Ուկրաինայի նախագահը Երևանում հանդիպել է Վրաստանի վարչապետի հետ
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում Երևանում հանդիպել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի հետ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ուկրաինասկայա Պրավդա»-ն, Ուկրաինայի նախագահը հայտնել է, որ հանդիպումը կայացել է գագաթնաժողովի շրջանակում։
«Մեր երկրների միջև իսկապես կան չլուծված հարցեր։ Կարևոր է երկխոսություն ունենալ բոլոր մակարդակներում։ Ուկրաինան միշտ հարգել է և շարունակում է հարգել Վրաստանը, նրա ինքնիշխանությունն ու ժողովրդին։ Մենք շարունակելու ենք առաջ տանել մեր համագործակցությունը»,- նշել է Զելենսկին։
Ուկրաինայի նախագահը չի մանրամասնել, թե կոնկրետ ինչ հարցեր են քննարկվել հանդիպման ընթացքում։
Վրաստանի կառավարության հայտարարության համաձայն՝ հանդիպումը կայացել է ուկրաինական կողմի նախաձեռնությամբ։
«Վերջին տարիներին պաշտոնական Կիևի և Թբիլիսիի հարաբերությունները շարունակում են մնալ լարված՝ պայմանավորված, մասնավորապես, Վրաստանի իշխանությունների դիրքորոշմամբ ռուս-ուկրաինական պատերազմի վերաբերյալ, ինչպես նաև երկրորդ ճակատ բացելու վերաբերյալ պարբերաբար հնչող մեղադրանքներով։
2024 թվականին Կոբախիձեն և իշխող կուսակցության մի խումբ ներկայացուցիչներ հայտնվել են Ուկրաինայի սահմանած 10-ամյա պատժամիջոցների ցանկում։
Բացի այդ, գրեթե չորս տարի Վրաստանում Ուկրաինայի դեսպան չի եղել՝ մինչև Միխայիլ Բրոդովիչի նշանակումը այդ պաշտոնում 2026 թվականի հունվարին»,-գրում է լրատվամիջոցը։

Президент Украины провел в Ереване встречу с премьер-министром Грузии
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на издание "Европейская правда", Зеленский отметил, что провел встречу с Кобахидзе на полях саммита Европейского политического сообщества в Ереване.
"Между нашими странами действительно есть нерешенные вопросы. Важно иметь диалог на всех уровнях. Украина всегда уважала и продолжает уважать Грузию, ее суверенитет и ее народ. Мы продолжим продвигать наше сотрудничество вперед", — отметил президент Украины.
Зеленский не уточнил, о чем разговаривал с Кобахидзе, и не представил других подробностей
В правительстве Грузии заявили, что встреча состоялась по инициативе украинской стороны.
Отношения между официальным Киевом и Тбилиси в последние годы остаются крайне сложными – в том числе, из-за позиции правящей "Грузинской мечты" по поводу российско-украинской войны и постоянных обвинений о якобы планах "сделать Грузию вторым фронтом".
Отмечается, что Кобахидзе и ряд других лиц из правящей партии Грузии в 2024 году оказались под 10-летними санкциями Украины.
Кроме того, почти четыре года в Грузии не было украинского посла – до назначения на эту должность Михаила Бродовича в январе 2026 года.