ფეზეშქიანმა მოდისთან მოლაპარაკებებისას აშშ-სთან შექმნილ ვითარებაზე ისაუბრა
ირანის პრეზიდენტი მასუდ ფეზეშქიანი შანხაის თანამშრომლობის ორგანიზაციისა (შთო) და „შანჰაი პლიუსის“ სამიტში მონაწილეობის მიზნით ყირგიზეთში ვიზიტის ფარგლებში ინდოეთის პრემიერ-მინისტრ ნარენდრა მოდის შეხვდა და მოლაპარაკებები გამართა. „არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ სააგენტო Mehr-ი იტყობინება.
შეხვედრისას მხარეებმა ორმხრივი ურთიერთობების მიმდინარე მდგომარეობაზე აზრები გააზიარეს და ხაზი გაუსვეს ირანსა და ინდოეთს შორის ურთიერთინტერესის სფეროებში თანამშრომლობის განმტკიცებისა და გაფართოების აუცილებლობას.
რეგიონულ განვითარებაზე საუბრისას, ფეზეშქიანმა აღნიშნა, რომ მთავრობის საქმიანობის დასაწყისიდანვე ირანის ძალისხმევა ეფუძნებოდა მშვიდობისა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფას, ასევე დიალოგისა და მოლაპარაკებების გზით პრობლემების მოგვარებას.
„სამწუხაროდ, დიპლომატიური მექანიზმების გამოყენების სანაცვლოდ, აშშ-ის ოფიციალურმა პირებმა აირჩიეს ომის, უსაფრთხოების დარღვევისა და ძალის გამოყენებით საკუთარი ნების თავს მოხვევის გზა“, - აღნიშნა მან.
პრეზიდენტმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ირანი არასდროს მიესალმება ომს, თუმცა ისინი ვალდებულნი არიან დაიცვან ხალხი საფრთხისა და უსაფრთხოების ნაკლებობისგან და გაკაფონ გზა მშვიდობის, სიმშვიდისა და უსაფრთხოების მისაღწევად.
ფეზეშქიანის თქმით, ირანი ერთგული დარჩა შეთანხმებების ფარგლებში აღებული ვალდებულებების, თუმცა, სამწუხაროდ, ამერიკულმა მხარემ საკუთარი ვალდებულებები არ შეასრულა.
„მიუხედავად ამისა, ჩვენ კვლავ ვცდილობთ მივაღწიოთ შეთანხმებასა და ურთიერთგაგებას და მიგვაჩნია, რომ ომის გაგრძელება არც ჩვენს, არც რეგიონისა და არც კაცობრიობის ინტერესებში არ შედის“, - განაცხადა მან.
„ჩვენ გვჯერა, რომ არსებული პრობლემების გადაჭრის გზა დიალოგი და თანამშრომლობაა და ყველა შესაძლებლობა უნდა იქნეს გამოყენებული უსაფრთხოების დარღვევისა და კონფლიქტების გავრცელების აღსაკვეთად“, - დასძინა ფეზეშქიანმა.
მან ასევე აღნიშნა, რომ გონიერება და ლოგიკა მათ ომისგან თავის არიდებას კარნახობს, თუმცა აშშ-ში ზოგიერთი საკუთარ ინტერესებს კონფლიქტის გახანგრძლივებაში ხედავს. ირანის პრეზიდენტმა დაამატა, რომ თეირანი მიისწრაფვის მშვიდობისა და უსაფრთხოებისკენ, თუმცა აშშ-მა გვერდზე გადადო დიპლომატიური პროცედურები და საომარი გზა აირჩია.
მშვიდობისა და უსაფრთხოების სფეროს საკითხებზე ირანის პრეზიდენტის ეფექტურ გამოცდილებასა და შეხედულებებზე საუბრისას, მოდიმ იმედი გამოთქვა, რომ ფეზეშქიანის თავდადებული და პრინციპული ძალისხმევა, საბოლოო ჯამში, სასურველ შედეგებამდე მიიყვანს პროცესს, აღნიშნავს Mehr-ი.

Pezeshkian discusses situation with US during talks with Modi
Iranian President Masoud Pezeshkian met and held talks with Indian Prime Minister Narendra Modi during his visit to Kyrgyzstan to participate in the Shanghai Cooperation Organisation (SCO) and “Shanghai Plus” summits, Mehr reported.
During the meeting, the sides exchanged views on the latest state of bilateral relations, stressing the need to strengthen and expand cooperation between Iran and India in areas of mutual interest.
Referring to regional developments, Pezeshkian said that since the beginning of the government’s activities, Iran’s efforts had been based on ensuring peace and security, as well as resolving issues through dialogue and negotiations.
“Unfortunately, instead of using diplomatic mechanisms, US officials have chosen the path of war, insecurity and imposing their will through force,” he said.
Emphasising that Iran never welcomes war, the President stressed that they are obliged to protect people from danger and insecurity and pave the way towards peace, calm and security.
According to Pezeshkian, Iran has remained committed to the obligations it assumed within the framework of agreements, but unfortunately, the American side has not fulfilled its commitments.
“Nevertheless, we continue to try to reach an agreement and a path of mutual understanding, and we believe that the continuation of the war is in the interests of neither us, nor the region, nor humanity,” he said.
“We believe that dialogue and cooperation are the solution to the existing problems, and all opportunities must be used to prevent the spread of insecurity and conflicts,” Pezeshkian added.
He also noted that reason and logic tell them to avoid war, but some in the United States see their interests in prolonging the conflict. The Iranian President added that Tehran seeks peace and security, while the United States has set aside diplomatic procedures in favour of a path of war.
Referring to the Iranian President’s effective experience and views on issues related to peace and security, Modi expressed hope that Pezeshkian’s wholehearted and uncompromising efforts would ultimately lead to the desired results, Mehr reported.