«Երևանյան բեսթսելեր». «Առօրեական ոգեշնչումն»՝ առաջատար. փաստավավերագրական, մայիս, 2026
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Երևանյան բեսթսելեր» հեղինակային նախագիծն այս շաբաթ ներկայացնում է փաստավավերագրական ստեղծագործությունների լավագույն տասնյակը՝ ըստ մայիսի վաճառքների։
Ռոբին Շարմայի «Առօրեական ոգեշնչում» գիրքը առաջին տեղում է։ «Առօրեական ոգեշնչում» գիրքը ներառում է ամենօրյա ոգեշնչման վերաբերյալ գաղափարներ, որոնք օգնում են մարդկանց գտնել իրենց իրական նպատակը և լինել ավելի արդյունավետ, երջանիկ և հաջողակ։ Շարման մանրամասն նկարագրում է, թե ինչպես փոքր, բայց խելացի քայլերը կարող են փոխել մարդկանց կյանքը՝ զարգացնելով հավատարմություն, սեփական արժանիքների գիտակցում և կյանքը քաջաբար ապրելու կարողություն։ Այս գիրքը պարունակում է նաև շատ արժեքավոր խորհուրդներ այն մարդկանց համար, ովքեր ցանկանում են դիմակայել դժվարություններին և կյանքի ընթացքում գտնել խորքային և իրական երջանկություն։
Ալեսանդրո Ալչատոյի և Հենրիխ Մխիթարյանի «Իմ կյանքը՝ միշտ կենտրոնում» գիրքը երկրորդ տեղում է։ Հենրիխ Մխիթարյանը ֆուտբոլային ընտանիքից է, տաղանդն ու մասնագիտական ուղին կարծես ժառանգություն է ստացել։ Ծնվել է Հայաստանում, մեծացել Ֆրանսիայում, քանի որ հայրը խաղում էր Լիգա 2-ում։ Համլետ Մխիթարյանը եղել է հայկական ֆուտբոլի պատմության ամենաուժեղ հարձակվողներից։ Մահացել է ուղեղի քաղցկեղից, 33 տարեկանում, երբ Հենրիխն ընդամենը 7 տարեկան էր։Երիտասարդ Հենրիխն արժանապատվորեն շարունակեց հոր ֆուտբոլային ուղին։ Թեպետ նրա մահից հետո որոշ ժամանակ չէր կարողանում մոտ գնալ գնդակին, սակայն ինքն իրեն խոստացավ հասնել այնտեղ, ուր հայրը չհասցրեց։Ընդամենը 14 տարեկան էր, երբ մեկնեց Բրազիլիա՝ «Սան Պաուլո» ակումբում մարզվելու։ Այնտեղ զարգացրեց խաղային տեխնիկան, յուրացրեց ֆուտբոլի նոր՝ ստեղծագործական ոճ, սովորեց նոր լեզու՝ պորտուգալերեն։ Կարիերայի ընթացքում կրել է «Փյունիկի», «Մետալուրգի», «Շախտյորի», Դորտմունդի «Բորուսիայի», «Մանչեսթեր Յունայթեդի» և «Արսենալի» մարզաշապիկները։ 2019-ին տեղափոխվել է Իտալիա. երեք տարի խաղացել է «Ռոմա» ակումբում, 2022-ի հուլիսի 2-ին պաշտոնապես միացել է Սիմոնե Ինձագիի գլխավորած «Ինտերին» և անմիջապես դարձել «Ներաձուրրոների» հենասյուներից։ Գիրքը հուզիչ պատմություն է որդիական կարոտի և հոր՝ Համլետ Մխիթարյանի մասին, որի վաղաժամ կորուստը խորին հետք է թողել նրա կյանքում և շարժիչ ուժ դարձել։
Ռոբին Շարմայի Ընտանեկան իմաստնության դասեր վանականից, որը վաճառեց իր «Ֆերարին» գիրքը երրորդ տեղում է։ Այս գիրքը Ռոբին Շարմայի հերթական բեսթսելերն է: Գրքում տեղ գտած հինգ վարպետությունների միջոցով հեղինակը քայլ առ քայլ ընթերցողին տանում է դեպի անձնական, ապա նաև նրանից բխող ընտանեկան երջանկություն: Եվ որ ամենակարևորն է. ամեն ինչ պետք է անել սիրով: Հեղինակի խոսքերով ասած՝ փոքր բաներն արա մեծ սիրով և ուշադրությամբ, այնժամ մեծ բաներն իրենք իրենց մասին կհոգան:
