Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները վերաիմաստավորման փուլում են․ Սերգեյ Կոպիրկին
Նշվում է, որ միջոցառմանը ներկա են գտնվել Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, ինչպես նաև ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագետներ, կրոնական, հասարակական, մշակութային, գիտական և լրատվական շրջանակների ներկայացուցիչներ, Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններ, հայրենակցական կազմակերպությունների անդամներ և երիտասարդական ակտիվիստներ։
Իր ողջույնի խոսքում ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը նշել է, որ այս տոնը կոչված է՝ արտացոլելու Ռուսաստանի հազարամյա ճանապարհը, որը լի է հերոսությամբ, անձնուրաց աշխատանքով, մեծ հաղթանակներով և նվաճումներով։
Ռուսաստանի դիվանագիտական առաքելության ղեկավարը ընդգծել է, որ այժմ հայ-ռուսական միջպետական համագործակցությունը հիմնված է ամենաբարձր և բարձրագույն մակարդակներում կայուն և փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված քաղաքական երկխոսության, միջկառավարական, միջխորհրդարանական և միջգերատեսչական ձևաչափերի, միջտարածաշրջանային շփումների և ամուր իրավական շրջանակի վրա։
«Միևնույն ժամանակ, ակնհայտ է, որ մեր հարաբերությունները հասել են վերաիմաստավորման և փոփոխվող համաշխարհային և տարածաշրջանային իրողություններին հարմարվելու փուլի»,-ասել է Կոպիրկինը։
Նա նաև հաստատել է Մոսկվայի համատեղ, կառուցողական և փոխշահավետ աշխատանքի պատրաստակամությունը՝ հիմնված առկա երկկողմ և բազմակողմ մեխանիզմների վրա։

Armenia-Russia relations are undergoing a phase of reassessment, says Sergey Kopyrkin
According to the Embassy of the Russian Federation in Armenia, the event was attended by Speaker of the Armenian National Assembly Alen Simonyan, Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, Minister of Economy Gevorg Papoyan, Minister of Territorial Administration and Infrastructure David Khudatyan, as well as diplomats accredited in Armenia, representatives of religious, public, cultural, scientific and media circles, veterans of the Great Patriotic War, members of compatriot organizations and youth activists.
In his remarks, Russian Ambassador to Armenia Sergey Kopyrkin said the holiday reflects Russia’s centuries-long history, marked by heroism, dedicated work, major victories and achievements.
The ambassador stressed that Armenian-Russian interstate cooperation is currently based on stable and mutually respectful political dialogue at the highest levels, as well as intergovernmental, interparliamentary and interagency cooperation, regional contacts and a solid legal framework.
“At the same time, it is evident that our relations have entered a phase of reassessment and adaptation to changing global and regional realities,” Kopyrkin said.
He also reaffirmed Moscow’s readiness for joint, constructive and mutually beneficial cooperation based on existing bilateral and multilateral mechanisms.