Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները գտնվում են երբևէ ամենաբարձր մակարդակի վրա․ վարչապետ
Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները ներկայում գտնվում են երբևէ ամենաբարձր մակարդակի վրա։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանի հարցին
Վարչապետը անդրադարձավ գործարար Սամվել Կարապետյանի հայտարարություններին՝ կապված Հայաստանի հնարավոր տնտեսական իրավիճակի և Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների սրման մասին պնդումների հետ։
«Ես անհնար եմ համարում այդպիսի բանը։ 2018 թվականին, 2021 թվականին էին ասում։ Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները այսօր գտնվում են ամենաբարձր մակարդակի վրա, քան եղել են։ Նայեք Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների հանդիպումների, հեռախոսազրույցների, շփումների դինամիկաները և համեմատեք նախորդող շրջանի հետ»,- նշեց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ ինքը մշտական աշխատանքային կապի մեջ է Ռուսաստանի նախագահի և կառավարության ղեկավարի հետ, ինչը հարաբերություններին տալիս է առանձնահատուկ բովանդակություն։
Վարչապետը նաև ընդգծեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը չի մտել և չի մտնելու հակադրությունների մեջ Ռուսաստանի հետ։
«Մենք Ռուսաստանի Դաշնության հետ չենք վիճել, չենք վիճում և չենք վիճելու։ Մեզ հակադրությունների ներքաշելու փորձերը՝ լինի տնտեսական, քաղաքական, սին են »,- ասաց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ հավասարակշռված արտաքին քաղաքականությունը ենթադրում է նաև Ռուսաստանի հետ լավ հարաբերությունների պահպանում, և Հայաստանը շարունակում է այդ ուղեգիծը։

Армяно-российские отношения находятся на самом высоком за всю историю уровне: премьер-министр Пашинян
Отношения между Арменией и Россией в настоящее время находятся на самом высоком за всю историю уровне. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал премьер-министр Никол Пашинян в ходе правительственного часа в НС, отвечая на вопрос члена фракции «Гражданский договор» Лилит Минасян.
Премьер-министр коснулся заявления бизнесмена Самвела Карапетяна относительно возможной экономической ситуации в Армении и обвинений в обострении отношений с Россией.
«Я считаю такое невозможным. Об этом говорили и в 2018, и в 2021 году. Сегодня отношения между Арменией и Россией находятся на самом высоком за всю историю уровне. Посмотрите на динамику встреч, телефонных разговоров и контактов между лидерами Армении и России и сравните их с предыдущим периодом», — сказал Пашинян.
По его словам, он находится в постоянном рабочем контакте с президентом и председателем правительства РФ, что придает отношениям особое содержание.
Премьер-министр также подчеркнул, что Республика Армения не вступала и не будет вступать в противостояние с Россией.
«Мы не спорили, не спорим и не будем спорить с Российской Федерацией. Попытки втянуть нас в противостояния, будь то экономические или политические, тщетны», — сказал он.
По словам Пашиняна, сбалансированная внешняя политика также подразумевает поддержание хороших отношений с Россией, и Армения продолжает этот курс.