Ռոբերտ Գրինի «Իշխանության 48 օրենքները» չորրորդ տեղում է։ Գիրքը ժամանակակից դասական է՝ քաղաքականության, հոգեբանության և ռազմավարության հատման սահմանագծում: Ռոբերտ Գրինը վերլուծում է իշխանության էությունը՝ բացահայտելով, թե ինչպես է այն գործում իրական կյանքում՝ անձնական և աշխատանքային հարաբերություններում, ինչպես նաև հասարակության բոլոր շերտերում՝ հին աշխարհի տիրակալներից մինչև նոր ժամանակների գործարարներ, քաղաքական գործիչներ ու արվեստագետներ: Յուրաքանչյուր օրենք ներկայացվում է պատմական կերպարների՝ Ալեքսանդր Մակեդոնացու, Կլեոպատրայի, Նապոլեոն Բոնապարտի, Օտտո Ֆոն Բիսմարկի, Իվան Ահեղի և այլ նշանավոր դեմքերի կյանքի օրինակներով՝ համեմված անվանի մտածողների և ռազմավարների ուսմունքներով, մասնավորապես՝ Մաքիավելիի, Սուն Ցզիի, Կոնֆուցիոսի, Նիցշեի և այլոց:
Ռոբին Շարմայի «Մեծության ուղեցույց»-ը հինգերորդ տեղում է։ Ռոբին Շարման ընթերցողի դատին է ներկայացնում իր հերթական բեսթսելերը՝ «Մեծության ուղեցույցը»: Գիրքը հեղինակը բաժանել է 101 պայմանական մասերի, որոնցից յուրաքանչյուրն իր մեջ ամփոփում է մեկ ավարտուն միտք: Այն կօգնի Ձեզ լինել ոգեշնչված, խանդավառված, ավյունով և էներգիայով լի, ինչպես նաև կսովորեցնի երազանքներին հասնելու անկոտրում կամք ու համառություն դրսևորել:
Ինչպես նշում է Պաուլո Կոելյոն, «Ռոբին Շարմայի գրքերն օգնում են մարդկանց ամբողջ աշխարհում ապրել հիանալի կյանքով»:
Վեցերորդ տեղում է Ռոբին Շարմայի «Բացահայտիր ճակատագիրդ վանականի հետ, որը վաճառեց իր «Ֆերարին» գիրքը։ Գիրքը անձնական աճի, կյանքում հաջողության հասնելու, մեր կարողությունները բացահայտելու և դրանք լավագույնս օգտագործելու մասին է: Ուսուցչի և սանի զրույցների միջոցով հեղինակը մեզ ուղեկցում է դեպի ինքնաարթնացում՝ առաջարկելով դրան հասնելու 7 փուլ: Եվ ահա, հերթով անցնելով այս փուլերով և կամաց-կամաց «մարսելով» դրանք՝ մենք փորձում ենք կերտել մեր լավագույն «ես»-ը: Եվ ինչպես կասեր Շարմայի հերոսը, «Տիեզերքը ցանկանում է, որ մենք հաղթենք: Պարզապես չպիտի խանգարենք ինքներս մեզ»:
Ռոբին Շարմայի «Առաջնորդության ութ խորհուրդ վանականից, որը վաճառեց իր «Ֆերարին»» յոթերորդ տեղում է։ Պահել խոստումները, դառնալ «ագրեսիվ» ունկնդիր, մշտապես սրտացավ լինել, լինել ճշմարտախոս. ահա այն հիմնական սկզբունքները, որոնք կօգնեն յուրաքանչյուր անհատի ինչպես աշխատավայրում դառնալ հաջողակ, այնպես էլ կյանքում՝ երջանիկ: Ռոբին Շարման իր յուրաքանչյուր գրքում մեզ ուղերձներ է փոխանցում: Փորձենք հետևել դրանց...
Ռոբին Շարմայի «Հարստություն, որը փողով չես գնի» գիրքը ութերորդ տեղում է։ Ընթերցողի դատին է ներկայացվել աշխարհահռչակ բանախոս, մոտիվատոր, բազմաթիվ հզոր կազմակերպությունների բիզնես խորհրդատու, բազում գրքերի հեղինակ Ռոբին Շարմայի հերթական բեսթսելերը՝ «Հարստություն, որը փողով չես գնի»: Հետևելով հեղինակի «փոքրիկ» խորհուրդներին՝ քայլ առ քայլ կմոտենաք ձեր երազած՝ առողջ, երջանիկ, հարուստ, սիրով լի կյանքին: Ինչպես հեղինակն է ասում, բախտավոր չեն ծնվում, բախտավոր դառնում են: Այնպես որ... կարդացեք, երջանկացեք, հարստացեք և եղեք բախտավոր...
