Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից նախաձեռնվել են ՀՀ տարածքում ամրաշինական աշխատանքների փորձեր, որոնք կանխվել են
Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից նախաձեռնվել են ՀՀ տարածքում
ամրաշինական աշխատանքների փորձեր, որոնք կանխվել են
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին շրջանում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից մի քանի անգամ նախաձեռնվել են հայ-ադրբեջանական սահմանագծի՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող սահմանային հատվածներում ամրաշինական աշխատանքներ իրականացնելու փորձեր, որոնք, սակայն, ժամանակին կանխվել են հայկական ստորաբաժանումների համապատասխան գործողություններով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, մասնավորապես՝ հունիսի 3-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը փորձել են տրակտորով որոշակի հողային աշխատանքներ իրականացնել սահմանային հատվածի՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։ Հայկական ստորաբաժանումների նախազգուշական կրակոցներից հետո աշխատանքները դադարեցվել են։ Ադրբեջանական կողմին հստակ պահանջ է ներկայացվել նմանատիպ փորձերի կրկնությունը բացառելու վերաբերյալ։
«Այդուհանդերձ, Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն շարունակում է ինժեներական և ամրաշինական աշխատանքներ իրականացնել այն տարածքներում, որտեղ գտնվում են իրենց մարտական հենակետերը՝ առանց հատելու Հայաստանի Հանրապետության սահմանը։ Քանի որ այդ տարածքները և ադրբեջանցի զինվորականների կողմից այնտեղ իրականացվող շարժը տեսանելի է Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա, ինչպես նաև Կութ գյուղերից, դա հարուցում է տեղի ազգաբնակչության մտահոգությունը, ինչը և արտացոլված է ՄԻՊ զեկույցում»,-նշում են ՀՀ ՊՆ-ից։

Azerbaijan’s attempts to carry out fortification works in territory of Armenia prevented – Defense Ministry
Azerbaijan’s attempts to carry out fortification works in territory of Armenia prevented –
Defense Ministry
YEREVAN, JUNE 5, ARMENPRESS. The Azerbaijani armed forces have recently repeatedly attempted to carry out fortification works on the Armenian-Azerbaijani border in the border areas of the Republic of Armenia, the Armenian ministry of defense said in a statement, adding that all these attempts have been prevented on time by the respective actions of the Armenian units.
The ministry informs that on June 3 the Azerbaijani armed forces attempted to carry out certain land works with a tractor in the border area of Armenia. After the warning shots of the Armenian units, these works have been stopped. A clear demand was presented to the Azerbaijani side to rule out repetition of similar attempts.
“Nevertheless, the Azerbaijani armed forces continue carrying out engineering and fortification works in the territories where their military bases are located, without crossing the border of Armenia. As these territories and the movement carried out there by the Azerbaijani troops are visible in Verin Shorja and Kut villages of Gegharkunik province, this raises the concern of the local population, which is reflected in the Ombudsman’s report”, the Armenian defense ministry said.