არარატ მირზოიანი რიგაში ლატვიის წამყვანი ანალიტიკური ცენტრების წარმომადგენლებს შეხვდა
სომხეთის საგარეო საქმეთა და საერთაშორისო ვაჭრობის მინისტრი არარატ მირზოიანი 7 სექტემბერს რიგაში ლატვიის წამყვანი ანალიტიკური ცენტრების წარმომადგენლებს შეხვდა.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ინფორმაციას სომხეთის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა და საერთაშორისო ვაჭრობის სამინისტრო ავრცელებს.
შეხვედრისას მინისტრმა მირზოიანმა წარადგინა სამხრეთ კავკასიაში მიმდინარე მოვლენები, სომხეთის ირგვლივ უსაფრთხოების ხელსაყრელი გარემოს შენარჩუნებისა და შემდგომი განვითარების, რეგიონის ქვეყნებთან ურთიერთობების მოწესრიგებისა და/ან განვითარების, აგრეთვე რეგიონს მიღმა არსებული პარტნიორობების გაღრმავების მიმართულებით გაწეული მუშაობა.
არარატ მირზოიანმა დამსწრეებს მშვიდობის შემდგომი ინსტიტუციონალიზაციისკენ მიმართული სომხეთის მიდგომები გააცნო. ყურადღება გამახვილდა რეგიონული ურთიერთკავშირის წახალისებისკენ მიმართულ ინიციატივებზეც, მათ შორის TRIPP-ის პროექტის სიცოცხლეში გატარების მიმდინარეობაზე.
შეეხნენ სომხეთის დაბალანსებულ და დამაბალანსებელ საგარეო პოლიტიკას, ისევე როგორც სტრატეგიული პარტნიორობების გაფართოების დღის წესრიგს. სომხეთის საგარეო საქმეთა და საერთაშორისო ვაჭრობის მინისტრმა ხაზი გაუსვა სომხეთის მიერ ბალტიისპირეთის ქვეყნებთან კონკრეტული მიმართულებებით თანამშრომლობის შემდგომ განვითარებასა და ევროკავშირთან ურთიერთქმედების საკითხებში გამოცდილების გაზიარებისთვის მინიჭებულ მნიშვნელობას.
მინისტრმა მირზოიანმა ასევე წარადგინა სომხეთის მიერ ეკონომიკური კავშირების დივერსიფიკაციისა და ეკონომიკური მედეგობის განმტკიცების მიზნით განხორციელებული სამუშაოები.

Арарат Мирзоян встретился в Риге с представителями ведущих латвийских аналитических центров
7 сентября министр иностранных дел и международной торговли Армении Арарат Мирзоян встретился в Риге с представителями ведущих латвийских аналитических центров.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили в Министерстве иностранных дел и международной торговли РА.
В ходе встречи министр Мирзоян представил события на Южном Кавказе, работу, проводимую в направлении сохранения и дальнейшего развития благоприятной среды безопасности вокруг Армении, нормализации и развития отношений со странами региона, а также углубления существующих партнерских связей за пределами региона.
Арарат Мирзоян представил подходы Армении в вопросе дальнейшей институционализации мира и инициативы, направленные на содействие региональной взаимосвязи, включая реализацию проекта TRIPP.
Была отмечена сбалансированная и уравновешивающая внешняя политика Армении, а также программа расширения стратегического партнерства. Министр иностранных дел Армении подчеркнул важность, которую Республика Армения придает дальнейшему развитию сотрудничества со странами Балтии по конкретным направлениям, а также обмену опытом в вопросах взаимодействия с ЕС.
Министр Мирзоян представил работу, проделанную Арменией по диверсификации экономических связей и укреплению экономической устойчивости.