ფეზეშქიანმა მოდისთან მოლაპარაკებებისას აშშ-სთან შექმნილ ვითარებაზე ისაუბრა
ირანის პრეზიდენტი მასუდ ფეზეშქიანი შანხაის თანამშრომლობის ორგანიზაციისა (შთო) და „შანჰაი პლიუსის“ სამიტში მონაწილეობის მიზნით ყირგიზეთში ვიზიტის ფარგლებში ინდოეთის პრემიერ-მინისტრ ნარენდრა მოდის შეხვდა და მოლაპარაკებები გამართა. „არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ სააგენტო Mehr-ი იტყობინება.
შეხვედრისას მხარეებმა ორმხრივი ურთიერთობების მიმდინარე მდგომარეობაზე აზრები გააზიარეს და ხაზი გაუსვეს ირანსა და ინდოეთს შორის ურთიერთინტერესის სფეროებში თანამშრომლობის განმტკიცებისა და გაფართოების აუცილებლობას.
რეგიონულ განვითარებაზე საუბრისას, ფეზეშქიანმა აღნიშნა, რომ მთავრობის საქმიანობის დასაწყისიდანვე ირანის ძალისხმევა ეფუძნებოდა მშვიდობისა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფას, ასევე დიალოგისა და მოლაპარაკებების გზით პრობლემების მოგვარებას.
„სამწუხაროდ, დიპლომატიური მექანიზმების გამოყენების სანაცვლოდ, აშშ-ის ოფიციალურმა პირებმა აირჩიეს ომის, უსაფრთხოების დარღვევისა და ძალის გამოყენებით საკუთარი ნების თავს მოხვევის გზა“, - აღნიშნა მან.
პრეზიდენტმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ირანი არასდროს მიესალმება ომს, თუმცა ისინი ვალდებულნი არიან დაიცვან ხალხი საფრთხისა და უსაფრთხოების ნაკლებობისგან და გაკაფონ გზა მშვიდობის, სიმშვიდისა და უსაფრთხოების მისაღწევად.
ფეზეშქიანის თქმით, ირანი ერთგული დარჩა შეთანხმებების ფარგლებში აღებული ვალდებულებების, თუმცა, სამწუხაროდ, ამერიკულმა მხარემ საკუთარი ვალდებულებები არ შეასრულა.
„მიუხედავად ამისა, ჩვენ კვლავ ვცდილობთ მივაღწიოთ შეთანხმებასა და ურთიერთგაგებას და მიგვაჩნია, რომ ომის გაგრძელება არც ჩვენს, არც რეგიონისა და არც კაცობრიობის ინტერესებში არ შედის“, - განაცხადა მან.
„ჩვენ გვჯერა, რომ არსებული პრობლემების გადაჭრის გზა დიალოგი და თანამშრომლობაა და ყველა შესაძლებლობა უნდა იქნეს გამოყენებული უსაფრთხოების დარღვევისა და კონფლიქტების გავრცელების აღსაკვეთად“, - დასძინა ფეზეშქიანმა.
მან ასევე აღნიშნა, რომ გონიერება და ლოგიკა მათ ომისგან თავის არიდებას კარნახობს, თუმცა აშშ-ში ზოგიერთი საკუთარ ინტერესებს კონფლიქტის გახანგრძლივებაში ხედავს. ირანის პრეზიდენტმა დაამატა, რომ თეირანი მიისწრაფვის მშვიდობისა და უსაფრთხოებისკენ, თუმცა აშშ-მა გვერდზე გადადო დიპლომატიური პროცედურები და საომარი გზა აირჩია.
მშვიდობისა და უსაფრთხოების სფეროს საკითხებზე ირანის პრეზიდენტის ეფექტურ გამოცდილებასა და შეხედულებებზე საუბრისას, მოდიმ იმედი გამოთქვა, რომ ფეზეშქიანის თავდადებული და პრინციპული ძალისხმევა, საბოლოო ჯამში, სასურველ შედეგებამდე მიიყვანს პროცესს, აღნიშნავს Mehr-ი.

Пезешкиан во время переговоров с Моди затронул ситуацию с США
Президент Ирана Масуд Пезешкиан встретился и провел переговоры с премьер-министром Индии Нарендрой Моди во время своего визита в Кыргызстан для участия в саммитах Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) и «Шанхай+». Как передает Арменпресс, об этом сообщило информационное агентство Mehr.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о текущем состоянии двусторонних отношений, подчеркнув необходимость укрепления и расширения сотрудничества между Ираном и Индией в областях, представляющих взаимный интерес.
Касаясь региональных событий, Пезешкиан отметил, что с начала деятельности правительства усилия Ирана были направлены на обеспечение мира и безопасности, а также на решение вопросов путем диалога и переговоров.
«К сожалению, вместо использования дипломатических механизмов американские чиновники выбрали путь навязывания своей воли посредством войны, создания нестабильности и применения силы», — отметил он.
Подчеркнув, что Иран никогда не приветствует войну, президент заявил, что они обязаны защищать людей от опасности и нестабильности и создавать условия для достижения мира, спокойствия и безопасности.
По словам Пезешкиана, Иран остается приверженным своим обязательствам по соглашениям, но, к сожалению, американская сторона не выполнила своих обязательств.
«Тем не менее, мы продолжаем стремиться к соглашению и пути взаимопонимания и считаем, что продолжение войны не отвечает интересам ни нашим, ни региона, ни человечества», — сказал он.
«Мы считаем, что решение существующих проблем — это диалог и сотрудничество, и мы должны использовать все возможности для предотвращения распространения нестабильности и конфликтов», — добавил Пезешкиан.
Он также отметил, что разум и логика подсказывают им избегать войны, но некоторые в Соединенных Штатах видят свои интересы в затягивании конфликта. Иранский президент добавил, что Тегеран стремится к миру и безопасности, но США отложили дипломатические процедуры, чтобы выбрать путь войны.
Как отмечает Mehr, Моди, ссылаясь на эффективный опыт и взгляды иранского президента на вопросы мира и безопасности, выразил надежду, что неустанные и бескомпромиссные усилия Пезешкиана в конечном итоге приведут к желаемым результатам.