Վահագն Արսենյանը հրաժարվել է Հայաստանում ձևավորվելիք խորհրդարանում պատգամավորի իր մանդատից
Վայոց ձորի մարզպետ Վահագն Արսենյանը հայտնել է, որ հրաժարվել է Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով ձևավորվելիք խորհրդարանում պատգամավորի իր մանդատից և շարունակելու է պաշտոնավարումը՝ որպես Վայոց ձորի մարզպետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Վահագն Արսենյանն այդ մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
«Հարգելի՛ վայոցձորցիներ, տեղեկացնում եմ, որ հրաժարվել եմ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի մանդատից և շարունակելու եմ իմ գործունեությունը՝ որպես Վայոց ձորի մարզպետ։
Նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում բազմիցս նշել եմ, որ շարունակելու եմ իմ աշխատանքը հանուն Վայոց ձորի և նրա բնակիչների։ Այսօր ևս հավատարիմ եմ այդ խոստմանը՝ շարունակելով ստանձնած պատասխանատվությունը։
Իմ առաջնահերթությունը մնում է մարզի առջև ծառացած խնդիրների լուծումը և նոր ծրագրերի իրականացումը՝ ի նպաստ Վայոց ձորի զարգացման ու ապագայի։
Առջևում բազմաթիվ կարևոր ծրագրեր և նախաձեռնություններ են, որոնք միասին պետք է կյանքի կոչենք։ Վստահ եմ, որ համատեղ աշխատանքի, փոխվստահության և հետևողական ջանքերի շնորհիվ կշարունակենք մարզի զարգացման ուղին՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ և ապահովելով Վայոց ձորի հետագա առաջընթացը»,- գրել է Արսենյանը։
Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով խորհրդարան են անցել երեք քաղաքական ուժ՝ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը և «Հայաստան» դաշինքը։ ՔՊ-ն նոր խորհրդարանում կունենա 64 մանդատ, «Ուժեղ Հայաստան»-ը՝ 29 մանդատ, «Հայաստան»-ը՝ 12 մանդատ։
Վահագն Արսենյանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ընտրական ցուցակի 77-րդ համարն էր։ Արսենյանը 2025 թվականի հոկտեմբերից զբաղեցնում է Վայոց ձորի մարզպետի պաշտոնը։

Vayots Dzor Governor Vahagn Arsenyan has announced that he has declined his parliamentary mandate in the National Assembly to be formed following Armenia’s June 7 parliamentary elections and will continue serving as governor of Vayots Dzor Province.
Arsenyan made the announcement in a Facebook post.
“Dear residents of Vayots Dzor, I would like to inform you that I have declined my mandate as a member of the National Assembly of the Republic of Armenia and will continue my work as Governor of Vayots Dzor Province.
“During the election campaign, I repeatedly stated that I would continue working for the benefit of Vayots Dzor and its residents. Today, I remain true to that commitment by continuing to fulfil the responsibility I have undertaken.
“My priority remains addressing the challenges facing the province and implementing new projects for the benefit of Vayots Dzor’s development and future.
“There are many important programmes and initiatives ahead that we must implement together. I am confident that, through joint efforts, mutual trust and consistent work, we will continue the province’s development, create new opportunities and ensure the further progress of Vayots Dzor,” Arsenyan wrote.
Three political forces won seats in Armenia’s parliament following the June 7 elections: the ruling Civil Contract party, the Strong Armenia alliance and the Armenia alliance. Civil Contract will hold 64 seats in the new National Assembly, Strong Armenia 29 seats, and the Armenia alliance 12 seats.
Arsenyan was ranked 77th on the Civil Contract party’s electoral list. He has served as governor of Vayots Dzor Province since October 2025.