Paradise Papers. Թուրքիայի վարչապետի որդիները հայտնվել են նոր օֆշորային սկանդալի կենտրոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հետաքննական լրագրողների միջազգային կոնսորցիումը նոյեմբերի 5-ին հրապարակել է տվյալներ հայտնի ընկերությունների և աշխարհի տարբեր երկրների ներկա կամ նախկին ղեկավարների օֆշորային գործունեության վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Paradise Papers անվանումը ստացած նյութերը պարունակում են շուրջ 13,4 մլն փաստաթուղթ: Դրանցում տվյալներ կան շուրջ 120 քաղաքական գործիչների մասին, այդ թվում և Կանադայի վարչապետի Ջասթին Թրյուդոյի, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ադմինիստրացիայի անդամների, Միացյալ Թագավորության Ելիզավետա թագուհու վերաբերյալ:
Օֆշորային սկանդալում են ներգրավվել նաև Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմի որդիները՝ Էրքամ և Բյուլենթ Յըլդըրըմները:
Կոնսորցիումի հրապարակած նյութերում նշվում է, որ եղբայրները Մալթայում գրանցված երկու ընկերությունների միակ սեփականատերերն են: Առաջինը՝ Hawke Bay Marine Co. Ltd-ն, ստեղծվել է 2004 թվականի ապրիլին: Ընկերությունն ունի կամ ղեկավարում է բեռնափոխադրող նավերով: Երկրորդ ընկերությունը՝ Black Eagle Marine Co. Ltd-ը, գրանցվել է 2007 թվականին: Գրանցված փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ Էրքամը, ով ընկերությունների բաժնետոմսերի մեծ մասի սեփականատերն է, նաև այդ երկու ընկերությունների տնօրենն է: Երկու ընկերություններն էլ 2017 թվականի հոկտեմբերի դրությամբ Մալթայի ընկերությունների ռեգիստրում գրանցված են որպես ակտիվ գործող ընկերություններ:
Կոնսորցիումից հայտնել են, որ Էրքամ և Բյուլենթ Յըլդըրըմները հրաժարվել են որևէ մեկնաբանություն տալ հրապարակված նյութերի վերաբերյալ:

YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. The International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) on November 5 released data on the offshore activity of current or former leaders of famous companies and different countries of the world, reports Armenpress.
The materials, known as Paradise Papers, include over 13.4 million documents. They contain information on nearly 120 political figures, including Prime Minister of Canada Justin Trudeau, US President Donald Trump administration members, Queen Elizabeth II of the United Kingdom.
Erkam and Bulent Yildirim, sons of Turkish Prime Minister Binali Yildirim, are also involved in the offshore scandal.
The materials published by the ICIJ state that the Yildirim brothers are sole shareholders of two companies registered in Malta. The first, Hawke Bay Marine Co. Ltd, was set up in April 2004. Public records suggest that the company owns or manages shipping vessels. The second, Black Eagle Marine Co. Ltd, was incorporated in January 2007. Records show that Erkam, who was the majority shareholder of the companies, is also the director of both. The companies were listed as active in the Malta Registry of Companies in October 2017.