კავკასიაში მშვიდობის ფასი։ The National Interest-მა მიმოიხილა ნიკოლ ფაშინიანის საქმიანობა
ამერიკულმა ჟურნალმა The National Interest-მა მიმოიხილა სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანის პოლიტიკური საქმიანობა და აღნიშნა, რომ სომხეთის ლიდერი, შიდა კრიტიკის მიუხედავად, გულმოდგინედ მუშაობს კავკასიაში მშვიდობისა და ინტეგრაციის მისაღწევად․
„არმენპრესის“ ცნობით, ჟურნალში გამოქვეყნებულ სტატიაში, რომლის ავტორია ჯოზეფ ეპშტეინი, აღნიშნულია, რომ სომხეთის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანის პოლიტიკური საქმიანობა ყურადღების ღირსია.
„2018 წლის ხავერდოვანი რევოლუციის შედეგად ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ, რთულ ვითარებაში მყოფმა პრემიერ-მინისტრმა გაუძლო 2020 წლის მთიანი ყარაბაღის ომის შედეგებს, კრემლის მიერ მხარდაჭერილი სომხური სამოციქულო ეკლესიის აშკარა მტრობას და სავარაუდო გადატრიალების მცდელობებს.
აზერბაიჯანთან მშვიდობის დამყარებისა და დასავლეთთან უფრო მჭიდრო ურთიერთობების დამყარების მისწრაფების შედეგად, მან შეიძინა ძლიერი მოწინააღმდეგეები, რუსეთის მთავრობიდან დაწყებული დიასპორული ორგანიზაციებითა და ყოფილი სომეხი ლიდერებით დამთავრებული“, - ნათქვამია სტატიაში, სადაც ასევე აღინიშნება, რომ საბოლოო მშვიდობის ხელშეკრულების და მომავალ წელს მოსალოდნელი საპარლამენტო არჩევნების ფონზე ფსონები უფრო მაღალი ვერ იქნებოდა.
სტატიის ავტორის თქმით, თუ ფაშინიანი გაუძლებს, მას შეუძლია სომხეთი წაიყვანოს დიდი ხნის ნანატრი მშვიდობის ეპოქისკენ, ხოლო თუ დამარცხდება (საპარლამენტო არჩევნებში, — რედ.), ქვეყანა საფრთხის წინაშე დააყენებს მოსკოვის ორბიტაში დაბრუნების გზით, როგორც ეს მოხდა მეზობელ საქართველოში, და სამხრეთ კავკასიაში კონფლიქტი შესაძლოა კვლავ განახლდეს․
ეპშტეინის აზრით, 8 აგვისტოს ვაშინგტონში გამართულ მშვიდობის სამიტზე, აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა შეაქო ფაშინიანის სიმამაცე.
„ოცდაათი წლის განმავლობაში მიმდინარე სასტიკი კონფლიქტის შემდეგ, აზერბაიჯანთან მშვიდობის მიღწევა, განსაკუთრებით ბაქოს გამარჯვების ფონზე, პოლიტიკური თვალსაზრისით რთული იყო. თუ ვაშინგტონს სურს ამ მშვიდობის შენარჩუნება, უნდა უზრუნველყოს ფაშინიანის პოლიტიკური გადარჩენაც“, - წერს ავტორი.
ეპშტეინის აზრით, ამერიკის შეერთებულ შტატებს შეუძლია დაეხმაროს ნიკოლ ფაშინიანს იმის დამტკიცებაში, რომ მისი პოლიტიკა მოაქვს რეალური სარგებელი.
ავტორის შეფასებით, სომხეთის „მშვიდობის გზაჯვარედინი“ ინიციატივისა და ხელოვნური ინტელექტის მზარდი სფეროს სტრატეგიული ინვესტიციები შეიძლება ხელი შეუწყოს ეკონომიკის განვითარებას, ახალი სამუშაო ადგილების შექმნას და სომხეთის როლის გამყარებას, როგორც მთავარი სატრანზიტო კვანძის.