Ռոբին Շարմայի «Առավոտյան ժամը 5-ի ակումբը» իններորդ տեղում է։ «Առավոտյան ժամը 5-ի ակումբը» մոտիվացիոն աշխատություն է: Այստեղ Շարման փորձում է ընթերցողին սովորեցնել առավոտյան վաղ արթնանալու խորհուրդը: Շարման իր հերոսների օրինակով ընթերցողին օգնում է դառնալ հաջողակ, երջանիկ, ինչու չէ, նաև սիրված: Հերոսների հետաքրքիր և արկածներով լի շրջագայությունները տարբեր երկրներով էլ ավելի ու խորհրդավոր են դարձնում գիրքը:
Տասներորդ տեղում է Ռոբին Շարմայի «Հրովարտակ՝ ուղղված ամենօրյա հերոսին» գիրքը։ Համաշխարհային մակարդակի բանախոս, հանրահայտ ընկերությունների բիզնես-մարզիչ, համաշխարհային ճանաչում և փառք վայելող անհատների խորհրդատու, բազում մոտիվացիոն գրքերի հեղինակ Ռոբին Շարման ընթերցողի դատին է հանձնում իր հերթական բեսթսելերը՝ «Հրովարտակ՝ ուղղված ամենօրյա հերոսին» գիրքը: Գրքում հեղինակը խոսում է մարդկային տաղանդների, յուրաքանչյուր անհատի մեջ թաքնված հնարավորությունների, նրա հանճարեղության, առաքինության և հերոսության մասին: Հետևեք Ռոբին Շարմայի առաջադրած կանոններին, բանաձևերին, խորհուրդներին, առաջարկներին ու հորդորներին և կյանքում կկարողանաք դառնալ հաջողակ, երջանիկ, հարուստ ( և՛ հոգեպես, և՛ ֆինանսապես) ու ինքնաբավ անհատականություն...
| 1 | * | ![]() | Ռոբին Շարմա, «Առօրեական ոգեշնչում» | Բուկինիստ | 91 |
| 2 | 0 | ![]() | Ալեսանդրո Ալչատո, Հենրիխ Մխիթարյան, «Իմ կյանքը՝ միշտ կենտրոնում» | Newmag | 89 |
| 3 | * | ![]() | Ռոբին Շարմայի Ընտանեկան իմաստնության դասեր վանականից, որը վաճառեց իր «Ֆերարին» | Բուկինիստ | 88 |
| 4 | -3 | ![]() | Ռոբերտ Գրին, «Իշխանության 48 օրենքները» | Դավինչի | 87 |
| 5 | * | ![]() | Ռոբին Շարմա, «Մեծության ուղեցույց» | Բուկինիստ | 86 |
| 6 | * | ![]() | Ռոբին Շարմա, «Բացահայտիր ճակատագիրդ վանականի հետ, որը վաճառեց իր «Ֆերարին» | Բուկինիստ | 82 |
| 7 | * | ![]() | Ռոբին Շարմա, «Առաջնորդության ութ խորհուրդ վանականից, որը վաճառեց իր «Ֆերարին»» | Բուկինիստ | 72 |

“Ереванский бестселлер”: художественно-документальная литература: лидирует “Ежедневное вдохновение” Робина Шармы: май, 2026
Авторский проект “Ереванский бестселлер” информационного агентства “Арменпресс” представляет лучшую десятку художественно-документальных произведений этой недели. Данные списка составлены по итогам продаж за май.
На первом месте “Ежедневное вдохновение” Робина Шармы. В этой книге изложены идеи для ежедневного вдохновения, которые помогают людям найти свое истинное предназначение и стать счастливее и успешнее. Шарма подробно описывает, как небольшие, но разумные шаги могут изменить жизнь людей, развивая осознание собственной ценности и способность жить смело. В ней также содержится множество ценных советов для людей, которые хотят преодолеть трудности и обрести глубокое и истинное счастье.
