Սամվել Կարապետյանը Արարատի և Արմավիրի մարզերի բնակիչների հետ հանդիպմանը խոսել է գյուղմթերքի վերամշակման ծրագրերի մասին
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը Արարատի և Արմավիրի մարզերի բնակիչների հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարել է, որ կուսակցությունը հատուկ ծրագիր է մշակելու Արարատյան դաշտավայրի գյուղատնտեսության և վերամշակող արդյունաբերության զարգացման համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կարապետյանն այս մասին ասել է քաղաքացիների հետ հանդիպման ժամանակ։ Հանդիպումը կայացել է Կարապետյանի առանձնատան բակում, քանի որ նա գտնվում է տնային կալանքի տակ ու չէր կարող հանդիպումն այլ վայրում անցկացնել:
Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է միջազգային շուկաներում ներկայացնել Արարատյան դաշտավայրի գյուղմթերքը և ապահովել, որպեսզի գյուղացիները ստիպված չլինեն արտադրանքը ցածր գնով վաճառել։
«Մենք ամեն ինչ անելու ենք, որ դուք ձեր արտադրանքը էժան չվաճառեք»,- հայտարարել է Կարապետյանը։
Նրա խոսքով՝ նախատեսվում է ձևավորել համակարգ, որի միջոցով գյուղացիները նախապես կկարողանան հաշվարկել իրենց եկամուտները և խուսափել անհարկի վարկային բեռից։
«Մարդը պետք է հենց սկզբից, տարին սկսված, իմանա՝ տարվա վերջում մոտավորապես ինչքան փող ունի»,- նշել է նա։
Կարապետյանն ընդգծել է նաև վերամշակող արդյունաբերության զարգացման անհրաժեշտությունը։
«Մենք պետք է ոչ թե ծիրանը կամ խաղողը վաճառենք որպես ծիրան կամ խաղող, այլ վերամշակենք՝ ստեղծելով հավելյալ արժեք»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ դա հնարավորություն կտա նվազեցնել նաև Լարսի անցակետի հետ կապված ռիսկերը և գյուղմթերքը վաճառել ավելի շահավետ պայմաններով։
Կարապետյանը հայտարարել է, որ ծրագրերի շրջանակում նախատեսվում է զարգացնել նաև գինեգործական և զբոսաշրջային կենտրոններ։
«Անպայման նույն բանը մենք զարգացնելու ենք ձեր սիրուն շրջաններում։ Էջմիածնի շրջանի համար մենք ունենք առաջին քրիստոնեության կենտրոնը»,- նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ Արարատի և Արմավիրի մարզերի զարգացումը Հայաստանի ամենաարագ իրականացվող ծրագրերից մեկը կարող է դառնալ։

На встрече с жителями Араратской и Армавирской областей Самвел Карапетян коснулся программ переработки сельскохозяйственной продукции
Лидер партии «Сильная Армения» Самвел Карапетян в ходе встречи с жителями Араратской и Армавирской областей заявил, что партия разработает специальную программу для развития сельского хозяйства и перерабатывающей промышленности Араратской долины.
Как сообщает Арменпресс, об этом Карапетян сказал во время встречи с гражданами. Встреча состоялась во дворе особняка Карапетяна, так как он находится под домашним арестом и не может проводить встречи в других местах.
По его словам, необходимо представить сельхозпродукцию Араратской долины на международных рынках и обеспечить условия, чтобы сельчане не были вынуждены продавать продукцию по низкой цене.
«Мы сделаем всё, чтобы вы не продавали свою продукцию за бесценок», — заявил Карапетян.
По его словам, планируется сформировать систему, с помощью которой сельчане смогут заранее рассчитывать свои доходы и избегать излишней кредитной нагрузки.
«Человек должен с самого начала, как только начался год, знать — сколько примерно денег у него будет в конце года», — отметил он.
Карапетян также подчеркнул необходимость развития перерабатывающей промышленности.
«Мы должны продавать абрикос или виноград не просто как фрукты, а перерабатывать их, создавая добавленную стоимость», — сказал он.
По его словам, это позволит также снизить риски, связанные с контрольно-пропускным пунктом «Ларс», и реализовывать сельхозпродукцию на более выгодных условиях.
Карапетян заявил, что в рамках программ планируется также развивать винодельческие и туристические центры.
По его словам, развитие Араратской и Армавирской областей может стать одной из самых быстрореализуемых программ в Армении.