„ვაშინგტონმა ასევე უნდა გაუძლოს დიასპორის კარგად დაფინანსებული ჯგუფების ზეწოლას, რომლებიც მშვიდობის წინააღმდეგ გამოდიან, მიუხედავად იმისა, რომ ისინი არ განიცდიან ხელახალი ომის შედეგებს. სასიამოვნოა, რომ სომხეთი უკვე იწყებს ხედვას თავისი მშვიდობის ძალისხმევის პირველი ხელშესახები შედეგებისკენ. ამ კვირაში აზერბაიჯანმა გამოაცხადა, რომ იგი ნებას მისცემს საქონლის ტრანზიტს სომხეთის მიმართულებით, და ყაზახური ხორბლის პირველი პარტია მალე გაივლის აზერბაიჯანის ტერიტორიით, ეს არის მოკრძალებული, მაგრამ სიმბოლურად მნიშვნელოვანი ნაბიჯი რეგიონული ეკონომიკური ინტეგრაციისკენ“, - აღნიშნულია სტატიაში․
ჯოზეფ ეპშტეინის თქმით, სომხეთის როლი როგორც სატრანზიტო კვანძისა, პირდაპირ მნიშვნელობას ატარებს ამერიკის შეერთებული შტატების ინტერესებისთვის. „შუა დერეფანი“ მნიშვნელოვანი სახმელეთო სავაჭრო მარშრუტი აღმოსავლეთ აზიიდან ევროპისკენ, რომელიც გვერდს უვლის რუსეთსა და ირანს, ამჟამად გადის აზერბაიჯანის, საქართველოსა და თურქეთის ტერიტორიებით. თუმცა, საქართველოს მმართველი პარტიის, „ქართული ოცნების“, მმართველობის პირობებში ქვეყნის მოსკოვისკენ ორიენტაცია აყენებს ეჭვქვეშ ამ დერეფნის სანდოობას. ამ ფონზე, სომხეთი შეიძლება იქცეს მნიშვნელოვან ალტერნატივად.
„ფაშინიანმა ეს წინასწარ ივარაუდა, როცა 2023 წლის ოქტომბერში წამოიწყო „მშვიდობის გზაჯვარედინი“ ინიციატივა, რომელიც წარმოაჩენს სომხეთს, როგორც რეგიონულ დამაკავშირებელ რგოლს რკინიგზების, ავტომაგისტრალების, მილსადენებისა და ელექტროგადამცემი ხაზების აღდგენის გზით. ათწლეულების განმავლობაში სომხეთის რეგიონული იზოლაცია გამოწვეული იყო თურქეთთან და აზერბაიჯანთან დახურული საზღვრებით, მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტის გამო. ახლა კი, მოსალოდნელი მშვიდობის ხელშეკრულებით, რომელიც შეიძლება მალე გახსნას ეს საზღვრები, სომხეთს ეძლევა უნიკალური შესაძლებლობა, დაიმკვიდროს ადგილი როგორც აღმოსავლეთ–დასავლეთის მნიშვნელოვანი სატრანზიტო კვანძი, განსაკუთრებით იმ ფონზე, როცა რუსეთზე, ირანზე და წითელ ზღვაზე გამავალი მარშრუტები გლობალური კონფლიქტების გამო კარგავს სტაბილურობას“, - ხაზგასმით აღნიშნავს ავტორი და ამატებს, რომ მოსკოვი, ალბათ, არ გადადგამს ნაბიჯს უკანა პლანზე, რადგან რუსეთის ელჩმა სერგეი კოპირკინმა ღიად განაცხადა, რომ რუსეთი არათუ არ ტოვებს სამხრეთ კავკასიას, არამედ არ ასუსტებს ყურადღებას არც რეგიონში არსებულ ვითარებაზე და არც სომხეთის რესპუბლიკასთან, როგორც ძმურ და მოკავშირე ქვეყანასთან ურთიერთობებზე. მისივე თქმით, შირაკში მდებარე რუსეთის 102-ე სამხედრო ბაზა რჩება სომხეთის უსაფრთხოების ყველაზე მნიშვნელოვან საყრდენად.
