Արամ Ա. Կաթողիկոսը Օբամային է ներկայացրել Միջին Արևելքի քրիստոնյաների մտահոգությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնում, սեպտեմբերի 11-ին, քրիստոնեական համաժողովի մասնակից պատրարքների և ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հանդիպման ժամանակ, պատրիարքների առաջարկով, Արամ Ա Կաթողիկոսը հանդես է եկել ելույթով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Կիլիկիո Կաթողիկոսության պաշտոնական կայքը, նախ նա իր ցավակցությունն է հայտնել 13 տարի առաջ սեպտեմբերի 11-ին Նյու Յորքում և Վաշինգտոնում տեղի ունեցած ահաբեկչության զոհերի համար, ապա նշել է, որ ահաբեկչությունը տարբեր ձևերով և արտահայտություններով շարունակվում է աշխարհի զանազան շրջաններում ու, հատկապես, Միջին Արևելքում: Վեհափառ Հայրապետը նշել է, որ տարածաշրջանում հետզհետե ծավածվող ահաբեկչական շարժումը վտանգ է ոչ միայն քրիստոնյաների, այլ նաև իսլամի և համայն աշխարհի համար: Հետևաբար, այս համամարդկային չարիքին պետք է դիմագրավել հավաքական ուժերով: Այս առումով արաբական ու իսլամական պետությունների մասնակցությունը կենսական է:
Արամ Ա Կաթողիկոսն անդրադարձել է Միջին Արևելքում քրիստոնյաներին՝ նշելով, որ նրանք եկվոր չեն և ոչ էլ երկրորդ կարգի քաղաքացիներ, նրանք իրենց արմատներն ունեն Միջին Արևելքի պատմության մեջ: Նորին Սրբությունը ողջունել է Օբամայի խոսքը և ԱՄՆ-ի նախաձեռնությունը` միացյալ ճիգերով ահաբեկչական շարժումները կասեցնելու վերաբերյալ:
Արամ Ա Կաթողիկոսի խոսքից հետո պատրիարքները հաջորդաբար հակիրճ ներկայացրել են իրենց մտահոգությունները, հատկապես Իրաքում քրիստոնյա համայնքների վերաբերյալ: Ապա Ռաի պատրիարքը նախապես հոգևոր պետերի կողմից պատրաստած նամակը փոխանցել է նախագահ Օբամային:
Իր հերթին նախագահ Օբաման անդրադարձել է իր պատգամի մեջ նշված կետերին՝ շեշտելով, որ խղճի ազատությունն և մարդկային իրավունքների պաշտպանությունը ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականության համար կմնան առաջնային:
Վաշինգտոնում սեպտեմբերի 11-ին քրիստոնեական համաժողովին մասնակցող Միջին Արևելքի մարոնի, հայ, ասորի, հույն կաթոլիկ և ասորի կաթոլիկ եկեղեցիների հոգևոր պետերը Սպիտակ տանը մեկ ժամ տևողությամբ հանդիպում են ունեցել ԱՄՆ-ի Նախագահ Բարաք Օբամայի հետ: Հանդիպմանը ներկա էին Նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդականը և այլ խորհրդականներ:

Католикос Арам Первый представил президенту США озабоченность христиан Ближнего Востока
Президент США Барак Обама 11 сентября в Белом доме принял христианских религиозных лидеров с Ближнего Востока. Во встрече принимал участие и Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый, которому и было доверено выступить с речью.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на сайт Католикосата Великого Дома Киликийского, Арам Первый выразил соболезнования по случаю 13-ой годовщины террористических актов 11 сентября в Нью-Йорке и Вашингтоне. Католикос отметил, что угроза терроризма остается актуальной в разных уголках мира, в том числе и на Ближнем Востоке.
Католикос подчеркнул, что нарастающее с каждым днем террористическое движение в регионе является не только угрозой для христиан, но и мусульман, и всего мира в целом. По его словам, коллективные и согласованные усилия должны быть направлены на борьбу с экстремизмом.
Говоря о христианах Ближнего Востока, Его Святейшество отметил, что христиане не чужаки в регионе и не должны считаться гражданами второго сорта, так как их история глубоко корнями уходит в историю Ближнего Востока. Арам Первый приветствовал заявление президента Обамы и приверженность США совместным усилиям для искоренения экстремистских движений.
Участники встречи обменялись мнениями, прежде всего относительно тяжелой ситуации христианских общин в Ираке. Патриарх маронитов Раи представил президенту Обаме заранее подготовленное письмо духовных лидеров.
Президент Обама, в свою очередь, изложил ключевые моменты его заявления, подчеркнув, что свобода совести и защиты прав человека остаются главными приоритетами во внешней политике Соединенных Штатов.