Հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը վերահսկելի է. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ադրբեջանական շփման գծում իրավիճակը լարված է, սակայն վերահսկվում է: Այս մասին ՀՀԿ գործադիր մարմնի նիստից առաջ, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով Արարատի զորամասերից մեկում հակառակաորդի դիպուկահարի արձակած գնդակից երկու զինծառայողների մահվան դեպքին: «Ես զրուցել եմ Պաշտպանության նախարարի հետ, ով մանրամասն ներկայացրել է ինձ և ասել, որ իրավիճակը վերահսկվում է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Աբրահամյանը:
Դիտարկմանը, թե սահմանին լարվածության պատճառներից մեկը ՄՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունն է, ՀՀ վարչապետը նշեց, որ չէր ցանկանա դրանք միմյանց հետ կապել: «Իրավիճակը սահմանին լարված է, սակայն այնպես չէ, ինչպես դուք եք ներկայացնում»,- ասաց նա:
Վարչապետը նշեց, որ լարվածության պատճառները դեռևս հայտնի չեն, և քննություն է ընթանում՝ ընդգծելով, որ արդեն տարբեր մեկնաբանություններ կան, սակայն պատճառներն առայժմ ուսումնասիրվում են:
Ստացված օպերատիվ տեղեկության համաձայն` հունիսի 5-ին, հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու հարավ-արևմտյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մահացու հրազենային գնդակային վիրավորում են ստացել պայմանագրային զինծառայողներ Անդրանիկ Սամվելի Եղոյանը (ծնվ. 1988թ., Արարատի զ/կ) և Բորիս Բենիկի Գասպարյանը (ծնվ. 1992թ., Արարատի զ/կ): Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը կիսում է ծանր կորստյան վիշտը և իր զորակցությունն է հայտնում ՀՀ սահմանների անվտանգությունն ապահովելու ընթացքում զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին: Միջադեպի մանրամասները ճշտվում են:

Ситуация на линии соприкосновения между Арменией и Азербайджаном находится под контролем – премьер-министр
Ситуация на линии соприкосновения между Арменией и Азербайджаном напряженная, однако контролируется. Как сообщает Арменпресс, об этом до начала заседания Исполнительного органа Республиканской партии Армении сказал премьер-министр Овик Абрамян, коснувшись гибели двух военнослужащих в одном из воинских частей Арарата в результате снайперского выстрела противника.
«Я беседовал с министром обороны, который подробно представил мне и сказал, что ситуация контролируется», - сказал Абрамян.
На замечание о том, что одной из причин напряжения является вступление Армении в Таможенный союз, премьер отметил, что не связывает эти события друг с другом. «Ситуация на границе напряженная, однако это не то, что вы представляете», - сказал он.
Премьер отметил, что причины напряжения еще не известны и ведется следствие, подчеркнув, что уже есть разные комментарии, однако причины еще исследуются.
Согласно полученной оперативной информации, 5 июня на боевой позиции одной из воинских частей, дислоцированных на юго-западном направлении армяно-азербайджанской границы, выстрелом противника получили смертельное огнестрельное ранение военнослужащие контрактной службы Андраник Самвелович Егоян (1988 года рождения, Араратский военкомат) и Борис Беникович Гаспарян (1992 года рождения, Араратский военкомат).
Министерство обороны Армении разделяет боль утраты и выражает свою поддержку членам семьи, родным и сослуживцам военнослужащих, погибших при защите безопасности границ Армении.