ԱԷՄԳ-ն մոտ ժամանակներս կարող է սկսել Իրանի միջուկային օբյեկտների տեսչական ստուգումները
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ԱԷՄԳ) ակնկալում է, որ մոտ ժամանակներս կկարողանա սկսել Իրանի միջուկային օբյեկտների տեսչական ստուգումները՝ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ձեռք բերված համաձայնությունների շրջանակներում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱԷՄԳ գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին Ճապոնիայի Ազգային մամուլի ակումբում:
«Անվիճելի է մեկ բան. գոյություն ունի փոխըմբռնման հուշագիր: Եվ այնտեղ ուղղակիորեն նշված է, որ հուշագրի միջուկային մասը կգտնվի հսկողության ներքո: Հսկողությունն իրականացնում է ԱԷՄԳ-ն: Հսկողության իրականացման համար անհրաժեշտ են տեսչական ստուգումներ. այլ ուղի չկա: Տեխնիկական աշխատանքն արդեն սկսված է, և մենք ակնկալում տեսչական ստուգումներն սկսել մոտ ժամանակներս», - Գրոսիի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
ԱՄՆ-ի և Իրանի նախագահների կողմից փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումից հետո հունիսի 21-22-ին Շվեյցարիայի Բյուրգենշտոկ հանգստավայրում տեղի են ունեցել երկու երկրների պատվիրակությունների բանակցությունները հուշագրի իրականացման շուրջ՝ Կատարի և Պակիստանի միջնորդությամբ: Ավելի ուշ Իրանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ Թեհրանը Բյուրգենշտոկում ԱԷՄԳ-ի հետ չի քննարկել իր միջուկային օբյեկտների նոր տեսչական ստուգումների հարցը:
Գրոսին նաև հայտարարել է, որ ԱԷՄԳ-ն պատրաստ է անհապաղ վերադառնալ Հյուսիսային Կորեա և սկսել աշխատանքը՝ համապատասխան համաձայնության առկայության դեպքում։
«Դա տեխնիկական հարց չէ։ Դա քաղաքական հարց է այն մասին՝ կլինի երկխոսություն թե ոչ։ ԱԷՄԳ-ն, իր հերթին, պատրաստ է անհապաղ ձեռնամուխ լինել աշխատանքի՝ համապատասխան համաձայնության առկայության դեպքում», - նշել է նա։
Լրագրողները հետաքրքրվել են՝ արդյոք Գրոսին «իսկապես հնարավոր և տեխնիկապես իրագործելի» է համարում ԿԺԴՀ-ի ապամիջուկայնացումը։ Պաշտոնյան հիշեցրել է, որ նման նախադեպ արդեն եղել է, երբ 2000-ական թվականների սկզբին միջանկյալ համաձայնագրից հետո ԱԷՄԳ-ի տեսուչները վերադարձել են ԿԺԴՀ և մնացել այնտեղ մինչև 2009 թվականը։
«Հուսով եմ՝ կրկին կլինի նման բան», - նշել է նա՝ հավելելով, որ այդ հարցի շուրջ խորհրդակցություններ է անցկացնում Ճապոնիայի և Կորեայի Հանրապետության հետ։
Հունիսի 14-ին ԿԺԴՀ-ի արտաքին գործերի նախարարությունը հրապարակել էր հայտարարություն, որտեղ ընդգծվել է, որ «Հյուսիսային Կորեայի ապամիջուկայնացման հարցը վերջնականապես և անդառնալիորեն փակված է»։ Նախարարությունում նաև ընդգծել են, որ երկրի՝ որպես միջուկային տերության կարգավիճակն անշրջելի է։
Միևնույն ժամանակ Գրոսին նշել է, որ ԱԷՄԳ-ն հանդես է գալիս միջուկային օբյեկտների վրա ցանկացած հարձակումների դեմ և դրանք համարում է միանգամայն անընդունելի։
«Ես բազմիցս հայտարարել եմ՝ թե՛ ԱԷՄԳ-ի Կառավարիչների խորհրդում, թե՛ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, որ միջուկային օբյեկտները չպետք է ենթարկվեն հարձակումների։ Այդ հարցով ես եղել եմ բացարձակապես հետևողական և հստակ։ Միջուկային օբյեկտների վրա հարձակումներ երբեք չպետք է տեղի ունենան», - ասել է նա լրագրողներին:

МАГАТЭ может скоро начать инспекции иранских ядерных объектов
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ), исходя из соглашений, достигнутых между США и Ираном, рассчитывает в ближайшее время начать инспекции иранских ядерных объектов. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил генеральный директор МАГАТЭ Рафаэль Гросси в Национальном пресс-клубе Японии.
“Бесспорным является одно: существует меморандум о взаимопонимании. И там прямо указано, что ядерная часть меморандума будет находиться под надзором. Надзор осуществляет МАГАТЭ. Для осуществления надзора необходимо проводить инспекции - другого пути нет. Техническая работа уже начата, и мы рассчитываем приступить к инспекциям в ближайшее время”, — ТАСС цитирует слова Гросси.
После подписания меморандума о взаимопонимании президентами США и Ирана 21-22 июня в швейцарском курортном городе Бюргеншток состоялись переговоры делегаций двух стран по реализации меморандума при посредничестве Катара и Пакистана. Позже представитель Министерства иностранных дел Ирана Эсмаил Багаи заявил, что Тегеран не обсуждал с МАГАТЭ в Бюргенштоке вопрос о новых инспекциях своих ядерных объектов.
Гросси также заявил, что МАГАТЭ готово немедленно вернуться и в Северную Корею, и начать работу, если будет достигнуто соответствующее соглашение.
“Это не технический вопрос. Это политический вопрос о том, будет ли диалог или нет. МАГАТЭ, со своей стороны, готово незамедлительно приступить к работе при наличии соответствующего соглашения”, — отметил он.
Журналистов интересовало, считает ли Гросси денуклеаризацию КНДР “реально достижимой и технически осуществимой”. Чиновник напомнил, что подобный прецедент уже имел место, когда в начале 2000-х годов, после заключения временного соглашения, инспекторы МАГАТЭ вернулись в КНДР и оставались там до 2009 года.
“Надеюсь, что что-то подобное произойдет снова”, — отметил он, добавив, что проводит консультации по этому вопросу с Японией и Республикой Корея.
14 июня Министерство иностранных дел КНДР опубликовало заявление, в котором подчеркивалось, что “вопрос денуклеаризации Северной Кореи окончательно и необратимо закрыт”. Министерство также подчеркнуло, что статус страны как ядерной державы необратим.
Гросси также подчеркнул, что МАГАТЭ выступает против любых нападений на ядерные объекты и считает их абсолютно неприемлемыми.
“Я неоднократно заявлял - и на Совете управляющих МАГАТЭ, и в Совете Безопасности ООН, что ядерные объекты не должны подвергаться атакам. По этому вопросу я был абсолютно последователен и четок. Атаки на ядерные объекты - это то, чего никогда не должно происходить”, — заявил он журналистам.