Հայաստանը շարունակում է առաջ մղել տարածաշրջանային կայունության և կապերի ընդլայնման նախաձեռնությունները․ վարչապետ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի արդյունքներով համատեղ հայտարարության շրջանակում ամփոփել է քննարկումների հիմնական ուղղությունները։
«Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ այսօր Երևանում հաջողությամբ ավարտվեց Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը, որը համախմբեց առաջնորդների ամբողջ մայրցամաքից և նրա սահմաններից դուրս»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է վարչապետը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական միությանը և գործընկերներին համաժողովի կազմակերպման համար։
«Կցանկանայի օգտվել այս հնարավորությունից՝ իմ անկեղծ երախտագիտությունը հայտնելու Եվրոպական միությանը՝ գագաթնաժողովի համատեղ կազմակերպման գործում սերտ համագործակցության և գործընկերության համար, ինչպես նաև մայրցամաքից դուրս գտնվող գործընկերներին՝ այս ձևաչափի աշխարհագրությունն ընդլայնելու համար»,-նշել է նա։
Փաշինյանը նաև անդրադարձել է տարածաշրջանային գործընթացներին։
«Ցանկանում եմ ընդգծել Ադրբեջանի նախագահի հեռավար մասնակցությունը և Թուրքիայի փոխնախագահի ներկայությունը՝ խաղաղ գործընթացի և տարածաշրջանային համագործակցության համատեքստում»,– ասել է վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ քննարկումները հաստատել են երկխոսության անհրաժեշտությունը։
«Այսօրվա քննարկումները հաստատեցին, որ աշխարհում աճող մարտահրավերների պայմաններում առկա է անկեղծ երկխոսության և գործնական որոշումների անհրաժեշտություն՝ բոլոր տարածաշրջաններում խաղաղության և կայունության ամրապնդման համար»,– նշել է նա՝ հավելելով, որ ուշադրության կենտրոնում են եղել անվտանգությունը, փոխկապակցվածությունը, տարածաշրջանային համագործակցությունը, տնտեսության կայունությունը, էներգետիկան և անցումը կանաչ էներգետիկային։
Վարչապետը շեշտել է փոխկապակցվածության կարևորությունը։
«Փոխկապակցվածությունը կենտրոնական նշանակություն ունի մայրցամաքում տնտեսական անվտանգության, կայունության և երկարաժամկետ կայունության համար»,– ասել է նա՝ ընդգծելով, որ կլիմայական և էներգետիկ նպատակների առաջխաղացման համատեքստում փոխկապակցվածության ամրապնդումը ճանաչվել է որպես ընդհանուր առաջնահերթություն։
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասին՝ Փաշինյանը նշել է, որ այս համատեքստում անդրադարձել են նաև տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության առաջմղման կարևորությանը։ «Կայուն խաղաղությունը, հարաբերությունների կարգավորումը և սահմանների բացումը օգուտ կբերեն ոչ միայն տարածաշրջանին, այլև կամրապնդեն կապերն ու համագործակցությունը Եվրոպական ավելի լայն տարածքում և նրա սահմաններից դուրս»,- նշել է Փաշինյանը։
Նա հավելել է, որ քննարկվել է նաև հիբրիդային սպառնալիքների թեման։
«Այսօր մենք նաև քննարկել ենք, թե ինչպես պետք է ժողովրդավարական երկրները պայքարեն հիբրիդային սպառնալիքների դեմ»,– ասել է վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանը շարունակելու է իր նախաձեռնությունները տարածաշրջանում։
«Հայաստանը շարունակում է առաջ մղել նախաձեռնությունները, որոնք ուղղված են ներառական կապերի ընդլայնմանը և ավելի լայն տարածաշրջանում կայունության ամրապնդմանը»,-ասել է նա։
Վարչապետը նշել է, որ գագաթնաժողովը վերահաստատել է ձևաչափի նշանակությունը։
«Գագաթնաժողովը վերահաստատեց, որ Եվրոպական քաղաքական համայնքը ոչ միայն երկխոսության ձևաչափ է, այլև հարթակ՝ վստահության ամրապնդման և համախոհ գործընկերների հետ ավելի համակարգված և հեռատես եվրոպական օրակարգ ձևավորելու համար»,-ընդգծել է նա։
Փաշինյանը վստահություն է հայտնել, որ Երևանում անցկացված քննարկումները շարունակական ազդեցություն կունենան։
«Վստահ եմ, որ Երևանում քննարկումները դուրս կգան այս գագաթնաժողովի շրջանակներից՝ ձևավորելով մեր հետագա համագործակցությունն ու ընդհանուր ըմբռնումը մայրցամաքում»,-ասել է վարչապետը։
Ելույթի ավարտին նա հաջողություն է մաղթել Իռլանդիայի վարչապետին՝ որպես հաջորդ գագաթնաժողովի հյուրընկալող երկրի ղեկավարի։
«Կցանկանայի օգտվել այս հնարավորությունից՝ մաղթելով իմ սիրելի ընկերոջը՝ Իռլանդիայի վարչապետ Մարտինին՝ որպես Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը հյուրընկալող հաջորդ երկրի ղեկավարի, ամենայն հաջողություն այս հզոր թափը և սիներգիան պահպանելու գործում»,-նշել է նա։
Վարչապետը նաև շնորհակալություն է հայտնել լրատվամիջոցներին և Եվրոպական խորհրդի նախագահին՝ գագաթնաժողովի անցկացմանն աջակցելու համար։

Армения продолжает продвигать инициативы по укреплению региональной стабильности и расширению связей: премьер-министр
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в рамках совместного заявления по итогам 8-го саммита Европейского политического сообщества подвел итоги по основным направлениям дискуссий.
