უახლოეს მომავალში სომხეთიდან აზერბაიჯანშიც განხორციელდება ექსპორტი - სომხეთის პრემიერ-მინისტრი
სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა, რომ უახლოეს მომავალში სომხეთიდან აზერბაიჯანში ექსპორტი განხორციელდება.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა მთავრობის სხდომის შემდეგ ჟურნალისტებთან ბრიფინგზე განაცხადა, „არმენპრესის“ კითხვის საპასუხოდ, რომ ამ ეტაპზე ძირითადად აზერბაიჯანი ახორციელებს სომხეთში ექსპორტს, ხოლო სომხეთიდან აზერბაიჯანში ექსპორტი არ განხორციელებულა, და შესაძლებელია თუ არა უახლოეს მომავალში სომხეთიდან რაიმე საქონელი გაიტანონ აზერბაიჯანში.
„აზერბაიჯანთან საქონლის ორმხრივი ვაჭრობის ნაწილში დღის წესრიგი არსებობს და უახლოეს მომავალში სომხეთიდანაც განხორციელდება ექსპორტი აზერბაიჯანში“, - განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა, თუმცა არ დაუკონკრეტებია, თუ რომელ საქონელზეა საუბარი.
შეგახსენებთ, რომ 2026 წლის იანვარში სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა, რომ სომხეთმა და აზერბაიჯანმა ნასყიდობის პოტენციური საქონლის სიები გაცვალეს. აზერბაიჯანმა კი ამ პერიოდის განმავლობაში სომხეთში ძირითადად ბენზინისა და დიზელის საწვავის ექსპორტი განახორციელა.

В ближайшем будущем будет и экспорт из Армении в Азербайджан – премьер-министр РА
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян заявил, что в ближайшем будущем будет и экспорт из Армении в Азербайджан.
По сообщению Арменпресс, премьер-министр заявил об этом на брифинге с журналистами после заседания правительства РА, отвечая на вопрос «Арменпресс» о возможности в ближайшее время экспорта каки-то товаров из Армении в Азербайджан, поскольку в настоящее время в основном Азербайджан экспортирует в Армению, а экспорта из Армении в Азербайджан нет.
«Существует повестка взаимной торговли товарами с Азербайджаном, и в ближайшем будущем будет осуществляться также экспорт из Армении в Азербайджан», — сказал премьер-министр Никол Пашинян, не уточняя, о каких товарах идет речь.
Напомним, что в январе 2026 года премьер-министр РА Никол Пашинян объявил, что Армения и Азербайджан обменялись списком потенциальных товаров для торговли. В этот период Азербайджан в основном экспортировал в Армению бензин и дизельное топливо.