате Сабах родился одноглазый козлик. На видео с необычным животным обратило внимание издание The Mirror, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Козлик появился на свет в воскресенье, 11 февраля. Хозяин назвал его Туэ Джабан. По словам владельца животного, заводчика коз Аванга Росли Мат Таиба, на новорожденного мутанта пришла посмотреть вся деревня.
Хозяин показал козлика ветеринарам, и те отметили, что не считая аномалии, детеныш совершенно здоров. Тем не менее, его приходится кормить через трубочку, так как у него слишком маленький рот, и он не может сосать вымя матери.
Аномалия Туэ Джабана называется циклопией. Она встречается у одного из 16 тысяч животных, и чаще всего родившиеся с мутацией живут недолго.