Լիբանանի նախագահը հայտարարել է Իսրայելի հետ բանակցություններ վարելու պատրաստակամության մասին
Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունը հայտարարել է, որ իր երկիրը երկկողմ բանակցություններ կվարի Իսրայելի հետ՝ ռազմական գործողությունները դադարեցնելու և ինքնիշխանությունը վերականգնելու նպատակով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել նախագահի գրասենյակը:
«Երկկողմ բանակցությունները Լիբանանը կվարի դեսպան Սիմոն Քարամի գլխավորած պատվիրակության միջոցով, և ոչ ոք չի մասնակցի այս առաքելությանը Լիբանանի փոխարեն կամ չի փոխարինի նրան», - ասվում է նախագահի հայտարարության մեջ:
Քարամը լիբանանցի դիվանագետ է։ Ավելի վաղ նա զբաղեցրել է պետական մի շարք պաշտոններ և ունի միջազգային բանակցություններին մասնակցելու փորձ։
Աունի խոսքով՝ բանակցությունների նպատակը ռազմական գործողությունների դադարեցումն է, իսրայելական ուժերի դուրսբերումը երկրի հարավային տարածքներից և լիբանանյան բանակի տեղակայումը մինչև միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններ։
Նախագահի գրասենյակում նշել են, որ Ժոզեֆ Աունը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, որը հայտնել է, որ ըմբռնում է Լիբանանի դիրքորոշումը և աջակցում հրադադարի հասնելու և բանակցային գործընթաց սկսելու ջանքերին։
«Մենք ընտրության առաջ ենք կանգնած. կա՛մ շարունակել պատերազմը դրա բոլոր հետևանքներով, կա՛մ բանակցել այն դադարեցնելու և հաստատուն կայունության հասնելու համար։ Ես ընտրել եմ բանակցությունների ուղին», - ընդգծել է Աունը։
Իսրայելը և Լիբանանն ապրիլի 17-ից տասնօրյա հրադադար են հաստատել, որի ընթացքում քննարկումներ պետք է ընթանան իրավիճակի դիվանագիտական կարգավորման համար։

Президент Ливана объявил о готовности к переговорам с Израилем
Президент Ливана Жозеф Аун объявил, что его страна проведет двусторонние переговоры с Израилем с целью прекращения боевых действий и восстановления суверенитета. Как сообщает Арменпресс, сообщение по этому поводу было распространено аппаратом президента.
«Ливан проведет двусторонние переговоры через делегацию во главе с послом Симоном Карамом, и никто не будет участвовать в этой миссии вместо Ливана или заменять его», — говорится в заявлении президента.
Карам — ливанский дипломат. Ранее он занимал ряд государственных должностей и имеет опыт участия в международных переговорах.
По словам Ауна, цель переговоров — прекращение боевых действий, вывод израильских войск с южных территорий страны и размещение ливанской армии на международно признанных границах.
В аппарате президента отметили, что Жозеф Аун провел телефонный разговор с президентом США Дональдом Трампом, который выразил понимание позиции Ливана и поддержку усилий по достижению прекращения огня и началу переговорного процесса.
«Перед нами стоит выбор: либо продолжать войну со всеми ее последствиями, либо вести переговоры, чтобы положить ей конец и добиться прочной стабильности. Я выбрал путь переговоров», — подчеркнул Аун.
Израиль и Ливан договорились о десятидневном прекращении огня, которое начнется 17 апреля, в течение которого должны состояться переговоры о дипломатическом урегулировании ситуации.