«Նոր գիրք»-21/26. Ասատրյան, Օլքոթ, դե Ամիչիս
«Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ «Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2026 թվականին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Անի Ասատրյան, «Աննման»
«Աննման»-ը վեպ է ժամանակակից մարդու ինքնության անկայունության և այն ուժերի մասին, որոնք ձևավորում ու փոխում են մարդու իրականության ընկալումը։ Հոգեբանական, սոցիալական և ներքին փոփոխությունների միջով շարժվող վեպը հետևում է կերպարների, որոնց հիշողությունները, հարաբերությունները, մարմիններն ու հանրային կերպարները աստիճանաբար սկսում են կորցնել իրենց նախկին ամբողջականությունը։
Իրականության սահմանները գնալով ավելի անկայուն են դառնում, մարդկանց միջև կապերը՝ ավելի խզված, և «Աննման»-ը փորձում է հասկանալ, թե ինչ է տեղի ունենում մարդու հետ, երբ նա հայտնվում է իրենից մեծ սպասումների, ճնշումների, տեղեկատվական հոսքերի և վերահսկման համակարգերի ներսում։ Վեպը շարժվում է մտերմության և օտարացման, ներքին ճնշման և միայնության, անձնական հիշողության և հավաքական իրականության միջև՝ հարցադրելով, թե ինչ է մնում մարդուց, երբ հիշողությունը, ինքնությունը և իրականությունը սկսում են հեռանալ միմյանցից։
Գրված խիտ, բազմաշերտ և հոգեբանական լարվածությամբ հագեցած լեզվով՝ «Աննման»-ը միաժամանակ ուսումնասիրում է ժամանակակից մարդու ներքին փխրունությունը, սոցիալական դիմերեսների կառուցումը, իրականության բեկորայնացումը և այն անտեսանելի մեխանիզմները, որոնց միջոցով ժամանակակից մարդը փորձում է պահպանել ինքն իրեն արագ փոփոխվող աշխարհում՝ նույնիսկ եթե այդ ինքնապահպանման գինը ինքնաոչնչացումն է։ Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Լուիզա Մեյ Օլքոթ, «Փոքրիկ կանայք»
«Փոքրիկ կանայք» վեպը 19-րդ դարի ամերիկյան գրականության լավագույն նմուշներից է: Վեպի հիմքում հեղինակի հիշողություններն են՝ քաղաքացիական պատերազմի օրերից (1861-1865թթ., ԱՄՆ):
Սա պատմություն է չորս քույրերի մասին, որոնք տարբեր են բնավորությամբ, սակայն միմյանց լրացնում են՝ ինչպես գույները միևնույն նկարում: Ջոն համառ է ու վառ բնավորության տեր, տան հենասյունն ու շարժիչ ուժը: Մեգը՝ մեղմ ու գորովաշատ, Էմին՝ հպարտ ու մի քիչ կամակոր, բայց միևնույն ժամանակ՝ փխրուն ու զգայուն: Իսկ Բեթը՝ լուռ ու բարի. նրա ներկայությունն իսկ խաղաղություն է բերում:
Ընթերցողին տրվում է հնարավորություն ծանոթանալու Մարչ ընտանիքին, մասնակցելու քույրերի առօրյա արկածներին, ապրումակցելու նրանց ուրախություններին ու վշտին՝ կարծես դառնալով այդ ընտանիքի մի մասը: Ընտանեկան ջերմությամբ ու մարդասիրության շնչով տոգորված այս ստեղծագործությունը 2003 թվականին BBC-ի դասակարգմամբ զբաղեցրել է 18-րդ հորիզոնականը աշխարհի լավագույն 200 վեպերի շարքում: Թարգմանիչ՝ Աննա Դանիելյան։ Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ»-ը:
Էդմոնդո դե Ամիչիս, «Սիրտը։ Աշակերտի օրագիրը»
Ուսումնական մեկ տարի, որը, թվում է անսահման երկար, բայց ավարտվում է մի ակնթարթում՝ ամառային արձակուրդով։ Ի՞նչ կլիներ, եթե յուրաքանչյուր աշակերտ դպրոցական օրագիր վարեր ու ամեն օր գրեր իր սովորական, երբեմն էլ արտառոց պատմությունները։ «Սիրտը» վեպը հենց այդպիսի օրագրային պատմություն է։ Դպրոցական Էնրիկոն սովորում է կարդալ ու գրել, օրագրում պատմում է կյանքի ամենակարևոր արժեքների՝ ընկերության, ընտանիքի, հայրենիքի, սիրո, կորուստների և փոքրիկ հաղթանակների մասին։ Ամիչիսը հիշեցնում է, որ կյանքի դասերը հաճախ դասագրքերում չեն, այլ դպրոցական միջանցքներում, ընկերների հետ ճանապարհին, ուսուցիչների ու ծնողների խոսքերում: Թարգմանիչ՝ Սիրուշ Օհանյան։ Գիրքը լույս է ընծայել Newmag-ը։

