Աբաշիձեն եւ Կարասինը Պրահայում կքննարկեն ուղիղ ավիահաղորդակցության վերականգնումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 28-ին Պրագայում կայանալիք հանդիպմանը Վրաստանի վարչապետի՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն եւ ՌԴ-ի ներկայացուցիչ Գրիգորի Կարասինը պլանավորում են ի թիվս այլ հարցերի քննարկել երկրների միջեւ ուղիղ ավիահաղորդակցության վերականգնումը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է «Ռեզոնանսի» թերթը:
Վրաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ուղիղ ավիահաղորդակցությունը կասեցված Է հուլիսի 8-ից: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նման որոշում Է ընդունել Թբիլիսիում հակառուսական ակցաների ֆոնին: Այդ ժամանակվանից Ռուսաստանից Վրաստան եւ հակառակ ուղղությամբ կարելի Է թռիչքներ կատարել միայն երրորդ երկրների միջոցով, բայց դա, բնականաբար, շատ ավելի թանկ Է նստում:
«Անշուշտ, մենք կխոսենք կասեցված թռիչքների մասին, եւ հանդիպումից հետո ավելի շատ տեղեկատվություն կունենանք այն մասին, թե ինչպիսին են ավիահաղորդակցության վերականգնման հեռանկարները, եւ ինչպես կարելի Է լուծել այդ խնդիրը»,-հայտարարել Է Աբաշիձեն հրատարակությանը տված հարցազրույցում:
Ինչպես նշել Է Աբաշիձեն, ինքը Կարասինի հետ չի հանդիպել հունիս ամսից, ուստի երկար դադարի ընթացքում կուտակվել են բազմաթիվ հարցեր: «Հանդիպումը մեկօրյա Է, եւ մենք հիմնականում կքննարկենք հարցեր, որոնք նախատեսված են Պրահայի ձեւաչափով: Դրանք առեւտրատնտեսական, տրանսպորտային եւ հումանիտար թեմաներն են: Տեսնենք՝ ինչ իրադրություն Է, որոնք են խնդիրները եւ ինչպիսին Է դինամիկան»,-հայտարարել Է Աբաշիձեն, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Абашидзе и Карасин обсудят в Праге возобновление прямого авиасообщения
На встрече в Праге 28 ноября, спецпредставитель премьер-министра Грузии по урегулированию отношений с Россией Зураб Абашидзе и представитель РФ Григорий Карасин планируют в том числе обсудить вопрос восстановления прямого авиасообщения между странами.Как передает Арменпресс, об этом пишет газета"Резонанси".
Прямое авиасообщение между Грузией и Россией приостановлено с 8 июля. Президент России Владимир Путин принял такое решение на фоне антироссийских акций в Тбилиси. С тех пор попасть из России в Грузию и обратно можно только через третьи страны, но это, естественно, получается намного дороже.
"Разумеется, мы поговорим о приостановленных полетах, и после встречи у нас будет больше информации о том, каковы перспективы возобновления авиасообщения, и как можно решить эту проблему", - заявил Абашидзе в интервью изданию.
Как отметил Абашидзе, он не встречался с Карасиным с июня, поэтому за время долгой паузы накопилось множество вопросов.
"Встреча однодневная, и мы в основном обсудим вопросы, предусмотренные пражским форматом. Это темы торгово-экономические, транспортные и гуманитарные. Посмотрим какая ситуация, какие проблемы, и какова динамика", - заявил Абашидзе.