ԱՄՆ-ն և Հնդկաստանը բանակցություններ կվարեն պաշտպանության բնագավառում գործընկերության ամրապնդման շուրջ. ANI
Քաղաքական հարցերով ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Էլբրիջ Քոլբին գտնվում է Հնդկաստանում՝ երկու երկրների համագործակցության ընդլայնման և պաշտպանական գործընկերության շրջանակային ծրագրի իրականացման շուրջ բանակցությունների համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է ANI գործակալությունը:
Գործակալության տվյալներով՝ կողմերը խորհրդակցությունները կկենտրոնացնեն տնտեսական և պաշտպանական համագործակցության ամրապնդման նպատակների առաջմղման վրա, որոնք առաջադրել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին 2025 թ. փետրվարին կայացած հանդիպման ժամանակ:
Ինչպես հաղորդել է The Economic Times պարբերականը, Քոլբիի այցը Նյու Դելի դիտվում է որպես փորձ՝ նպաստելու ԱՄՆ-ի և Հնդկաստանի հարաբերություններում սառեցման շրջանի հաղթահարմանը, որի պատճառը տարաձայնություններն են առևտրի հարցերի և Հնդկաստանի կողմից ռուսական նավթի գնումների շուրջ: Ծագած տարաձայնությունները խոչընդոտ են դարձել առևտրային համաձայնագրի շուտափույթ ստորագրման շուրջ Թրամփի և Մոդիի ձեռք բերած համաձայնությունների իրականացման համար. այդ համաձայնագիրը նախատեսում է միմյանց շուկաներ մուտքի ընդլայնում և մաքսատուրքերի նվազեցում:
Ավելի վաղ Հնդկաստանի պաշտպանության նախարար Ռաջնաթ Սինգհը և Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը պայմանավորվել են մշակել մինչև 2035 թվականը պաշտպանական համագործակցության զարգացման շրջանակային ծրագիր։ Այն նախատեսում է տեխնոլոգիական և նորարարական փոխգործակցություն, պաշտպանական արդյունաբերության արտադրանքի մատակարարումների շղթաների ինտեգրում, երկու երկրների զինված ուժերի օպերատիվ համատեղելիության բարձրացում, լոգիստիկա, տեղեկատվության փոխանակում և համատեղ զորավարժություններ:

США и Индия проведут переговоры об укреплении оборонного партнерства - ANI
Заместитель министра обороны США по политическим вопросам Элбридж Колби находится в Индии для переговоров о расширении сотрудничества между двумя странами и реализации рамочного соглашения об оборонном партнерстве. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство ANI.
По данным агентства, стороны сосредоточат свои консультации на продвижении целей укрепления экономического и оборонного сотрудничества, которые были выдвинуты президентом США Дональдом Трампом и премьер-министром Индии Нарендрой Моди во время их встречи в феврале 2025 года.
Как сообщает The Economic Times, визит Колби в Нью-Дели рассматривается как попытка помочь преодолеть заморозку в американо-индийских отношениях, причиной которой являются разногласия по торговым вопросам и закупкам Индией российской нефти. Возникшие разногласия стали препятствием для реализации соглашений, достигнутых Трампом и Моди о скорейшем подписании торгового соглашения. Это соглашение предусматривает расширенный доступ на рынки друг друга и снижение тарифов. Ранее министр обороны Индии Раджнат Сингх и глава Пентагона Пит Хегсет договорились о разработке рамочной программы развития оборонного сотрудничества до 2035 года. Она предусматривает технологическое и инновационное сотрудничество, интеграцию цепочек поставок продукции оборонной промышленности, повышение оперативной совместимости вооруженных сил двух стран, логистику, обмен информацией и совместные учения.