ეპშტეინი წერს, რომ რუსეთი, რომელიც ერთ დროს სომხეთის შეუცვლელ მოკავშირედ მიიჩნეოდა, ახლა საზოგადოებრივი ნდობის მკვეთრ ვარდნას განიცდის։
2019 წელს სომეხთა 93 პროცენტი ერევან-მოსკოვის ურთიერთობებს „კარგად“ აფასებდა, ხოლო 2024 წლის სექტემბერში ეს მაჩვენებელი შემცირდა მხოლოდ 35 პროცენტამდე. ბევრი მიიჩნევს, რომ რუსეთმა სომხეთს უღალატა მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტის დროს. რუსეთთან დაკავშირებული ფიგურების, მაგალითად, ყოფილი პრეზიდენტის რობერტ ქოჩარიანის, მდგომარეობა კიდევ უფრო მძიმეა, რადგან მისი რეიტინგი ამჟამად მხოლოდ 2 პროცენტია.
„თუ მოსკოვს ფაშინიანის ჩამოშლა მოახერხა, ის, სავარაუდოდ, გამოიყენებს სომეხთა უკმაყოფილებასა და ნაციონალიზმს აზერბაიჯანთან კონფლიქტის გასანახლებლად, გამოიყენებს არასტაბილურობას, რათა ორივე მხარე ერთმანეთს დაუპირისპიროს და მათ რუსულ გავლენაზე დამოკიდებული დატოვოს, როგორც ეს ერთხელ უკვე გააკეთა ყარაბაღში. ფაშინიანის წარმატებაში დახმარება ვაშინგტონისთვის მხოლოდ ერთი ლიდერის გადარჩენა არ არის, ეს ნიშნავს იმის დამტკიცებას, რომ მშვიდობა და სუვერენიტეტი თანაცხოვრება შეუძლია პოსტსაბჭოურ სივრცეში. სომხეთის მომავალი, და შესაძლოა, სამხრეთ კავკასიის სტაბილურობაც, სწორედ ამაზეა დამოკიდებული“, - ასკვნის ჯოზეფ ეპშტეინი.

Цена мира на Кавказе: The National Interest размышляет о деятельности Никола Пашиняна
Американское издание The National Interest проанализировало политическую деятельность премьер-министра Армении Никола Пашиняна, отметив, что глава Армении, несмотря на внутреннюю критику, усердно работает над достижением мира и интеграции на Кавказе.
Как сообщает Арменпресс, в опубликованной в издании статье, автором которой является Джозеф Эпштейн, отмечается, что политическая деятельность премьер-министра Армении Никола Пашиняна заслуживает особого внимания.
«С момента прихода к власти в результате бархатной революции 2018 года премьер-министр, находящийся в тяжёлом положении, столкнулся с последствиями войны в Нагорном Карабахе 2020 года, открытой враждебностью со стороны поддерживаемой Кремлём Армянской Апостольской Церкви и предполагаемыми попытками государственного переворота. Его стремление к миру с Азербайджаном и более тесным связям с Западом нажило ему влиятельных противников: от российского правительства до диаспоральных организаций и бывших армянских лидеров», —говорится в статье и отмечается, что с итоговым мирным договором на горизонте и парламентскими выборами, намеченными на следующий год, ставки не могли быть выше.
Согласно автору рубликации, если Пашинян удержится, он может провести Армению в долгожданную эру мира. В противном случае страна рискует снова скатиться в орбиту Москвы, как это произошло с ее соседом Грузией, и это может возродить конфликт на Южном Кавказе.
Эпштейн считает, что президент США Дональд Трамп на мирном саммите в Вашингтоне 8 августа похвалил Пашиняна за мужество.
