Իրանը հայտնել է առաջին անգամ ամերիկյան F-35 կործանիչ խոցելու մասին
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտնել է, որ իր հակաօդային պաշտպանության համակարգերը մարտի 19-ին հաջողությամբ հարվածել և մեծապես վնասել են ամերիկյան F-35 «ստելս» կործանիչը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tehran Times-ը՝ նշելով, որ առաջին անգամ է հինգերորդ սերնդի այդ կործանիչը խոցվում հակառակորդի կրակից։
ԻՀՊԿ-ն հայտնել է, որ կործանիչը խոցվել է նոր առաջադեմ օդատիեզերական պաշտպանության համակարգով։ ԻՀՊԿ-ն նաև հրապարակել է խոցման տեսանյութը։
Ավելի վաղ CNN-ը, վկայակոչելով իր աղբյուրներին, հաղորդել էր, որ ամերիկյան գերժամանակակից F-35 կործանիչն արտակարգ վայրէջք է կատարել Մերձավոր Արևելքում գտնվող ԱՄՆ ավիաբազայում այն բանից հետո, երբ, ենթադրաբար, խոցվել է իրանական հակաօդային պաշտպանության ուժերի կողմից։  ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության խոսնակը հայտարարել է, որ ինքնաթիռը մարտական առաքելություն էր իրականացնում Իրանի երկնքում, երբ ստիպված է եղել արտակարգ վայրէջք կատարել։
Միջադեպին անդրադարձել է Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը X-ի իր էջում։ Նրա խոսքով՝ F-35-ը ոչ միայն կործանիչ էր, այլև «ԱՄՆ բանակի անհաղթելիության խորհրդանիշ», և ևս մեկ անգամ «մարտի դաշտի իրողություններն ուղղակիորեն բախվում են քաղաքական խոսույթների հետ»։

Иран сообщает о первом сбитом американском истребителе F-35
Корпус стражей исламской революции (КСИР) 19 марта заявил, что его системы ПВО успешно поразили и серьезно повредили американский истребитель-невидимку F-35. Как передает Арменпресс, об этом сообщило издание Tehran Times, отметив, что это первый случай, когда этот истребитель пятого поколения был сбит огнем противника.
КСИР заявил, что истребитель был сбит новой передовой системой ПВО. КСИР также опубликовал видео сбития.
Ранее CNN со ссылкой на свои источники сообщило, что современный американский истребитель F-35 совершил аварийную посадку на американской авиабазе на Ближнем Востоке после того, как, предположительно, был сбит иранскими силами ПВО. Представитель Центрального командования США заявил, что самолет выполнял боевую миссию над иранским воздушным пространством, когда был вынужден совершить аварийную посадку.
Об этом инциденте заявил спикер иранского парламента Мохаммед Багер Галибаф на своей странице в X. По его словам, F-35 был не просто истребителем, но и «символом непобедимости американской армии», и в очередной раз «реалии поля боя напрямую противоречат политической риторике».