Հավակնորդների մրցաշարի ֆավորիտը Լևոն Արոնյանն է. Սերգեյ Կարյակին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շախմատի աշխարհի չեմպիոնի հավակնորդների մրցաշարի այս տարվա մասնակիցներից մասնագետներն առանձնացնում են Լևոն Արոնյանին: Սակայն մրցաշարի ընթացքի վրա իրենց ազդեցությունը կարող են թողել Վլադիմիր Կրամնիկը, Սերգեյ Կարյակինը: Հավակնորդների մրցաշարի մեկնարկից մեկ օր առաջ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույցը մրցաշարի մասնակից Սերգեյ Կարյակինի հետ:
-Ինչպիսի՞ սպասելիքներ ունեք հավակնորդների մրցաշարից:
-Բնականաբար, ցանկանում եմ հաղթել: Սակայն, վստահ եմ, որ ահեղ պայքար է լինելու, նույնիսկ ավելի հետաքրքրական` քան մեկ տարի առաջ Լոնդոնում էր: Թող ուժեղագույնը նվաճի Կարլսենի հետ մենամարտելու իրավունքը: Ես բոլոր ուժերս գործադրելու եմ, որ հնարավորություն ստանամ մրցելու Մագնուսի հետ: Սա, իհարկե, անհավական դժվար կլինի:
- Լևոն Արոնյանը Ձեր ուղղակի հակառակորդն է, ինչպիսի՞ մրցակից է նա:
-Մենք շատ լավ, ընկերական հարաբերությունների մեջ ենք: Ես շատ բան ունեմ Լևոնից սովորելու: Այս տարի մենք իրար հետ երկու պարտիա ենք խաղացել: Ես նրան հաղթեցի Նորվեգիայի մրցաշարում, իսկ նա ինձ գերազանցեց Վեյկ ան Զեեում: Իմ կարծիքով, Արոնյանը հսկայական ներուժ ունի: Նա զարմացնում է իր շախմատային հզորությամբ: Դրա հետ մեկտեղ նա մեծ ինտելեկտուալ է: Շատ ուրիշ այլ հետաքրքրություններ էլ ունի, ես գիտեմ, որ նա սիրում է բասկետբոլը, և երկրպագում է «Բոսթոն»-ին:
- Ձեր կարծիքով, ով է մրցաշարի գլխավոր հավակնորդը:
-Վերջին մրցաշարերում ցույց տված արդյունքներով, ես Հավակնորդների մրցաշարի գլխավոր ֆավորիտ Լևոն Արոնյանին եմ համարում: Բայց պակաս ուժեղ չէ նաև Վլադիմիր Կրամնիկը: Լավ մարզավիճակում է Սվիդլերը, կարող է «հարվածել» նաև Տոպալովը: Իսկ եթե ամեն ինչ դիտարկենք զուտ մաթեմատիկական հաշվարկների տեսանկյունից, ապա «թիվ մեկ» ֆավորիտը Լևոն Արոնյանն է:
-Ի՞նչ գիտեք հայկական շախմատի մասին:
-Հայկական շախմատի դպրոցը, իրավամբ, աշխարհի ուժեղագույն դպրոցներից է:«Բումը» սկսվեց, երբ Տիգրան Պետրոսյանը նվաճեց աշխարհի չեմպիոնի թագը: Սակայն հայ գրոսմայստերները միշտ էլ ուշադրության կենտրոնում են եղել: Ինչպես նաև Գարրի Կասպարովը, ով ևս մոր կողմից հայ է: Իսկ ահա շախմատային օլիմպիադաներում Հայաստանի թիմը ֆանտաստիկ խաղ է ցուցադրում: Լևոն Արոնյանի գլխավորությամբ այդ թիմն անցած 4 օլիմպիադաներից երեքում հաղթող է դարձել: Հայաստանում շախմատն ազգային մարզաձև է: Իսկ Արոնյանը մեկ անգամ չէ, որ լավագույնն է ճանաչվել մարզիկների մեջ, այլ նաև համարվել է Տարվա մարդ: Այս փաստը, ինքնին, խոսում է նրա մասին:

Сергей Карякин: Фаворит турнира претендентов – Левон Аронян
Среди участников турнира этого года основным претендентом на шахматную корону специалисты считают Левона Ароняна. Тем не менее, влияние на ход этого турнира могут оказать и Владимир Крамник и Сергей Карякин. За день до старта турнира претендентов Арменпресс представляет эксклюзивное интервью с одним из его участников – Сергеем Карякиным.
Каковы Ваши ожидания от турнира претендентов?
Естественно, хочу победить. Для меня это первый претендентский форум. Но будет тяжелая борьба, может даже покруче, чем год назад в Лондоне. Пусть на матч с Карлсеном выйдет сильнейший. Я лично приложу все силы, чтобы выйти на поединок с Магнусом. Но сделать это будет невероятно тяжело.
Левон Аронян - Ваш прямой конкурент, расскажите о нем
У нас очень хорошие приятельские отношения. Мне много есть, чему поучиться у Левона. В этом году мы сыграли с ним две партии, я обыграл его на турнире в Норвегии, а он одолел меня в Вейк-ан-Зее. Считаю, что потенциал у Ароняна огромный. Он поражает своей шахматной мощью. К тому же он большой интеллектуал. Увлекается многими вещами. Знаю, что он обожает НБА, баскетбол и болеет за «Бостон».
Кто главные фавориты?
Я бы по последним турнирам и показанной игре назвал главным фаворитом Ароняна. Но очень силен Владимир Крамник, который, как говорят, очень много работал перед кандидатским форумом. В хорошей форме Свидлер, может выстрелить и Топалов. Но, если смотреть чисто математически, то, конечно же, Аронян – фаворит номер один.
Что вы знаете об армянских шахматах?
Армянская школа шахмат по праву может считаться самой сильной школой в мире. Бум начался еще с тех времен, когда Тигран Петросян выиграл мировую корону. Да и во все времена гроссмейстеры из Армении были на виду. А чего стоит армянское происхождение со стороны мамы Гарри Каспарова.
Ну, а на Олимпиаде армянская команда играет просто фантастически. Ведомая великолепным Левоном Ароняном, эта команда выиграла три последние Олимпиады из четырех. Шахматы – национальный вид спорта в республике, а Аронян не раз признавался даже не спортсменом, а человеком года. Этот факт говорит сам за себя.