ՀՀ ՇՄ նախարարը Փարիզում մասնակցում է «Մեծ յոթնյակի» երկրների շրջակա միջավայրի նախարարների հանդիպմանը
Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը Փարիզում մասնակցում է «Մեծ յոթնյակի» երկրների շրջակա միջավայրի նախարարների հանդիպմանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հանդիպման մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Համբարձում Մաթևոսյանն՝ ընդգծելով, որ այն իր ձևաչափով և օրակարգով ունի առանձնահատուկ՝ պատմական նշանակություն գլոբալ բնապահպանական քաղաքականության ձևավորման համատեքստում։
«Մինչ օրակարգային աշխատանքների մեկնարկն ունեցել եմ բարեկամական շփումներ և ողջույնի հանդիպումներ գործընկեր նախարարների և պատվիրակությունների ղեկավարների հետ՝ ընդգծելով միջազգային համագործակցության խորացման և համատեղ, համակարգված գործողությունների կարևորությունը»,– գրել է նախարարը՝ տեղեկացնելով, որ օրվա ընթացքում նախատեսված են մի շարք աշխատանքային նիստեր, որոնց շրջանակում կքննարկվեն օվկիանոսների պահպանության և վերականգնման, կենսաբազմազանության պաշտպանության և ֆինանսավորման մեխանիզմների հարցերը, ինչպես նաև անապատացման դեմ պայքարի, ջրային ռեսուրսների կայուն կառավարման և շրջակա միջավայրի ու առողջության միջև փոխկապակցված մարտահրավերները։

Armenia participates in G7 Environment Ministers’ meeting in Paris
Armenian Minister of Environment Hambardzum Matevosyan is participating in the G7 Environment Ministers’ meeting in Paris.
In a statement on social media, Matevosyan highlighted that the meeting format and agenda carry “special, historic significance in the context of shaping global environmental policy.”
“Prior to the start of the agenda discussions, I held cordial interactions and courtesy meetings with fellow ministers and heads of delegations, emphasizing the importance of deepening international cooperation and undertaking joint, coordinated actions,” he said.
The Armenian minister is participating in the meeting, held as part of the French G7 presidency, at the invitation of Monique Barbut, France’s Minister of Ecological Transition, Biodiversity, and Climate and Nature Negotiations.
Issues related to ocean conservation and restoration, biodiversity protection and financing mechanisms, as well as combating desertification, sustainable water resource management, and the interconnected challenges between the environment and health will be discussed, according to Matevosyan.
The outcomes of the meeting are expected to help shape common positions that will contribute to the decisions to be adopted at the G7 summit, as well as to the advancement of global biodiversity goals within the framework of COP17, which will be hosted by Armenia this year.