Բացվել է Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նոր երկաթուղային գիծը. բացման արարողությանը մասնակցել է նաև ՀՀ ՏԿԵ նախարարը
Պաշտոնապես բացվել է Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նոր երկաթուղային գիծը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հաղորդում է Վրաստանի Առաջին ալիքը, երկաթուղային գծի բացման պաշտոնական արարողությունը, որին մասնակցել է նաև Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, տեղի է ունեցել հունիսի 2-ին։
Բացման արարողությանը մասնակցել են Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն, էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Մարիամ Քվրիվիշվիլին, Ադրբեջանի թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարար Ռաշադ Նաբիևը և Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Օրալօղլուն, Վրաստանի կառավարության անդամներ, պատգամավորներ, դիվանագիտական կորպուսի և գործընկեր երկրների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև հյուրեր Ուզբեկստանից և Ղազախստանից։
Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարությունը հաղորդել է, որ նոր երկաթուղային գիծը Վրաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի համատեղ ռազմավարական նախագիծ է, որը կարևոր դեր է խաղում Եվրոպայի և Ասիայի միջև կապի ամրապնդման գործում։
«Նոր երկաթուղային երթուղին տարածաշրջանում ստեղծում է լրացուցիչ հզորություն, զգալիորեն նպաստում է բեռնափոխադրումների երթուղիների դիվերսիֆիկացիային և ամրապնդում տարածաշրջանի կապը։ Մարաբդա-Կարծախ երկաթուղային հատվածի ընդհանուր երկարությունը 180 կիլոմետր է։ Նախագծի շրջանակներում վերականգնվել և վերակառուցվել է 153 կիլոմետր, ինչպես նաև կառուցվել է եվրոպական չափանիշներին համապատասխանող 27 կիլոմետրանոց ամբողջովին նոր երկաթուղային գիծ։ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նոր երկաթուղային գծով բեռնափոխադրումների ծավալը տարեցտարի աճում է։ Գծի լիարժեք շահագործման հանձնմամբ նախագծի հզորությունը կաճի մինչև 5 միլիոն տոննա, ինչը տարածաշրջանին թույլ կտա մշակել լրացուցիչ բեռնափոխադրումներ և զգալիորեն կամրապնդի իր տրանսպորտային հնարավորությունները։ Վերոնշյալ երկաթուղային հատվածի լիարժեք շահագործման հանձնումը հնարավոր դարձավ Վրաստանի վարչապետի՝ էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Մարիամ Քվրիվիշվիլիի և Ադրբեջանի թվային տնտեսության նախարարի՝ Բաքու, այցի ընթացքում։ Երկկողմանի համակարգող խորհրդի արձանագրության ստորագրման արդյունքում՝ զարգացման և տրանսպորտի նախարար Ռաշադ Նաբիևի կողմից»,-ասվում է Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարության հայտարարության մեջ։

Открыта новая железнодорожная линия Баку-Тбилиси-Карс: в церемонии открытия принял участие министр ТУИ Армении
Новая железнодорожная линия Баку-Тбилиси-Карс официально открыта.
По сообщению Арменпресс со ссылкой на Первый канал Грузии, официальная церемония открытия железнодорожной линии, на которой также присутствовал министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худатян, состоялась 2 июня.
На церемонии открытия присутствовали премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе, министр экономики и устойчивого развития Мариам Квривишвили, министр цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашад Набиев и министр транспорта и инфраструктуры Турции Абдулкадир Оралоглу, члены правительства Грузии, депутаты, представители дипломатического корпуса и стран-партнеров, а также гости из Узбекистана и Казахстана.
Министерство экономики и устойчивого развития Грузии сообщило, что новая железнодорожная линия является совместным стратегическим проектом Грузии, Азербайджана и Турции, играющим важную роль в укреплении связей между Европой и Азией.
«Новая железнодорожная линия создает дополнительные мощности в регионе, вносит значительный вклад в диверсификацию маршрутов грузоперевозок и укрепляет транспортную доступность региона. Общая протяженность участка железной дороги Марабда-Картсах составляет 180 километров. В рамках проекта было восстановлено и реконструировано 153 километра, а также построена совершенно новая 27-километровая железнодорожная линия, соответствующая европейским стандартам. Объем грузоперевозок по новой железнодорожной линии Баку-Тбилиси-Карс ежегодно растет. С вводом линии в эксплуатацию пропускная способность проекта увеличится до 5 миллионов тонн, что позволит региону обрабатывать дополнительные грузоперевозки и значительно укрепить свои транспортные возможности. Ввод в эксплуатацию вышеупомянутого участка железной дороги стал возможен во время визита в Баку премьер-министра Грузии, министра экономики и устойчивого развития Мариам Квривишвили и министра цифровой экономики Азербайджана. В результате подписания протокола двустороннего координационного совета министром развития и транспорта Рашадом Набиевым», - говорится в сообщении Министерства экономики и устойчивого развития Грузии.