«Достижение мира с Азербайджаном после тридцати лет жестокого конфликта, особенно после победы Баку, было политически сложным. Если Вашингтон хочет обеспечить этот мир, он также должен обеспечить политическое выживание Пашиняна», — пишет автор.
Эпштейн считает, что Соединенные Штаты могут помочь Николу Пашиняну доказать, что его политика приносит ощутимые выгоды.
По мнению автора, стратегические инвестиции в армянскую инициативу «Перекрёсток мира» и развивающуюся сферу искусственного интеллекта могут стимулировать экономику, создавать рабочие места и укреплять роль Армении как важного транзитного узла.
«Вашингтон также должен противостоять давлению со стороны хорошо финансируемых диаспор, которые выступают против мира, несмотря на то, что не несут на себе основную тяжесть возобновившейся войны. Отрадно, что Армения начинает видеть первые ощутимые результаты своих мирных усилий. На этой неделе Азербайджан объявил о разрешении транзита товаров в Армению, и первая партия казахской пшеницы вскоре пройдет через территорию Азербайджана, что станет скромным, но символически важным шагом на пути к региональной экономической интеграции», — подчёркивается в статье.
По словам Джозефа Эпштейна, роль Армении как транзитного узла имеет непосредственное значение для интересов США: Средний коридор, ключевой сухопутный торговый путь из Восточной Азии в Европу в обход России и Ирана, в настоящее время проходит через Азербайджан, Грузию и Турцию, но крен Грузии в сторону Москвы под руководством правящей партии «Грузинская мечта» ставит под сомнение его надежность. Армения могла бы стать важной альтернативой.
«Пашинян предвидел это, когда в октябре 2023 года запустил инициативу «Перекрёсток мира», рассматривая Армению как региональное связующее звено посредством восстановления железных и автомобильных дорог, трубопроводов и линий электропередачи. Десятилетиями региональная изоляция Армении была обусловлена закрытыми границами с Турцией и Азербайджаном из-за нагорно-карабахского конфликта. Теперь, с мирным соглашением, которое может вскоре открыть эти границы, у Армении есть уникальная возможность утвердиться в качестве ключевого транзитного узла между Востоком и Западом, особенно в условиях, когда маршруты через Россию, Иран и Красное море теряют стабильность из-за глобальных конфликтов», — подчёркивает автор, добавляя, что Москва вряд ли отступит, поскольку посол России Сергей Копыркин открыто заявил, что Россия не только не отказывается от Южного Кавказа, но и не ослабляет своего внимания ни к ситуации в регионе, ни к отношениям с Республикой Армения как с братской и союзнической страной, а 102-я военная база России в Шираке является важнейшей структурой, обеспечивающей безопасность Армении.
Эпштейн пишет, что доверие к России, когда-то считавшейся незаменимым союзником Армении, резко упало. В 2019 году 93% армян оценивали состояние отношений Еревана и Москвы как «хорошее», но в сентябре 2024 года этот показатель упал до всего 35%. Многие считали Россию государством, предавшим Армению во время карабахского конфликта. Пророссийские деятели, такие как бывший президент Роберт Кочарян, находятся в ещё худшем положении: его рейтинг одобрения сейчас составляет всего 2%.
«Если Москве удастся сместить Пашиняна, она, вероятно, воспользуется недовольством и национализмом армян, чтобы вновь разжечь конфликт с Азербайджаном, используя нестабильность, чтобы столкнуть две стороны друг с другом и сохранить их зависимость от российского влияния, как это когда-то было в Карабахе. Помощь Пашиняну в достижении успеха — это не просто вопрос выживания одного лидера для Вашингтона; это доказательство того, что мир и суверенитет могут сосуществовать на постсоветском пространстве. «От этого зависит будущее Армении, а возможно, и стабильность на Южном Кавказе», — заключает Джозеф Эпштейн.