ფაშინიანი დარწმუნებულია, რომ დროთა განმავლობაში ანკლავ-ექსკლავების თემა სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ჩვეულებრივი სამუშაო საკითხი გახდება
სომხეთის პრემიერ-მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი ირწმუნება, რომ როდესაც სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის საზღვრის დელიმიტაციის პროცესი ადგილზე გაგრძელდება, ანკლავ-ექსკლავების საკითხი ძალიან ჩვეულებრივ სამუშაო საკითხად იქცევა.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ნიკოლ ფაშინიანმა სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობის 27 აგვისტოს სხდომის შემდეგ გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
„ანკლავებისა და დელიმიტაციის თემებთან დაკავშირებით გვექნება სიტუაციები, როდესაც შესაძლოა გზები დავკარგოთ, მაგრამ აზერბაიჯანსაც აქვს ასეთი სიტუაციები. ჩვენ მუდმივად ჩვენი პოზიციიდან ვუყურებთ და გვეჩვენება, თითქოს მათ ეს იგივე პრობლემები არ აქვთ. მათაც აქვთ ასეთი პრობლემა. საერთოდ გეტყვით - ამ თვალსაზრისით, წმინდა დასახლებული პუნქტების ნაწილში ჩვენი სიტუაცია, მათ შორის ბოლო წლებში მიღებული ჩვენი გადაწყვეტილებებისა და ინფრასტრუქტურული პროექტების ნაწილში, ბევრად უკეთესია, ვიდრე აზერბაიჯანის. ჩემი ამოცანაა ამ თემის ნერვის ამოღება როგორც საზოგადოებებისთვის, ისე მთავრობებისთვის, რათა როდესაც საზღვრის დელიმიტაციის განხორციელებას ადგილზე გავაგრძელებთ, მშვიდად მივსხდეთ და განვიხილოთ როგორც ერთმანეთთან, ისე ხალხთან. გასულ პერიოდში ამ თემის ირგვლივ არანაირი მოლაპარაკება არ ყოფილა, წარსულში იყო აზრთა გაზიარება, იყო დელიმიტაციის სცენარები - როგორ წავიდეთ წინ, რას ვაკეთებთ ანკლავების საკითხზე. მოხარული ვარ, რომ ამ საკითხში დაძაბულობის განულება შევძელით. ახლა ჩვენ - როგორც სომხეთი, ისე აზერბაიჯანი - გადავჭრით იმ პრობლემას, რომელიც ყველას აწუხებს. ეს გახდება ჩვეულებრივი სამუშაო საკითხი, რომელიც, დარწმუნებული ვარ, საუკეთესო ფორმით გადაწყდება, რადგან აზერბაიჯანსაც აქვს პრობლემები, ჩვენც გვაქვს პრობლემები და ეს პრობლემები უბრალოდ უნდა დავსხდეთ და ერთმანეთთან მშვიდად განვიხილოთ“, - განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა.
პრემიერ-მინისტრმა შეახსენა მანამდე გაკეთებული თავისი განცხადება იმის შესახებ, რომ სომხეთის საერთაშორისოდ აღიარებული ტერიტორია 29 ათას 743 კვადრატული კილომეტრია და ამ არითმეტიკაში არ შედის აზერბაიჯანის სამი ანკლავური ტერიტორია, მაგრამ შედის სომხეთის ექსკლავური არწვაშენი.
„თუ ჩვენ ამას თვალს არ გავუსწორებთ, ეს ნიშნავს, რომ ვამბობთ: სომხეთის საერთაშორისოდ აღიარებული ტერიტორია 29 ათას 743 კვადრატული კილომეტრი კი არა, არამედ, მაგალითად, 29 ათას 755 კვადრატული კილომეტრია. ეს ნიშნავს ირიბად ომის გამოცხადებას აზერბაიჯანისთვის. მე რატომ ვამბობ ამ ყველაფერს - თქვენს საყვედურით აღსავსე მზერას, კრიტიკას, ოპოზიციის მტკიცებებს მორიგი ღალატისა და მიწების გადაცემის შესახებ რომ ვიმსახურებ? რატომ ვაკეთებ ამას, მაზოხისტი ვარ? არა, მე ამას ვაკეთებ საფრთხის არა მართვისთვის, არამედ განეიტრალებისთვის, რადგან ვხედავ, რომ არსებობენ შიდა და გარე ძალები, რომლებიც ფიქრობენ, როგორ დაანგრიონ დამყარებული მშვიდობა. ვხედავ, რომ არის რამდენიმე წერტილი, რომელთა ნერვის გამოყენებასაც ცდილობენ მშვიდობის დასანგრევად და ესკალაციის შესატანად. მე ამ თემის ნერვს ამოვიღებ, რათა შეუძლებელი იყოს მის ირგვლივ ესკალაციის აგება“, - განაცხადა სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრმა.
