Բացահայտվել և չեզոքացվել է շուրջ 45 ընտրողի ընդհանուր 7,5 մլն ՀՀ դրամի չափով ընտրակաշառք տալու սխեմա
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի և ՆԳՆ քրեական ոստիկանության Կոտայքի մարզային վարչության ծառայողների կողմից բացահայտվել և չեզոքացվել է շուրջ 45 ընտրողի ընդհանուր 7,5 մլն ՀՀ դրամի չափով ընտրակաշառք տալու հանցավոր սխեմա. ձերբակալվել է 7 անձ:
«Փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության Կոտայքի մարզի Չարենցավան համայնքի գրասենյակում որպես պատասխանատու նշանակված անձինք, այդ թվում՝ նույն քաղաքական ուժի պատգամավորի թեկնածու գրանցված անձը, այլ համակիրների հետ խմբի կազմում նախնական համաձայնությամբ շուրջ 45 ընտրողների 7.5 միլիոն դրամի չափով խոստացել և տվել են ընտրակաշառք»,-«Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեից։

A criminal scheme involving the distribution of election bribes totaling approximately 7.5 million Armenian drams to around 45 voters has been uncovered and neutralized by officers of Armenia’s Anti-Corruption Committee and the Kotayk Regional Department of the Criminal Police of the Ministry of Internal Affairs. Seven individuals have been detained in connection with the case.
“Factual evidence has been obtained indicating that individuals appointed as responsible officials at the Charentsavan office of the Strong Armenia Party in Kotayk Province, including a person registered as a parliamentary candidate of the same political force, acting as part of a group and in prior agreement with other supporters, promised and distributed election bribes totaling 7.5 million Armenian drams to approximately 45 voters,” Armenia’s Anti-Corruption Committee said.