Մակրոնը խոստացել է Ալիևի հետ քննարկել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հարցը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Եվրոպական քաղաքական համայնքի երևանյան գագաթնաժողովի արդյունքների վերաբերյալ լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադարձել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հարցին՝ նշելով, որ հարցը քննարկելու է Ադրբեջանի նախագահի հետ։
«Նախ դա կքննարկեմ Հայաստանի նախագահի և վարչապետի հետ։ Դրանից հետո ես կզանգահարեմ նախագահ Ալիևին, և մենք միասին կկազմակերպենք ճիշտ գործելաոճ՝ կամ անձամբ, կամ այդ հեռախոսազանգի միջոցով»,– «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Մակրոնը։
Նա ընդգծել է նաև խաղաղ գործընթացի կարևորությունը։
«Դուք կարող եք հույս դնել ինձ վրա, ես խորապես հավատում եմ այս խաղաղ գործընթացին»,– նշել է Ֆրանսիայի նախագահը։
Անդրադառնալով Եվրոպական քաղաքական համայնքի երևանյան գագաթնաժողովին՝ Մակրոնը կարևորել է դրա անցկացումը Հայաստանում։
«Կարծում եմ, որ շատ կարևոր էր Եվրոպական քաղաքական համայնքի՝ թվով 8-րդ հանդիպումն անցկացնել այստեղ՝ Երևանում»,– ասել է նա՝ հավելելով, որ այն ամրագրում է Հայաստանի անցած ամբողջ ճանապարհը վերջին տարիներին։
«Տարիներ առաջ Հայաստանը դիտարկվում էր որպես Ռուսաստանից կախված երկիր, սակայն իրավիճակը փոխվել է։ Վարչապետ Փաշինյանի նախաձեռնած թավշյա հեղափոխությունից ի վեր, վերջին տարիներին նրա վարած քաղաքականության շնորհիվ՝ խաղաղություն կառուցելու և դեպի Եվրոպա շրջադարձ կատարելու, Եվրոպայի առջև ստանձնած պարտավորությունների շնորհիվ, մենք նոր դարաշրջան ենք բացում»,– նշել է Մակրոնը։
Ադրբեջանում շարունակում են ապօրինաբար պահել 19 հայ գերիների, որոնց թվում են նաև Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչները։ Նրանց նկատմամբ կեղծ մեղադրանքներով ազատազրկման դատավճիռներ են կայացվել։

Макрон пообещал обсудить с Алиевым вопрос удерживаемых в Азербайджане армянских пленных
Президент Франции Эммануэль Макрон в ходе брифинга с журналистами по итогам ереванского саммита Европейского политического сообщества коснулся вопроса удерживаемых в Азербайджане армянских пленных, отметив, что обсудит этот вопрос с президентом Азербайджана.
«Сначала я обсужу это с президентом и премьер-министром Армении. После этого я позвоню президенту Алиеву, и мы вместе выработаем правильный формат действий — либо лично, либо посредством этого телефонного звонка», — как передает Арменпресс, сказал Макрон.
Он также подчеркнул важность мирного процесса.
«Вы можете на меня рассчитывать, я глубоко верю в этот мирный процесс», — отметил президент Франции.
Коснувшись ереванского саммита Европейского политического сообщества, Макрон отметил важность его проведения в Армении.
«Считаю, что было очень важно провести 8-ю по счету встречу Европейского политического сообщества здесь, в Ереване», — сказал он, добавив, что это закрепляет весь путь, пройденный Арменией за последние годы.
Президент Франции напомнил, что годы назад Армения рассматривалась как страна, зависящая от России, однако, по его словам, ситуация изменилась.
«Со времен Бархатной революции, инициированной премьер-министром Пашиняном, благодаря проводимой им в последние годы политике по построению мира и повороту в сторону Европы, а также благодаря обязательствам, взятым перед Европой, мы открываем новую эпоху», — отметил Макрон.