Ուկրաինայի նախագահը Երևանում հանդիպել է Վրաստանի վարչապետի հետ
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում Երևանում հանդիպել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի հետ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ուկրաինասկայա Պրավդա»-ն, Ուկրաինայի նախագահը հայտնել է, որ հանդիպումը կայացել է գագաթնաժողովի շրջանակում։
«Մեր երկրների միջև իսկապես կան չլուծված հարցեր։ Կարևոր է երկխոսություն ունենալ բոլոր մակարդակներում։ Ուկրաինան միշտ հարգել է և շարունակում է հարգել Վրաստանը, նրա ինքնիշխանությունն ու ժողովրդին։ Մենք շարունակելու ենք առաջ տանել մեր համագործակցությունը»,- նշել է Զելենսկին։
Ուկրաինայի նախագահը չի մանրամասնել, թե կոնկրետ ինչ հարցեր են քննարկվել հանդիպման ընթացքում։
Վրաստանի կառավարության հայտարարության համաձայն՝ հանդիպումը կայացել է ուկրաինական կողմի նախաձեռնությամբ։
«Վերջին տարիներին պաշտոնական Կիևի և Թբիլիսիի հարաբերությունները շարունակում են մնալ լարված՝ պայմանավորված, մասնավորապես, Վրաստանի իշխանությունների դիրքորոշմամբ ռուս-ուկրաինական պատերազմի վերաբերյալ, ինչպես նաև երկրորդ ճակատ բացելու վերաբերյալ պարբերաբար հնչող մեղադրանքներով։
2024 թվականին Կոբախիձեն և իշխող կուսակցության մի խումբ ներկայացուցիչներ հայտնվել են Ուկրաինայի սահմանած 10-ամյա պատժամիջոցների ցանկում։
Բացի այդ, գրեթե չորս տարի Վրաստանում Ուկրաինայի դեսպան չի եղել՝ մինչև Միխայիլ Բրոդովիչի նշանակումը այդ պաշտոնում 2026 թվականի հունվարին»,-գրում է լրատվամիջոցը։

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy has met with Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze in Yerevan on the sidelines of the European Political Community summit.
According to Ukrainska Pravda, Zelenskyy confirmed that the meeting took place during the summit. “There are indeed unresolved issues between our countries. It is important to maintain dialogue at all levels. Ukraine has always respected, and continues to respect, Georgia, its sovereignty and its people. We will continue to advance our cooperation,” he said.
The Ukrainian president did not provide details on what specific issues were discussed during the meeting.
In a statement, the Georgian government said the talks were initiated by the Ukrainian side.
“In recent years, relations between Kyiv and Tbilisi have remained strained, particularly due to the Georgian authorities’ stance on the Russia–Ukraine war, as well as recurring accusations regarding calls to open a “second front.”
Kobakhidze and several members of the ruling party were included in Ukraine’s 10-year sanctions list.
In addition, Georgia went nearly four years without a Ukrainian ambassador until the appointment of Mykhailo Brodovych to the post in January 2026,” the media outlet notes.