«Рад сообщить, что сегодня в Ереване успешно завершился 8-й саммит Европейского политического сообщества, который объединил лидеров со всего континента и из-за его пределов», — как сообщает Арменпресс, сказал премьер-министр.
Он выразил благодарность Европейскому союзу и партнерам за организацию форума.
«Пользуясь случаем, хотел бы выразить искреннюю признательность Европейскому союзу за тесное сотрудничество и партнерство в совместной организации саммита, а также партнерам из-за пределов континента — за расширение географии этого формата», — отметил он.
Пашинян также коснулся региональных процессов.
«Хочу подчеркнуть дистанционное участие президента Азербайджана и присутствие вице-президента Турции в контексте мирного процесса и регионального сотрудничества», — сказал премьер-министр.
По его словам, дискуссии подтвердили необходимость диалога.
«Сегодняшние обсуждения подтвердили, что в условиях растущих мировых вызовов существует необходимость в искреннем диалоге и практических решениях для укрепления мира и стабильности во всех регионах», — отметил он, добавив, что в центре внимания были вопросы безопасности, взаимосвязанности, регионального сотрудничества, экономической устойчивости, энергетики и перехода к зеленой энергии.
Премьер-министр подчеркнул важность взаимосвязанности.
«Взаимосвязанность имеет центральное значение для экономической безопасности, стабильности и долгосрочной устойчивости на континенте», — сказал он, подчеркнув, что в контексте продвижения климатических и энергетических целей укрепление взаимосвязей было признано общим приоритетом.
Коснувшись Южного Кавказа, Пашинян отметил, что в этом контексте также была затронута важность продвижения мира и стабильности в регионе.
«Устойчивый мир, нормализация отношений и открытие границ принесут пользу не только региону, но и укрепят связи и сотрудничество на более широком европейском пространстве и за его пределами», — отметил Пашинян.
Он добавил, что обсуждалась также тема гибридных угроз.
«Сегодня мы также обсудили, как демократические страны должны бороться с гибридными угрозами», — сказал премьер-министр.
По словам Пашиняна, Армения продолжит свои инициативы в регионе.
«Армения продолжает продвигать инициативы, направленные на расширение инклюзивных связей и укрепление стабильности в более широком регионе», — сказал он.
Премьер-министр отметил, что саммит подтвердил значимость данного формата.
«Саммит подтвердил, что Европейское политическое сообщество — это не только формат для диалога, но и площадка для укрепления доверия и формирования более скоординированной и дальновидной европейской повестки с партнерами-единомышленниками», — подчеркнул он.
Пашинян выразил уверенность, что дискуссии, прошедшие в Ереване, будут иметь долгосрочный эффект.
«Уверен, что обсуждения в Ереване выйдут за рамки этого саммита, формируя наше дальнейшее сотрудничество и общее понимание на континенте», — сказал премьер-министр.
В завершение выступления он пожелал успехов премьер-министру Ирландии как главе страны, принимающей следующий саммит.
«Пользуясь случаем, хотел бы пожелать моему дорогому другу, премьер-министру Ирландии Мартину, как главе следующей страны-хозяйки саммита Европейского политического сообщества, всяческих успехов в деле сохранения этого мощного импульса и синергии», — отметил он.
Премьер-министр также поблагодарил представителей СМИ и председателя Европейского совета за поддержку в проведении саммита.