Բացվել է Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նոր երկաթուղային գիծը. բացման արարողությանը մասնակցել է նաև ՀՀ ՏԿԵ նախարարը
Պաշտոնապես բացվել է Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նոր երկաթուղային գիծը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հաղորդում է Վրաստանի Առաջին ալիքը, երկաթուղային գծի բացման պաշտոնական արարողությունը, որին մասնակցել է նաև Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, տեղի է ունեցել հունիսի 2-ին։
Բացման արարողությանը մասնակցել են Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն, էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Մարիամ Քվրիվիշվիլին, Ադրբեջանի թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարար Ռաշադ Նաբիևը և Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Օրալօղլուն, Վրաստանի կառավարության անդամներ, պատգամավորներ, դիվանագիտական կորպուսի և գործընկեր երկրների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև հյուրեր Ուզբեկստանից և Ղազախստանից։
Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարությունը հաղորդել է, որ նոր երկաթուղային գիծը Վրաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի համատեղ ռազմավարական նախագիծ է, որը կարևոր դեր է խաղում Եվրոպայի և Ասիայի միջև կապի ամրապնդման գործում։
«Նոր երկաթուղային երթուղին տարածաշրջանում ստեղծում է լրացուցիչ հզորություն, զգալիորեն նպաստում է բեռնափոխադրումների երթուղիների դիվերսիֆիկացիային և ամրապնդում տարածաշրջանի կապը։ Մարաբդա-Կարծախ երկաթուղային հատվածի ընդհանուր երկարությունը 180 կիլոմետր է։ Նախագծի շրջանակներում վերականգնվել և վերակառուցվել է 153 կիլոմետր, ինչպես նաև կառուցվել է եվրոպական չափանիշներին համապատասխանող 27 կիլոմետրանոց ամբողջովին նոր երկաթուղային գիծ։ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս նոր երկաթուղային գծով բեռնափոխադրումների ծավալը տարեցտարի աճում է։ Գծի լիարժեք շահագործման հանձնմամբ նախագծի հզորությունը կաճի մինչև 5 միլիոն տոննա, ինչը տարածաշրջանին թույլ կտա մշակել լրացուցիչ բեռնափոխադրումներ և զգալիորեն կամրապնդի իր տրանսպորտային հնարավորությունները։ Վերոնշյալ երկաթուղային հատվածի լիարժեք շահագործման հանձնումը հնարավոր դարձավ Վրաստանի վարչապետի՝ էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Մարիամ Քվրիվիշվիլիի և Ադրբեջանի թվային տնտեսության նախարարի՝ Բաքու, այցի ընթացքում։ Երկկողմանի համակարգող խորհրդի արձանագրության ստորագրման արդյունքում՝ զարգացման և տրանսպորտի նախարար Ռաշադ Նաբիևի կողմից»,-ասվում է Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարության հայտարարության մեջ։

Armenia’s Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan attended on Tuesday in Georgia the official opening ceremony of the new Baku–Tbilisi–Kars railway line.
Georgia’s Prime Minister Irakli Kobakhidze, Minister of Economy and Sustainable Development Mariam Kvrivishvili, Azerbaijan’s Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev, and Türkiye’s Minister of Transport and Infrastructure Abdulkadir Uraloğlu were in attendance, Georgia’s public broadcaster First Channel reported.
Furthermore, present were members of the Georgian government, members of Parliament, representatives of the diplomatic corps and partner nations, as well as guests from Uzbekistan and Kazakhstan.
According to Georgia’s Ministry of Economy and Sustainable Development, this railway is a joint strategic project between Georgia, Azerbaijan, and Türkiye, playing a vital role in enhancing connectivity between Europe and Asia.
“The new railway route increases regional capacity, promotes diversification of freight routes, and strengthens regional connectivity. The Marabda–Kartsakhi section stretches 180 kilometres, of which 153 kilometres have been rehabilitated and reconstructed, and a brand-new 27-kilometre railway line built to European standards. Freight volumes on the Baku–Tbilisi–Kars line are steadily rising each year. Once fully operational, the line’s capacity is expected to reach five million tonnes, enabling the region to handle additional cargo and significantly boost its transport capabilities. The complete commissioning of this section was made possible during Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze’s visit to Baku, Azerbaijan, alongside Minister Kvrivishvili and Azerbaijan’s Minister Nabiyev. The signing of the Protocol of the Bilateral Coordination Council by Rashad Nabiyev, Azerbaijan’s Minister of Digital Development and Transport, cemented the achievement,” the Georgian public broadcaster quoted the country’s economy ministry as saying.