Սիրիայի դեմ ԱՄՆ-ի ռազմական գործողությունը հետաձգված Է, բայց ոչ չեղարկված
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի դեմ ԱՄՆ-ի ու նրա դաշնակիցների՝ արդեն ապրիլի լույս 12-ի գիշերն սպասվող ռազմական գործողությունը հետաձգված Է, բայց դրա հետ մեկտեղ չեղարկված չԷ: Երբ նրանք հարված կհասցնեն եւ ինչ կերպ դա կարվի, առայժմ անորոշ Է մնում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Սակայն Սիրիայի շուրջը լարվածության աստիճանը ապրիլի 11-ի երեկոյան դեմ սկսել Է նվազել: Առաջինը լավ նորությունները հայտնել Է ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Ջեյմս Մեթիսը, ով հայտարարել Է, որ ԱՄՆ-ը դեռ գնահատում Է Սիրիայում ենթադրյալ քիմիական գրոհի ապացույցները:
Նախարարի խոսքով՝ ամերիկացի զինվորականները պատրաստ են «նախագահի հայեցողությանը տրամադրելու (գործողությունների) ռազմական տարբերակները, եթե դրանք տեղին լինեն»: Այս հայտարարությանն արձագանքել են նաեւ շուկաները. ռուբլին, որը վերջին երեք օրը լրջորեն «ընկել Էր» դոլարի եւ եվրոյի նկատմամբ, երեկոյան այդ արժույթների նկատմամբ հարաբերվում Էր թեթեւակի պլյուսով: Ավելի ուշ նաեւ Սպիտակ տունն Է հասկանալ տվել, որ առաջիկա ժամերին ռազմական գործողության սպասել չարժե:
ԱՄՆ-ի վարչակազմի ներկայացուցիչ Սառա Սանդերսի խոսքով՝ Թրամփը վերջնական որոշում չի ընդունել Սիրիային հարված հասցնելու մասին, քննարկվում են պատասխան գործողությունների ինչպես եղանակի, այնպես Էլ դրա ժամանակի զանազան տարբերակներ: Նա նաեւ նշել Է, որ ԱՄՆ-ի գործընկերների եւ դաշնակիցների հետ այս հարցի շուրջը կոնսուլտացիաները շարունակվում են: Սակայն Սպիտակ տնից, բացի հարաբերականորեն դրական հայտարարություններից, վերստին նաեւ կոշտ հռետորաբանություն Է հնչել Ռուսաստանի հասցեին: Սառա Սանդերսի խոսքով՝ «Թրամփը գտնում Է, որ Սիրիան ու Ռուսաստանն են պատասխանատվություն կրում (Սիրիայի Դումա քաղաքում) այդ գրոհի համար»: Դեռ ավելին, Սպիտակ տան ներկայացուցիչը հայտարարել Է, որ Վաշինգտոնը չի բացառում հնարավոր հարվածը նաեւ Սիրիայում ռուսական ուժերին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

YEREVAN, APRIL 12, ARMENPRESS. The possible military action of the US and its allies against Syria, which was expected overnight April 12, has been delayed but not cancelled.
When or how the US will deliver strikes at Syria is unclear.
The level of tension is apparently getting decreased as compared to yesterday.
Secretary of Defense James Mattis said the US is still assessing evidence of the alleged chemical attack which was supposedly carried out by Syria’s government in Dhouma.
Mattis said the Pentagon is ready to provide military options to the US President.
Stock markets reacted to the announcement, with the Russian ruble depreciating against the dollar and Euro.
The White House later said that President Trump hasn’t made a final decision about the possible strike.
Earlier on April 11, US President Donald Trump warned Russia to "get ready" after Moscow vowed to shoot any missiles fired at Syria down.
"They will be coming, nice and new and smart," Trump tweeted.
The tweet appears to be an unofficial announcement of the "major decisions"which Trump said Washington would soon be making regarding the alleged chemical attack in Syria.
It comes after Russia vowed to shoot down any US missiles aimed at Syria. “If there is an American strike, then we... will shoot down the missiles and target the positions from where they were launched,”Alexander Zasypkin, the Russian envoy to Beirut, said on Wednesday. “In the past few days, we have seen an escalation towards a significant crisis."
Trump has been quick to point the finger at Syrian President Bashar Assad regarding the alleged chemical attack, despite the fact that investigators from the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) have yet to begin an official investigation into the matter.
His allegations also come after the Russian military traveled to the scene of the alleged incident and determined that there was no evidence of any chemical attack.
Trump isn't the only US official to prematurely point the finger at Assad. US ambassador to the UN Nikki Haley was quick to call him a "monster" following reports of the alleged attack. She referred to the Syrian government as a "murderous regime."
Meanwhile, Russia's Ambassador to the UN Vassily Nebenzia has warned against the US carrying out an "illegal military endeavor," adding that he hopes Washington"comes to its senses."
Trump has been holding calls with his British and French counterparts. It remains unclear whether the UK will take part in military action, after a report in The Times suggested that Prime Minister Theresa May is waiting until there's evidence of Syria's culpability for the alleged attack.