Հայաստանին և Ադրբեջանին մաղթում եմ կայուն և տևական խաղաղություն. Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ ագագաթնաժողովում ելույթի ժամանակ Հայաստանին և Ադրբեջանին մաղթեց կայուն, համապարփակ և տևական խաղաղություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վոլոդիմիր Զելենսկին կարևորեց Հայաստանի մասնակցությունն այս լայնամասշտաբ ձևաչափում՝ բոլոր եվրոպացիների հետ միասին։
Նա նշանակալից փաստ համարեց այն, որ 24 տարվա ընթացքում Ուկրաինայի նախագահն առաջին անգամ այցելում է Հայաստան։
«Մարտահրավերներն ակնհայտ են։ Առաջին հերթին մենք բոլորս տեսնում ենք, որ Իրանում պատերազմը դեռևս շարունակվում է չվճռված մնալ, և դա կարող է երկար ժամանակ անկայունության պատճառ դառնալ։ Եվ սա կարող է հանգեցնել լուրջ քաղաքական փոփոխությունների։ Ուստի, առաջին հերթին, մեր էներգետիկ և անվտանգության համագործակցությունը պետք է լինի իրական համագործակցություն, և մենք պետք է միմյանց օգնենք ձմռանը նախապատրաստվելու և էներգետիկ մարտահրավերների հաղթահարման գործում, ինչպես նաև պետք է ջանքեր գործադրենք Հորմուզի նեղուցի և Իրանի ժողովրդի համար երկարաժամկետ լուծում գտնելու ուղղությամբ»,-նշեց Զելենսկին։
Ուկրաինայի նախագահը նշեց նաև, որ Ռուսաստանի պատերազմը Ուկրաինայի և Եվրոպայի դեմ շարունակվում է նույնքան ուժգին, որքան նախկինում։ Ըստ նրա՝ այս ամառը լինելու է այն ժամանակահատվածը, երբ ՌԴ նախագահը կորոշի՝ հաջորդ քայլը որն է լինելու՝ պատերազմը ընդլայնել, թե՞ դիմել դիվանագիտության։
«Ես երախտապարտ եմ բոլոր առաջնորդներին՝ ռազմական արդյունաբերության և ռուսական բանկերի դեմ ուղղված պատժամիջոցների համար։ Մենք պետք է շարունակենք այս ճնշումը։ Քանի դեռ այս պատերազմը շարունակվում է, Ուկրաինային ցուցաբերվող ամուր աջակցությունը պետք է շարունակվի։
Մենք պետք է կենտրոնանանք այն բանի վրա, թե ինչ ենք անելու, եթե Ռուսաստանը չդադարեցնի այս պատերազմը։ Մեզ անհրաժեշտ է շարունակական ճնշում և խաղաղություն։ Եվ, իհարկե, առաջնայինը հետևյալն է՝ մենք պետք է գտնենք կիրառելի դիվանագիտական ձևաչափ, և Եվրոպան պետք է ներկա լինի ցանկացած բանակցությունների սեղանի շուրջ»,-ասաց Ուկրաինայի նախագահը։
Նա ընդգծեց, որ պետք է մշտապես կապի մեջ լինեն ԱՄՆ-ի հետ և հասկանան նրանց տեսակետներն ու դիրքորոշումները։ Սակայն, ըստ նրա, լավ կլիներ, եթե Ռուսաստանի հետ բանակցությունների համար կարողանային ձևավորել մեկ ընդհանուր եվրոպական ձայն։

Желаю Армении и Азербайджану стабильного и прочного мира - Зеленский
Президент Украины Владимир Зеленский в своем выступлении на VIII саммите Европейского политического сообщества пожелал Армении и Азербайджану стабильного, всеобъемлющего и прочного мира.
Как сообщает Арменпресс, Владимир Зеленский придал большое значение участию Армении в этом масштабном формате вместе со всеми европейцами.
Он отметил, что визит президента Украины в Армению — это знаменательный факт, поскольку он проходит впервые за 24 года.
«Вызовы очевидны. Прежде всего, мы все видим, что война в Иране до сих пор не разрешена, и это может надолго вызвать нестабильность. И это может привести к серьезным политическим изменениям. Поэтому, прежде всего, наше сотрудничество в области энергетики и безопасности должно быть реальным, и мы должны помогать друг другу подготовиться к зиме и преодолеть энергетические проблемы, а также прилагать усилия для поиска долгосрочного решения для Ормузского пролива и народа Ирана», — отметил Зеленский.
Президент Украины также отметил, что война России против Украины и Европы продолжается с прежней интенсивностью. По его словам, этим летом президент России решит, каким будет следующий шаг: расширить войну или прибегнуть к дипломатии.
«Я благодарен всем лидерам за санкции против военной промышленности и российских банков. Мы должны продолжать это давление. Пока эта война продолжается, необходимо продолжать оказывать сильную поддержку Украине.
Мы должны сосредоточиться на том, что мы будем делать, если Россия не прекратит эту войну. Нам нужно постоянное давление и мир. И, конечно, приоритет следующий: нам нужно найти работоспособный дипломатический формат, и Европа должна присутствовать за любым столом переговоров», — сказал президент Украины.
Он подчеркнул, что необходимо постоянно поддерживать контакт с Соединенными Штатами и понимать их точку зрения и позиции. Однако, по его словам, было бы хорошо, если бы они смогли сформировать единый европейский голос на переговорах с Россией.