სომხეთს რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეებისთვის სავიზო რეჟიმის დაწესების განზრახვა არ აქვს და არც ჰქონია - ფაშინიანის გამოხმაურება ზახაროვას განცხადებაზე
სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა დაადასტურა, რომ სომხეთის მთავრობის დღის წესრიგში რუსეთის მოქალაქეებისთვის სავიზო რეჟიმის შემოღების საკითხი არ დგას და არც არასდროს დგარა.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა მთავრობის სხდომის შემდეგ ჟურნალისტებთან ბრიფინგზე განაცხადა - გამოეხმაურა რა რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური წარმომადგენლის, მარია ზახაროვას განცხადებას იმის შესახებ, რომ სომხეთი პირველ რიგში საკუთარი თავის წინააღმდეგ გადადგამს ნაბიჯს, თუ რუსეთის მოქალაქეებისთვის სავიზო რეჟიმის დაწესებას გადაწყვეტს.
შეკითხვაზე, არის თუ არა სომხეთის დღის წესრიგში მსგავსი საკითხი, რის გამოც მოსკოვიდან ასეთი განცხადებები ისმის, პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა უპასუხა:
„აბა ვინ განიხილა მსგავსი რამ? ჩვენ აბსოლუტურად არც გვაქვს და არც არასდროს გვქონია ამის გაკეთების განზრახვა, არც ფიქრად მოგვსვლია. პირიქით - ჩვენ დიდი სიამოვნებით ვმასპინძლობთ რუსეთიდან ჩამოსულ ტურისტებს და ვხედავთ, რომ ახლა ისინი სომხეთის ტურისტული უპირატესობების პოპულარიზაციის ძალიან აქტიური მონაწილეები გახდნენ. სომხური საზოგადოებაც დიდი სიამოვნებითა და სიყვარულით იღებს ამ ადამიანებს, ისინიც, როგორც ჩანს, ცუდად არ გრძნობენ თავის სომხეთში, ჩვენც მოხარულნი ვართ - ისევე, როგორც, რა თქმა უნდა, სხვა ქვეყნებიდან ჩამოსული ტურისტების შემთხვევაში. მსგავსი რამ ფიქრად არასდროს მოგვსვლია, ჩვენ ამის მიზეზი არ გვაქვს“.

У Армении нет намерений устанавливать визовый режим для граждан России и никогда не было – ответ Пашиняна Захаровой
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заверил, что вопроса установления визового режима для граждан России в повестке правительства Армении нет и никогда не было.
Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр Армении заявил на брифинге с журналистами после заседания правительства Армении, комментируя заявление официального представителя МИД России Марии Захаровой о том, что Армения в первую очередь предпримет шаг против себя, если решит установить визовый режим для граждан России.
Премьер-министр Никол Пашинян ответил на вопрос, есть ли в повестке дня Армении такой вопрос, коль подобные заявления делаются из Москвы.
«А кто это обсуждал? Мы совершенно не намерены делать ничего подобного, у нас никогда не было таких намерений, и подобная мысль даже не приходила нам в голову. Напротив, мы с большим удовольствием приветствуем туристов из России и видим, что теперь они стали очень активным игроком, продвигающим туристические преимущества Армении. Общественность Армении с большим удовольствием и любовью встречает этих людей, и им в Армении вроде бы не плохо, мы тоже рады, как, конечно, и в случае с туристами из других стран. Нам такое никогда не приходило в голову, у нас нет такой причины».