Վրաստանի վարչապետը Թբիլիսիի համար առաջնահերթություն է համարել հարաբերությունների վերականգնումն ԱՄՆ-ի հետ
ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության և ռազմավարական գործընկերության վերականգնումն առաջնահերթ խնդիր է Վրաստանի կառավարության համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի տարեկան հաշվետվության մեջ։
«Վրաստանի կառավարության համար կարևոր և առաջնահերթ են ԱՄՆ-ի հետ համագործակցությունը և ռազմավարական գործընկերությունը։ Վրաստանի կառավարության խնդիրն է հասնել ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների վերագործարկման, ինչը ենթադրում է իրավահավասար, արդարության սկզբունքի վրա հիմնված հարաբերությունների վերականգնում՝ հաշվի առնելով կողմերի շահերը բոլոր ուղղություններով», - ասվում է 2025 թ. հունիսից մինչև 2026 թ. մայիսն ընկած ժամանակահատվածի կառավարության ծրագրի կատարման վերաբերյալ վարչապետի հաշվետվության մեջ, որը հրապարակվել է խորհրդարանի կայքում։
Ինչպես նշել է կառավարության ղեկավարը, Վրաստանն ակտիվ քաղաքական երկխոսություն է վարում ԱՄՆ ներկայացուցիչների հետ, և Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը աշխատում է նոր երկկողմ օրակարգի մշակման ուղղությամբ։
2026 թ. փետրվարից մինչև մարտ Վրաստան են այցելել ԱՄՆ Կոնգրեսի և վարչակազմի մի քանի պատվիրակություններ։ Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչները նույնպես այցելել են Վաշինգտոն։ Կոբախիձեն մարտի վերջին հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ։ Փետրվարին Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին և փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոճորիշվիլին Միլանում Ձմեռային օլիմպիական խաղերի բացման արարողության ժամանակ բանակցություններ են վարել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի և պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ, նշվում է հաշվետվության մեջ։
Վաշինգտոնի հետ Թբիլիսիի հարաբերություններն զգալիորեն վատթարացել են 2024 թվականին՝ Վրաստանում «օտարերկրյա գործակալների մասին» օրենքի ընդունումից հետո: Վրաստանի վարչապետի՝ ԵՄ-ին Վրաստանի անդամակցության շուրջ բանակցությունների մեկնարկի գործընթացը սառեցնելու վերաբերյալ 2024 թ. նոյեմբերի 28-ի հայտարարությունից հետո ԱՄՆ պետքարտուղարությունը կասեցրեց ռազմավարական գործընկերությունը հանրապետության հետ:
Վրաստանի իշխանությունները դեռ մինչև Դոնալդ Թրամփի նախագահ ընտրվելը բազմիցս հայտարարել են, որ հույսը դնում են ԱՄՆ-ում իշխանափոխության և Վաշինգտոնի հետ հարաբերությունների վերագործարկման վրա: Վրաստանի իշխանությունները նաև բազմիցս հայտարարել են այն մասին, որ սպասում են ԱՄՆ-ի կողմից պատասխան քայլերի:

Премьер Грузии назвал приоритетом для Тбилиси восстановление отношений с США
Восстановление сотрудничества и стратегического партнерства с США является приоритетной задачей для правительства Грузии. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом говорится в годовом отчете премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе.
"Для правительства Грузии важным и приоритетным является сотрудничество и стратегическое партнерство с США. Задачей правительства Грузии является достижение перезагрузки отношений с США, что подразумевает восстановление равноправных, основанных на принципе справедливости отношений с учетом интересов сторон по всем направлениям", - говорится в отчете премьера о выполнении правительственной программы за период с июня 2025 года по май 2026-го, опубликованном на сайте парламента.
Как отметил глава правительства, Грузия ведет активный политический диалог с представителями США, и МИД Грузии работает над формированием новой двусторонней повестки дня.
С февраля по март 2026 года Грузию посетили несколько делегаций от Конгресса и администрации США. Представители МИД Грузии также посещали Вашингтон. Кобахидзе провел телефонный разговор с госсекретарем США Марко Рубио в конце марта. В феврале в Милане на церемонии открытия зимних Олимпийских игр состоялись переговоры президента Грузии Михаила Кавелашвили и вице-премьера, главы МИД Маки Бочоришвили с вице-президентом США Джей Ди Вэнсом и Рубио, говорится в отчете.
Отношения Тбилиси с Вашингтоном существенно испортились в 2024 году после принятия в Грузии закона об иностранных агентах. После заявления премьер-министра Грузии 28 ноября 2024 года о заморозке процесса открытия переговоров о вступлении Грузии в ЕС Госдепартамент США приостановил стратегическое партнерство с республикой. Власти Грузии еще до избрания Дональда Трампа президентом неоднократно заявляли, что возлагают надежды на смену власти в США и перезагрузку отношений с Вашингтоном. Также грузинское руководство неоднократно заявляло о том, что ждет ответных шагов со стороны США.