ფაშინიანმა და ალიევმა ხაზი გაუსვეს TRIPP-ის ფარგლებში დაკავშირებადობის პროექტების მნიშვნელობას
სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი 2026 წლის 31 აგვისტოს ბიშკეკში, შანხაის თანამშრომლობის ორგანიზაციის (შთო) სამიტის ფარგლებში, აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრეზიდენტ ილჰამ ალიევს შეხვდა.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ინფორმაციას სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრის აპარატის ინფორმაციისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამმართველო ავრცელებს.
ლიდერებმა ხაზი გაუსვეს 2025 წლის 8 აგვისტოს ვაშინგტონში გამართული მშვიდობის სამიტის, აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის მოწმობით პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანისა და პრეზიდენტ ილჰამ ალიევის მიერ ხელმოწერილი ერთობლივი დეკლარაციის, ასევე სომხეთის რესპუბლიკასა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკას შორის მშვიდობისა და სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობების დამყარების შესახებ შეთანხმების პარაფირების ისტორიულ მნიშვნელობას.
სომხეთში აზერბაიჯანული ნავთობპროდუქტების ექსპორტი, აზერბაიჯანის ტერიტორიის გავლით სომხეთში მარცვლეულისა და მესამე ქვეყნებიდან წარმოშობილი სხვა საქონლის ტრანზიტი, ასევე ორ ქვეყანას შორის სავაჭრო ურთიერთობების დამყარება აღინიშნა, როგორც მშვიდობის განმტკიცების მნიშვნელოვანი პრაქტიკული გამოვლინებები. ლიდერებმა ასევე მიესალმნენ ბიზნეს-საზოგადოებებს შორის კონტაქტებს და აზრები გააზიარეს ორმხრივად სასარგებლო ეკონომიკური, სავაჭრო და ენერგეტიკული თანამშრომლობის შემდგომი გაფართოების შესაძლებლობებზე.
მხარეებმა აღნიშნეს სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სახელმწიფო საზღვრის დელიმიტაციის საკითხებზე შესაბამისი სახელმწიფო კომისიების მნიშვნელოვანი როლი და ხაზი გაუსვეს მათ მუშაობის გაგრძელების მნიშვნელობას ორ ქვეყანას შორის მიღწეული შეთანხმებების შესაბამისად.
ლიდერებმა განიხილეს ვაშინგტონის მშვიდობის სამიტის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი შედეგის - „ტრამპის მარშრუტი საერთაშორისო მშვიდობისა და კეთილდღეობისთვის“ (TRIPP) განხორციელებასთან დაკავშირებული შემდგომი პრაქტიკული ნაბიჯები და ხაზი გაუსვეს TRIPP-ის ფარგლებში დაკავშირებადობის პროექტების მნიშვნელობას.
ლიდერებმა დადებითად შეაფასეს ნდობის განმტკიცებისკენ მიმართული კონტაქტები პარლამენტარებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების მონაწილეობით და აღნიშნეს მათი მნიშვნელობა ორმხრივი ნდობის განმტკიცებისა და მშვიდობის უფრო ფართო დღის წესრიგის მხარდაჭერის საქმეში.
პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი და პრეზიდენტი ილჰამ ალიევი შეთანხმდნენ, ორმხრივი პირდაპირი კონტაქტის მეშვეობით გააგრძელონ ნაბიჯები, რომლებიც მიმართულია ხანგრძლივი მშვიდობის განმტკიცების, სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობების მოწესრიგებისა და დაკავშირებადობის განმტკიცებისკენ.

Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan met with President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on the margins of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) Summit in Bishkek on August 31, 2026.
Pashinyan’s office said in a readout that the leaders highlighted the historic significance of the Washington Peace Summit of 8 August 2025, the Joint Declaration signed by Prime Minister Nikol Pashinyan and President Ilham Aliyev and witnessed by U.S. President Donald Trump, and the initialing of the Agreement on the Establishment of Peace and Inter-State Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.
The export of Azerbaijani petroleum products to Armenia, the transit through the territory of Azerbaijan to Armenia of grain and other goods originating from third countries, as well as the establishment of trade relations between the two countries were highlighted as important practical manifestations of the dividends of peace.
The leaders also welcomed contacts between the business communities and exchanged views on opportunities for further expanding mutually beneficial economic, trade and energy cooperation. The sides noted the important role of the respective state commissions on the delimitation of the state border between Armenia and Azerbaijan and emphasized the importance of continuing their work in accordance with the agreements reached between the two countries.
The leaders discussed further practical steps related to the implementation of the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP), one of the important outcomes of the Washington Peace Summit, and underlined the significance of connectivity projects along the TRIPP. The leaders positively assessed confidence-building contacts involving parliamentarians and representatives of civil society, noting their contribution to strengthening mutual trust and supporting the broader peace agenda.
Prime Minister Nikol Pashinyan and President Ilham Aliyev agreed, through direct bilateral engagement, to continue the steps to further consolidate lasting peace, advance the normalization of interstate relations, and strengthen connectivity.