Պուտինը Մակրոնին է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ հանդիպման հիմնական արդյունքները
Պուտինը Մակրոնին է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ
հանդիպման հիմնական արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Էմանուել Մակրոնը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի խնդիր կարգավորման հարցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
Մասնավորապես, նշվում է, որ Պուտինը տեղեկացրել է Մակրոնին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների միջև նոյեմբերի 26-ին Սոչիում կայացած եռակողմ հանդիպման հիմնական արդյունքների մասին: «Պուտինը ներկայացրել է, թե տարածաշրջանում ինչպես է տեղի ունենում հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը, փախստականների վերադարձին, առևտրատնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնմանն առնչվող միջոցների կյանքի կոչումը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Կրեմլից հայտնել են, որ նախագահները հեռախոսազրույցի ընթացքում հույս են հայտնել, որ Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումը օգտակար կլինի:
«Աջակցություն է հայտնվել ակտիվացնելու աշխատանքները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գծով (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա)»,- նշվում է հայտարարության մեջ:

Putin presents to Macron main results of the meeting with Armenian and Azerbaijani leaders
YEREVAN, DECEMBER 14, ARMENPRESS. The Presidents of Russia and France, Vladimir Putin and Emmanuel Macron, discussed the settlement of the Nagorno Karabakh conflict during a telephone conversation, ARMENPRESS reports, the press service of the Kremlin informs.
In particular, it is noted that Putin informed Macron about the main results of the trilateral meeting between the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan on November 26 in Sochi. "Putin presented the measures aimed at the maintenance of the ceasefire, the return of refugees, the resumption of trade, economic and transport ties”, reads the statement.
The presidents expressed hope that the Brussels meeting of European Council President Charles Michel with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev will be fruitful.
"The sides expressed support for the intensification of the activities of the OSCE Minsk Group Co-Chairs (Russia, the United States and France)," the statement said.