Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները գտնվում են երբևէ ամենաբարձր մակարդակի վրա․ վարչապետ
Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները ներկայում գտնվում են երբևէ ամենաբարձր մակարդակի վրա։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանի հարցին
Վարչապետը անդրադարձավ գործարար Սամվել Կարապետյանի հայտարարություններին՝ կապված Հայաստանի հնարավոր տնտեսական իրավիճակի և Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների սրման մասին պնդումների հետ։
«Ես անհնար եմ համարում այդպիսի բանը։ 2018 թվականին, 2021 թվականին էին ասում։ Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները այսօր գտնվում են ամենաբարձր մակարդակի վրա, քան եղել են։ Նայեք Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների հանդիպումների, հեռախոսազրույցների, շփումների դինամիկաները և համեմատեք նախորդող շրջանի հետ»,- նշեց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ ինքը մշտական աշխատանքային կապի մեջ է Ռուսաստանի նախագահի և կառավարության ղեկավարի հետ, ինչը հարաբերություններին տալիս է առանձնահատուկ բովանդակություն։
Վարչապետը նաև ընդգծեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը չի մտել և չի մտնելու հակադրությունների մեջ Ռուսաստանի հետ։
«Մենք Ռուսաստանի Դաշնության հետ չենք վիճել, չենք վիճում և չենք վիճելու։ Մեզ հակադրությունների ներքաշելու փորձերը՝ լինի տնտեսական, քաղաքական, սին են »,- ասաց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ հավասարակշռված արտաքին քաղաքականությունը ենթադրում է նաև Ռուսաստանի հետ լավ հարաբերությունների պահպանում, և Հայաստանը շարունակում է այդ ուղեգիծը։

Relations between Armenia and Russia are currently at their highest level ever, Prime Minister Nikol Pashinyan said during a Q&A session in parliament.
Responding to a question from Lilit Minasyan of the Civil Contract faction, the prime minister referred to statements by businessman Samvel Karapetyan regarding Armenia’s potential economic situation and claims of worsening relations with Russia.
He dismissed such claims as unfounded.
Pashinyan noted that similar concerns had been raised in 2018 and 2021, but stressed that current bilateral relations are stronger than ever.
The prime minister said he remains in constant working contact with the Russian president and the head of government, giving the relationship “special content.”
He also emphasized that Armenia has not entered and will not enter into confrontation with Russia.
“We have not argued with the Russian Federation, we are not arguing, and we will not argue. Attempts to draw us into economic or political contradictions are in vain,” Pashinyan said.
According to him, a balanced foreign policy includes maintaining strong relations with Russia, and Armenia will continue to follow that course.