Արամ Ա. Կաթողիկոսը Օբամային է ներկայացրել Միջին Արևելքի քրիստոնյաների մտահոգությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնում, սեպտեմբերի 11-ին, քրիստոնեական համաժողովի մասնակից պատրարքների և ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հանդիպման ժամանակ, պատրիարքների առաջարկով, Արամ Ա Կաթողիկոսը հանդես է եկել ելույթով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Կիլիկիո Կաթողիկոսության պաշտոնական կայքը, նախ նա իր ցավակցությունն է հայտնել 13 տարի առաջ սեպտեմբերի 11-ին Նյու Յորքում և Վաշինգտոնում տեղի ունեցած ահաբեկչության զոհերի համար, ապա նշել է, որ ահաբեկչությունը տարբեր ձևերով և արտահայտություններով շարունակվում է աշխարհի զանազան շրջաններում ու, հատկապես, Միջին Արևելքում: Վեհափառ Հայրապետը նշել է, որ տարածաշրջանում հետզհետե ծավածվող ահաբեկչական շարժումը վտանգ է ոչ միայն քրիստոնյաների, այլ նաև իսլամի և համայն աշխարհի համար: Հետևաբար, այս համամարդկային չարիքին պետք է դիմագրավել հավաքական ուժերով: Այս առումով արաբական ու իսլամական պետությունների մասնակցությունը կենսական է:
Արամ Ա Կաթողիկոսն անդրադարձել է Միջին Արևելքում քրիստոնյաներին՝ նշելով, որ նրանք եկվոր չեն և ոչ էլ երկրորդ կարգի քաղաքացիներ, նրանք իրենց արմատներն ունեն Միջին Արևելքի պատմության մեջ: Նորին Սրբությունը ողջունել է Օբամայի խոսքը և ԱՄՆ-ի նախաձեռնությունը` միացյալ ճիգերով ահաբեկչական շարժումները կասեցնելու վերաբերյալ:
Արամ Ա Կաթողիկոսի խոսքից հետո պատրիարքները հաջորդաբար հակիրճ ներկայացրել են իրենց մտահոգությունները, հատկապես Իրաքում քրիստոնյա համայնքների վերաբերյալ: Ապա Ռաի պատրիարքը նախապես հոգևոր պետերի կողմից պատրաստած նամակը փոխանցել է նախագահ Օբամային:
Իր հերթին նախագահ Օբաման անդրադարձել է իր պատգամի մեջ նշված կետերին՝ շեշտելով, որ խղճի ազատությունն և մարդկային իրավունքների պաշտպանությունը ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականության համար կմնան առաջնային:
Վաշինգտոնում սեպտեմբերի 11-ին քրիստոնեական համաժողովին մասնակցող Միջին Արևելքի մարոնի, հայ, ասորի, հույն կաթոլիկ և ասորի կաթոլիկ եկեղեցիների հոգևոր պետերը Սպիտակ տանը մեկ ժամ տևողությամբ հանդիպում են ունեցել ԱՄՆ-ի Նախագահ Բարաք Օբամայի հետ: Հանդիպմանը ներկա էին Նախագահի անվտանգության հարցերով խորհրդականը և այլ խորհրդականներ:

His Holiness Aram I shared Concerns of Middle Eastern Christians with President Obama
YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS:On Thursday, September 11th, the spiritual leaders of the Middle Eastern Maronite, Armenian, Syrian Orthodox, Greek Catholic and Syrian Catholic churches who had gathered with for a Christian conference in Washington, DC, held an hour long meeting with President Obama; National Security Advisor Susan Rice and other key White House staff also attended the meeting.
Armenpress reports, citing the official website of the Cilician Catholicosate that at the request of the patriarchs, Catholicos Aram I spoke, first offering condolences in memory of the victims on the 13thanniversary of the September 11thterrorist attacks in Washington DC and New York. He noted that terrorism, in its different forms and expressions, continues in various corners of the world, and particularly in the Middle East. His Holiness noted that the expanding terrorist movements in the region are not only a threat to Christians, but also to Muslims and the world as a whole. As such, collective and concerted efforts must be made to combat extremism. The participation of Arab and Islamic states in this effort is crucial, noted Catholicos Aram I.
Referring to the Christian presence in the Middle East, His Holiness noted that Christians are not newcomers or outsiders to the region, nor should they be considered second class citizens, as their history is deeply rooted in the Middle East. Aram I welcomed President Obama's announcement just one day earlier and the U.S. commitment to a united effort to eradicate extremist movements.
Following His Holiness Aram I's remarks, each of the Patriarchs briefly shared their concerns, primarily focusing on the plight of Christian communities in Iraq. Patriarch Rai submitted to President Obama a previously prepared letter by the spiritual leaders.
President Obama, in turn, broadly outlined the key points of his address to the United States, stressing that freedom of conscience and the defense of human rights remain top priorities in the United States foreign policy.