ՀՀ-ն Ռուսաստանի հետ կկնքի պայմանագիր հեռուստահեռարձակման վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը հայտարարել է ռուսական հեռուստաալիքների հեռարձակման վերաբերյալ ՌԴ-ի հետ պայմանագիր կնքելու մասին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, Տիգրան Հակոբյանն ընդգծել է, որ ամենայն հավանականությամբ ՌԴ-ի հետ կկնքվի միջպետական պայմանագիր, և մեկ կամ երկու հանրային և մայրաքաղաքային  սլոթեր (հաճախականություններ) կհատկացվեն ռուսական հեռուստաընկերություններին:
Հակոբյանը, դիտարկելով արտոնագիր ստանալ ցանկացող հեռուստաընկերությունների դիմումները, նշել է, որ մրցույթը հայտարարվել է 25 հաճախականության համար:
«6 հանրապետական սլոթին հավակնում է 12 հեռուստաընկերություն, 9 մայրաքաղաքային սլոթին՝ 4 հեռուստաընկերություն, իսկ 10 տարածաշրջանայինին՝ 13 հեռուստաընկերություն»,-տեղեկացրել է նա:
Տիգրան Հակոբյանը հավելել է, որ օտարերկրյա հեռարձակողները  սլոթերի օգտագործման արտոնագիր են ստանում ըստ միջպետական պայմանագրերի՝ առանց մրցույթի: Նրա խոսքով՝ մրցույթի արդյունքները կհայտարարվեն հունվարին:

Армения подпишет с Россией договор о телевещании
Председатель Комиссии по телевидению и радио Республики Армения Тигран Акопян заявил о заключении с РФ Договора о вещании российских телеканалов.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на “РИА Новости”, Тигран Акопян подчеркнул, что, по всей вероятности, с РФ будет заключен межгосударственный договор, и один или два общественных и столичных слота (частоты) будут предоставлены российским телеканалам.
Акопян, рассматривая заявления телекомпаний, желающих получить лицензию, отметил, что конкурс объявлен на 25 частот.
“На 6 республиканских слотов претендуют 12 телекомпаний, на 9 столичных слотов - 4 телеканала, а на 10 региональных - 13 телекомпаний”, - сообщил он.
Тигран Акопян добавил, что иностранные вещатели получают лицензию на использование слотов по межгосударственным договорам без конкурса. Результаты конкурса будут объявлены в январе.