“Новая книга” - 21/26: Ани Асатрян, Луиза Мэй Олкотт, Эдмондо де Амичис
Информационное агентство “Арменпресс” представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник мы знакомим читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе “Арменпресс” выделил 3 примечательных произведения по 3 категориям, изданных разными издательствами в 2026 году и уже переданных на суд читателей.
Ани Асатрян: Непохожий
Это книга о неуравновешенности современного человека и силах, которые формируют и изменяют восприятие реальности. Роман о людях, чьи воспоминания, отношения, сущность и образ на публику постепенно начинают терять свою прежнюю целостность.
Границы реальности становятся все более зыбкими, связи между людьми становятся все более разорванными, и “непохожий” пытается понять, что происходит с человеком, когда он оказывается под давлением информационных потоков и систем контроля, превышающих его собственные. Роман движется между близостью и отчуждением, внутренним давлением и одиночеством, личной памятью и коллективной реальностью, задавая вопрос, что остается от человека, когда память, идентичность и реальность начинают отдаляться друг от друга.
Он одновременно исследует внутреннюю хрупкость современного человека, построение социальных лиц, фрагментацию реальности и невидимые механизмы, с помощью которых современный человек пытается сохранить себя в быстро меняющемся мире, даже если ценой этого самосохранения является самоуничтожение. Издательство: “Антарес”.
Луиза Мэй Олкотт: Маленькие женщины
Роман “Маленькие женщины” — один из лучших образцов американской литературы XIX века. Он основан на воспоминаниях Гражданской войне США в 1861–1865 г.
Это история о четырёх сёстрах, разных по характеру, но дополняющих друг друга, как краски на одной картине. Джо — упрямая и яркая, опора и движущая сила семьи. Мэг — нежная и ласковая, Эми — гордая и немного упрямая, но в то же время хрупкая и чувствительная. А Бет — тихая и добрая. Само её присутствие приносит покой.
Читатель знакомится с семьёй Марч, становится свидетелем ежедневных приключений сестёр, сопереживает с ними их радости и печали, словно становясь частью этой семьи. Это произведение, проникнутое семейным теплом и духом гуманизма, в 2003 году заняло 18-е место в списке 200 лучших романов мира по версии BBC. Перевод: Анна Даниелян. Издательство: “Edit Print”.
Эдмондо де Амичис: Сердце
Учебный год, который кажется бесконечно долгим, но заканчивается в одно мгновение летними каникулами. Что бы произошло, если бы каждый ученик вел школьный дневник и каждый день записывал в него свои обычные, а иногда и необычные истории? Повесть “Сердце” (Дневник ученика) — именно такая история, рассказанная в дневнике. Энрико учится читать и писать, и в своем дневнике он рассказывает о самых важных ценностях жизни: дружбе, семье, родине, любви, потерях и маленьких победах. Амичис напоминает нам, что жизненные уроки часто преподаются не в учебниках, а в школьных коридорах, в пути с друзьями, в словах учителей и родителей. Перевод: Сируш Оганян. Издательство: “Ньюмаг”.