На втором месте автобиография Генриха Мхитаряна “Моя жизнь всегда в центре внимания”, написанная в соавторстве с Алессандро Алчиатто.  Генрих Мхитарян из футбольной семьи, его талант и профессиональный путь передались ему по наследству. Он родился в Армении, вырос во Франции, так как его отец, Гамлет Мхитарян, играл во Второй лиге Франции. Гамлет Мхитарян был одним из сильнейших нападающих в истории армянского футбола. Он умер от рака мозга в возрасте 33 лет, когда Генриху было всего 7 лет.
На третьем месте книга Робина Шармы “Уроки семейной мудрости от монаха, который продал свой “феррари””. С помощью пяти навыков, представленных в книге, автор шаг за шагом ведет читателя к приобретению личного, а затем и семейного счастья. Автор советует, делайте маленькие вещи с большой любовью и вниманием, тогда большие вещи сами позаботятся о себе.
“48 законов власти” Роберта Грина занимают четвертое место. Эта - современная классика на стыке политики, психологии и стратегии. Роберт Грин анализирует природу власти, раскрывая, как она работает в реальной жизни, в личных и профессиональных отношениях, а также во всех слоях общества, от правителей древнего мира до современных бизнесменов, политиков и художников. Каждый закон представлен примерами из жизни исторических личностей: Александра Великого, Клеопатры, Наполеона Бонапарта, Отто фон Бисмарка, Ивана Грозного и других выдающихся деятелей, как и высказываниями известных мыслителей и стратегов, в частности, Макиавелли, Сунь Цзы, Конфуция, Ницше и других.
На пятом месте “Путь к величию” Робина Шармы. Робин Шарма представляет читателю свой очередной бестселлер “Путь к величию”. Автор разделил книгу на 101 условную часть, каждая из них вобрала в себя одну законченную мысль. Она поможет вам быть вдохновенным, восторженным, полным крови и энергии, а также научит проявлять несгибаемую волю и настойчивость для достижения своей мечты. Как утверждал Пауло Коэльо: “Книги Робина Шармы помогают людям всего мира прожить прекрасную жизнь”.
На шестом месте — книга Робина Шармы “Открой свою судьбу вместе с монахом, который продал свой Ferrari”. Книга о личностном росте, достижении успеха в жизни, раскрытии своих способностей и их максимально эффективному использовании. Посредством беседы учителя и монаха автор ведет нас к самопознанию, предлагая 7 этапов для его достижения. Проходя эти этапы один за другим и постепенно “переваривая” их, мы пытаемся создать лучшую версию себя самого. И, как сказал бы герой Шармы: “Вселенная хочет, чтобы мы победили. Нам просто не следует мешать самим себе”.
Седьмое место занимает Робин Шарма с книгой “8 советов лидерства от монаха, который продал свой Феррари”. Выполнять обещания, быть «агрессивным» слушателем, всегда проявлять сострадание, быть правдивым. Вот основные принципы, которые всем помогут добиться успеха как на рабочем месте, так и в жизни. Робин Шарма передает нам посылы в каждой из своих книг. Попробуйте следовать им ...
На восьмом месте Робин Шарма с книгой “Богатство, которое не купишь за деньги”. Читателю предлагается ​​очередная книга-бестселлер Робина Шармы, всемирно известного оратора, мотиватора, бизнес-консультанта многих влиятельных организаций и автора множества книг. Следуя советам автора, вы шаг за шагом приблизитесь к здоровой, счастливой, богатой и полной любви жизни, о которой мечтаете. Как говорит автор, удачливые люди не рождаются, они становятся удачливыми. Так что… читайте, будьте счастливы, богатейте и будьте удачливы.
“Клуб “5 часов утра”” Робина Шармы на девятом месте. Это - мотивационная работа. В ней Шарма советует просыпаться ранним утром. Следование примеру героев Шармы помогает читателю стать успешным, счастливым, и почему бы и нет - любимым. Путешествия героев по разным странам, полные интересных приключений, делают книгу еще более интересной и привлекательной.
На десятом месте “Манифест героя нашего времени”. Спикер мирового уровня, бизнес-тренер известных компаний, консультант всемирно известных и прославленных личностей, автор множества мотивационных книг Робин Шарма представляет на суд читателя свой очередной бестселлер “Манифест героя нашего времени”. В книге автор рассказывает о человеческих талантах, возможностях, скрытых в каждом человеке, его гениальности, добродетели и героизме. Следуйте правилам, формулам, советам, предложенным Робином Шармой, прислушивайтесь к предложениям и призывам, и вы сможете стать успешным, счастливым, богатым, как духовно, так и финансово, и самодостаточной личностью.