Իրանի հավաքականը ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու նպատակով դիմել է ԱՄՆ-ի և Կանադայի վիզաների համար
Իրանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը 2026 թվականի Աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու նպատակով մայիսի 21-ին Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում դիմել է ԱՄՆ-ի և Կանադայի վիզաների համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը։
Ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնությունը 2026 թվականին համատեղ կանցկացվի ԱՄՆ-ի, Կանադայի և Մեքսիկայի կողմից՝ հունիսի 11-ից մինչև հուլիսի 19-ը։ Իրանի հավաքականը խմբային փուլի բոլոր երեք խաղերը պետք է անցկացնի ԱՄՆ-ում։
Նախ Իրանը հունիսի 15-ին Լոս Անջելեսում կհանդիպի Նոր Զելանդիայի, ապա հունիսի 21-ին՝ Բելգիայի հետ, իսկ հինգ օր անց Սիեթլում կմրցի Եգիպտոսի հավաքականի հետ։ Արդեն փլեյ-օֆֆ փուլ անցնելու պարագայում նրանք պետք է մուտք գործեն Կանադա։
Իրանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի պաշտոնյան հայտնել է, որ ամբողջ թիմը դիմել է կանադական վիզաների համար, իսկ որոշ խաղացողներ, որոնք Իրանի պատերազմից առաջ չէին դիմել ԱՄՆ վիզաների համար, Անկարայում դիմել են նաև Միացյալ Նահանգների վիզայի համար։
Իրանը մրցաշարից առաջ մարզական ճամբար է անցկացնում Թուրքիայում այն բանից հետո, երբ Իրանի դեմ փետրվարի 28-ից ԱՄՆ-ի և Իսրայելի նախաձեռնած ռազմական գործողություններից հետո ֆուտբոլի ներքին առաջնությունը երկրում դադարեցվել էր։ Շատ խաղացողներ դրա պատճառով զրկվել են խաղային պատրաստվածությունից։
Իրանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան նախկինում հայտարարել էր, որ ՖԻՖԱ-ի հետ քննարկումներից հետո որոշում է կայացվել, որ թիմի համար ԱՄՆ վիզայի դիմումները կքննարկվեն Թուրքիայում։

Сборная Ирана по футболу подала заявки на получение виз в США и Канаду для участия в чемпионате мира 2026 года
Сборная Ирана по футболу 21 мая в столице Турции Анкаре подала заявки на получение виз в США и Канаду для участия в чемпионате мира 2026 года. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Reuters.
Чемпионат мира 2026 года пройдет совместно в США, Канаде и Мексике с 11 июня по 19 июля. Иранская команда проведет все три матча группового этапа в США.
Сначала Иран сыграет с Новой Зеландией в Лос-Анджелесе 15 июня, затем с Бельгией 21 июня, а пять дней спустя встретится с Египтом в Сиэтле. Если они выйдут в плей-офф, им придется въехать в Канаду.
Представитель Федерации футбола Ирана заявил, что вся команда подала заявки на канадские визы, а некоторые игроки, которые не подавали заявки на визы в США до войны в Иране, также подали заявки на визы в США в Анкаре.
Иран проводит тренировочный сбор в Турции перед турниром после приостановки внутреннего футбольного чемпионата страны в связи с военными ударами США и Израиля по Ирану 28 февраля. Многие игроки не смогут принять участие в матче.
Ранее Федерация футбола Ирана заявляла, что после обсуждений с ФИФА было решено, что заявления команды на получение виз в США будут обрабатываться в Турции.