Իրանը սպառնում է ականապատել Պարսից ծոցն իր դեմ ցամաքային հարձակման դեպքում
Իրանի ափի կամ կղզիների վրա ԱՄՆ-ի կամ Իսրայելի զինվորականների գրոհի դեպքում Թեհրանը կսկսի Պարսից ծոցի ականապատումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել են Իրանի Պաշտպանության խորհրդում։
«Իրանական ափի կամ կղզիների վրա գրոհելու թշնամու ցանկացած փորձ, բնականաբար և ստանդարտ ռազմական գործելակերպին համապատասխան, կհանգեցնի նրան, որ Պարսից ծոցի բոլոր մուտքի ուղիներն ու հաղորդակցության գծերը, ինչպես նաև ափը կականապատվեն տարբեր տեսակի ծովային ականներով, այդ թվում՝ այնպիսի ականներով, որոնք կարող են արձակվել ափից», - Խորհրդի հայտարարությունը մեջբերում է The Guardian-ը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ եթե դա տեղի ունենա, ապա Պարսից ծոցը երկար ժամանակով կհայտնվի այնպիսի իրավիճակում, որում այժմ գտնվում է Հորմուզի նեղուցը։
Ավելի վաղ The Jerusalem Post-ը, հղում անելով աղբյուրների, հաղորդել էր, որ ԱՄՆ-ն քննարկում է Իրանի Խարգ կղզին գրավելու ցամաքային գործողության հնարավորությունը։ Թերթի տվյալներով՝ ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք վերջին օրերին Իսրայելում և այլ երկրներում իրենց գործընկերներին տեղեկացրել են, որ ԱՄՆ-ն այլընտրանք չունի, բացի կղզին գրավելու ցամաքային ռազմական գործողությունը։ Ենթադրվում է, որ կղզու նկատմամբ վերահսկողությունը, ի թիվս այլ բաների, կօգնի կարգավորել նավագնացությունը Հորմուզի նեղուցով։

Иран угрожает заминировать Персидский залив в случае наземного нападения
В случае нападения американских или израильских военных на иранское побережье или острова Тегеран начнет минирование Персидского залива. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил Совет обороны Ирана.
«Любая попытка противника атаковать иранское побережье или острова, естественно и в соответствии со стандартной военной практикой, приведет к тому, что все пути доступа и линии связи с Персидским заливом, а также побережье, будут перекрыты различными типами морских мин, включая мины, которые могут быть запущены с берега», — цитирует The Guardian заявление Совета.
В заявлении отмечается, что в этом случае Персидский залив надолго окажется в ситуации, аналогичной нынешней ситуации в Ормузском проливе.
Ранее Jerusalem Post со ссылкой на источники сообщила, что США рассматривают возможность наземной операции по захвату иранского острова Харг. Как сообщает газета, высокопоставленные американские чиновники в последние дни заявили своим коллегам в Израиле и других странах, что у Соединенных Штатов нет иного выбора, кроме как захватить остров наземными военными действиями. Считается, что контроль над островом, помимо прочего, поможет регулировать судоходство через Ормузский пролив.