ՆԱՏՕ-ի երկրներն ակտիվորեն քննարկում են Հորմուզի նեղուցի հետ կապված խնդիրները. Ռյուտե
ՆԱՏՕ-ի երկրների ներկայացուցիչներն ակտիվ քննարկումներ են անցկացնում այն հարցի շուրջ, թե ինչպես հակազդել Իրանի կողմից Հորմուզի նեղուցի շրջափակմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին մարտի 19-ին հայտնել է դաշինքի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն։
«Ինտենսիվ բանակցություններ են ընթանում ՆԱՏՕ-ի երկրների միջև, ԱՄՆ-ի հետ այն մասին, թե ինչպես լավագույնս դիմակայել անվտանգության ոլորտում այս հսկայական խնդրին։ Ես համոզված եմ, որ դաշնակիցները, ինչպես միշտ, հնարավոր ամեն ինչ կանեն մեր ընդհանուր շահերը պաշտպանելու և լուծում գտնելու համար», - նրա խոսքը մեջբերում է EFE գործակալությունը։
Ռյուտեն հավելել է, որ ողջ աշխարհը համակարծիք է այն հարցում, որ Հորմուզի նեղուցը չպետք է փակ մնա, և որ անհրաժեշտ է հնարավորինս շուտ բացել այն։
«Սա կարևոր է համաշխարհային տնտեսության համար։ Անընդունելի է, որ այս առանցքային նավագնացային երթուղին մնա փակ կամ նեղուցով անցումն ուղեկցվի մեծ դժվարություններով», - նշել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը։
Այն բանից հետո, երբ Իսրայելը և Միացյալ Նահանգները գործողություն սկսեցին Իրանի դեմ, Թեհրանն արգելափակել է Հորմուզի նեղուցով անցումը ոչ բարեկամական երկրների նավերի համար։ Սա հանգեցրել է նավթի և գազի գների կտրուկ աճի։

Страны НАТО активно обсуждают проблемы с Ормузским проливом: Рютте
Представители стран НАТО ведут активные дискуссии по вопросу о том, как противостоять блокаде Ормузского пролива со стороны Ирана. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщил в четверг генеральный секретарь НАТО Марк Рютте.
"Идут интенсивные переговоры между странами НАТО, с США о том, как лучшим образом противостоять этой огромной проблеме в сфере безопасности. Я убежден, что союзники, как и всегда, сделают все возможное для того, чтобы защитить наши общие интересы и изыскать решение", - приводит его слова агентство ЭФЭ.
Рютте добавил, что весь мир сходится во мнении о том, что Ормузский пролив не должен оставаться закрытым, и что открыть его необходимо, как можно быстрее
"Это важно для мировой экономики. Недопустимо, чтобы ключевой судоходный маршрут оставался перекрытым, или проход по нему сопровождался большими сложностями", - отметил генсек НАТО.
После того, как Израиль и США начали операцию против Ирана, Тегеран фактически блокировал проход через Ормузский пролив для судов недружественных стран.