მან დაარწმუნა, რომ აზერბაიჯანთან ამ მომენტში ანკლავ-ექსკლავების თემაზე განხილვა არ მიმდინარეობს, მაგრამ არსებობს საერთო დელიმიტაციის ამოცანა.
ფაშინიანი ასევე შეეხო კრიტიკას იმის შესახებ, თუ რატომ უწოდებს დასახლებულ პუნქტ ტიგრანაშენს აზერბაიჯანული ქიარქის სახელს.
„დღეს ქიარქი რომ არ ვთქვათ, ნიშნავს, რომ უარს ვამბობთ ჯერმუკის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, რადგან წინა პლანზე გამოდის პრინციპი, რომლის მიხედვითაც - ვისაც რა აქვს მიტაცებული, უკვე მისია. ეს კონფლიქტური პრინციპია. ანკლავებისა და ექსკლავების თემა უკანასკნელი იყო, რომელზეც მშვიდობის დანგრევის გეგმის აგება იყო შესაძლებელი, მაგრამ ახლა, როდესაც ეს ნერვი უკვე ამოღებულია, მშვიდობის დანგრევის არანაირი ვარიანტი არ არსებობს“, - განაცხადა ფაშინიანმა.
მისი თქმით, არსებობს ფუნდამენტური რამ: ეს არის სომხეთისა და აზერბაიჯანის საზღვრის დელიმიტაციის კომისიების ერთობლივი საქმიანობის დებულება, რომელიც ორსავე ქვეყანაშია რატიფიცირებული და რომლის თანახმადაც უნდა იყოს ურთიერთმისაღები დათმობები.

Pashinyan: Enclave/exclave issue will become routine as Armenia-Azerbaijan border delimitation continues
Prime Minister Nikol Pashinyan has said that when the border delimitation process between Armenia and Azerbaijan continues on the ground, the issue of enclaves and exclaves will become a very ordinary working issue.
“Regarding the issues of enclaves and border delimitation, we have situations where we may lose access to roads, but Azerbaijan has similar situations as well,” he said at a press briefing.
“We constantly look at things from our own perspective, and it seems to us that they do not have the same problems. They have similar problems too. In general, let me tell you, in this regard, purely in terms of settlements, our situation, including in terms of the decisions we have made and infrastructure programs in recent years, is much better than Azerbaijan’s. My task is to take the tension out of this issue for both societies and governments, so that when we continue carrying out border delimitation on the ground, we can calmly discuss it with each other and with the people as well. Previously, there were no negotiations on this issue; there had been exchanges of views and border delimitation scenarios—how we should move forward, what we should do about the issue of enclaves. I am glad that we have been able to reduce the tension over this issue to zero. Now both Armenia and Azerbaijan will solve the problem that concerns everyone. This will become an ordinary working issue, which, I am convinced, will be resolved in the best possible way, because Azerbaijan has problems too, we have problems too, and we simply need to sit down and calmly discuss these problems with each other,” the Prime Minister said.
The Prime Minister recalled his previous statement that Armenia’s internationally recognized territory is 29,743 square kilometers, and that this figure does not include Azerbaijan’s three enclave territories, but does include Armenia’s exclave of Artsvashen.
“If we do not face up to this, it means we are saying that Armenia’s internationally recognized territory is not 29,743 square kilometers, but, for example, 29,755 square kilometers. This means indirectly declaring war on Azerbaijan. Why am I saying all this, while receiving your reproachful looks, criticism, and the opposition’s repeated claims of treason and surrendering land? Why am I doing this, am I a masochist? No, I am doing this not to manage the danger, but to neutralize it, because I see that there are internal and external forces thinking about how to collapse the established peace. I see that there are several points whose sensitivity is being exploited in an attempt to undermine peace and introduce escalation. I am taking the tension out of this issue so that it becomes impossible to build an escalation around it,” the Prime Minister said.
He said that there are currently no discussions with Azerbaijan on the issue of enclaves and exclaves, but there is a general border delimitation issue.
Pashinyan addressed criticism over why he calls the settlement of Tigranashen by the Azerbaijani name Karki.
“If we do not say Karki today, it means that we are renouncing the occupied territories of Jermuk, because a principle emerges according to which whatever someone has captured is already theirs. That is a conflict-generating principle. The issue of enclaves and exclaves was the last one around which it was possible to build a plan to collapse peace, but now that this tension has been removed, there is no way to undermine peace,” Pashinyan said.
According to him, there is one fundamental thing: it is the regulation on the joint activities of the border delimitation commissions of Armenia and Azerbaijan, which has been ratified in both countries and according to which there must be mutually acceptable concessions.