«Միասնության թևեր» կուսակցությունը նոր սկզբունք է առաջարկում սփյուռքի հետ հարաբերություններում
«Միասնության թևեր» կուսակցությունը Հայաստանում հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում հաջողության հասնելու դեպքում խոստանում է նոր սկզբունք որդեգրել սփյուռքի հետ հարաբերություններում։
Կուսակցությունը նշում է, որ սփյուռքի հետ հարաբերություններում «նվիրատվության» սկզբունքից անցում են կատարելու դեպի ներդրում և համասեփականություն, ինչը նշանակում է, որ սփյուռքը կլինի ոչ թե օգնություն տրամադրող, այլ կդառնա տնտեսության համահեղինակ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ սփյուռքի հետ հարաբերությունների մասին կուսակցության տեսլականը ներկայացրել է կուսակցության տնտեսական թիմի անդամ Իրինա Անանյանը։
«Մեր շփումները ցույց են տալիս, որ սփյուռքում կա շատ բարձր մոտիվացիա՝ ներդնելու, մասնակցելու և դառնալու Հայաստանի զարգացման համահեղինակ։ Պարզապես այսօր հաճախ բացակայում են հասկանալի կանոնները, վստահելի մեխանիզմները և հարմար գործիքները։ Այլ կերպ ասած՝ պահանջարկ կա, իսկ մենք ստեղծում ենք առաջարկը»,- ասել է տնտեսագետը։
Նա նշել է, որ ընտրություններում իրենց քաղաքական ուժի հաջողության դեպքում սփյուռքին արվելու է երեք տնտեսական առաջարկ․ Հայաստանից դուրս բնակվող հայ գործարարը կարող է դառնալ որևէ նախագծի համասեփականատեր, գործունեություն ծավալել արդյունաբերական գոտիներում կամ գնել հայկական ընկերությունների բաժնետոմսեր և պարտատոմսեր։
«Մենք կառուցում ենք համահայկական տնտեսական համակարգ, որտեղ Հայաստանը կենտրոնն է, իսկ սփյուռքը՝ լիարժեք գործընկեր»,- ասել է Իրինա Անանյանը։
Մայիսի 8-ից մեկնարկել է հունիսի 7-ին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը, որը կշարունակվի մինչև հունիսի 5-ը։ Ընտրություններին մասնակցելու համար գրանցվել է 18 քաղաքական ուժ՝ 2 դաշինք և 16 կուսակցություն։
Կուսակցության վարչապետի թեկնածուն Հայաստանի մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանն է։ Կուսակցության քվեաթերթիկի համարը 6-րդն է, ցուցակում ընդգրկված են 80 թեկնածու: «Միասնության թևեր»-ն ընտրություններին մասնակցում է «Արդարությունը գալիս է» կարգախոսով։

Партия «Крылья единства» предлагает новый принцип в отношениях с диаспорой
Партия «Крылья единства» в случае победы на парламентских выборах в Армении 7 июня обещает принять новый принцип в отношениях с диаспорой.
Партия отмечает, что в отношениях с диаспорой произойдет переход от принципа «пожертвования» к инвестициям и совместному владению, что означает, что диаспора будет не поставщиком помощи, а соавтором экономики.
По сообщению Арменпресс, видение партии в отношении отношений с диаспорой представила Ирина Ананян, член экономической команды партии.
«Наши контакты показывают, что у диаспоры очень высокая мотивация инвестировать, участвовать и стать соавтором развития Армении. Просто сегодня часто нет четких правил, надежных механизмов и удобных инструментов. Другими словами, есть спрос, а мы создаем предложение», — сказала экономист.
Она отметила, что в случае успеха их политической силы на выборах диаспоре будут предложены три экономических проекта: армянский бизнесмен, проживающий за пределами Армении, сможет стать совладельцем любого проекта, работать в промышленных зонах или покупать акции и облигации армянских компаний.
«Мы строим общеармянскую экономическую систему, где Армения является центром, а диаспора — полноправным партнером», — сказала Ирина Ананян.
Предвыборная кампания к парламентским выборам в Армении, которые состоятся 7 июня, началась 8 мая и продлится до 5 июня. Для участия в выборах зарегистрировались 18 политических сил: 2 альянса и 16 партий.
Кандидатом от партии на пост премьер-министра является Арман Татоян, бывший защитник прав человека Армении. Номер партии в избирательном бюллетене — 6, в списке 80 кандидатов. Партия «Крылья единства» участвует в выборах под лозунгом «Справедливость восторжествует».