Մակրոնը մտահոգություն Է հայտնել Էրդողանին Սիրիայի իրադրության կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Թուրքիայի իր պաշտոնակից Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հետ փետրվարի 26-ի առավոտյան կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում մտահոգություն Է հայտնել Սիրիայի իրադրության կապակցությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Ելիսեյան պալատը:
«Սիրիայի հարցում նախագահ Մակրոնն ընդգծել Է այն բանի շտապ անհրաժեշտությունը, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւին համապատասխան անհապաղ եւ ամբողջությամբ կատարվեն մարտական գործողությունների դադարեցմանը վերաբերող դրույթները, որպեսզի դրանով իսկ վերջ դրվի համատարած ռմբահարվածներ հասցնելուն եւ թույլ տրվի շտապ կարգով՝ արդեն առաջիկա ժամերին կամ օրերին մարդասիրական օգնություն հասցնել եւ վիրավորների ու հիվանդների տարհանում իրականացնել»,-ասված Է հայտարարության մեջ:
Նաեւ Ֆրանսիայի նախագահը «խիստ անհանգստություն Է հայտնել Արեւելյան Գութայում քաղաքացիական բնակչության եւ հոսպիտալների դեմ ուղղված եւ սիրիական ռեժիմի կողմից Անվտանգության խորհրդի 2401 բանաձեւի դրույթների լիակատար խախտմամբ իրականացվող գրոհների շարունակման կապակցությամբ»: «Ռուսաստանին՝ որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամի, անհրաժեշտ Է ամենայն պատասխանատվությամբ վերաբերվել սիրիական ռեժիմի գործողություններին, որին նա աջակցում Է»,-նշել Է Մակրոնը:
Ֆրանսիայի նախագահը ընդսմին «ընդգծել Է, որ հումանիտար դադարի ռեժիմը տարածվում Է Սիրիայի ամբողջ տարածքի վրա, ներառյալ Աֆրինը»: Այն «պետք Է իրականացվի ամենուրեք եւ անհապաղ, ինչը թույլ կտա դանդաղեցնել բռնության գոյություն ունեցող մեխանիզմի գործողությունը, որն սպառնում Է հանգեցնել տարածաշրջանային պայթյունի եւ հեռացնել քաղաքական կարգավորման բոլոր հեռանկարները»,-ասված Է Ելիսեյան պալատի հայտարարության մեջ:
«Աստանայի գործընթացի երաշխավորները՝ Թուրքիան, Ռուսաստանը եւ Իրանը, այդ կապակցությամբ ուղղակի պատասխանատվություն են կրում տեղի ունեցողի համար, եւ նրանց գործողությունները պետք Է բերեն իրադրության փոփոխման»,-ընդգծվում Է հայտարարության մեջ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Макрон выразил Эрдогану озабоченность ситуацией в Сирии
Президент Франции Эмманюэль Макрон и его турецкий коллега Тайип Эрдоган провели в понедельник утром телефонный разговор, во время которого французская сторона выразила озабоченность ситуацией в Сирии.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил Елисейский дворец.
"По вопросу о Сирии президент Макрон подчеркнул срочную необходимость того, чтобы в соответствии с резолюцией Совета Безопасности ООН немедленно и в полной мере соблюдались положения о прекращении боевых действий, чтобы тем самым положить конец нанесению неизбирательных бомбовых ударов и позволить срочно, уже в ближайшие часы или днидоставить гуманитарную помощь и провести эвакуацию раненых и больных", - говорится в заявлении.
Также президент Франции "выразил свою крайнюю обеспокоенность продолжением атак, направленных против гражданского населения и госпиталей в Восточной Гуте и проводимых сирийским режимом с полным нарушением положений резолюции 2401 Совета Безопасности". "России как постоянному члену Совета Безопасности ООН необходимо незамедлительно и со всей надлежащей ответственностью отнестись к [действиям] сирийского режима, который она поддерживает", - отметил Макрон. Он также напомнил, что "Франция будет проявлять полную и постоянную бдительность относительно вопроса обеспечения гуманитарного доступа в Сирии, а также вопроса о химическом оружии".
Президент Франции при этом "подчеркнул, что режим гуманитарной передышки распространяется на всю сирийскую территорию, включая Африн". Он "должен быть осуществлен повсеместно и безотлагательно, что позволит замедлить действие существующего механизма насилия, грозящего привести к региональному взрыву и отдалить любые перспективы политического урегулирования", говорится в заявлении Елисейского дворца.
"Гаранты астанинского процесса - Турция, Россия и Иран - несут в этой связи прямую ответственность за происходящее, и их действия должны привести к изменению ситуации", - подчеркивается в заявлении.