ՆԳ փոխնախարարը կարծում է, որ հասարակությունը երբեմն շատ դժվար է հասնում կոնսենսուսի, և դա ոչ միայն պետապարատի, այլև հանրային միջավայրի խնդիրն է
Ոլորտային ռազմավարությունները կենսական նպատակների մասին են, իսկ ամենաբարդ պրոցեսը պետական ապարատում և ընդհանրապես ժողովրդավարական համակարգերում հենց նպատակների սահմանումն է որոշակի կոնսենսուսով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ կարծիքը Հանրային ոլորտի նորարարության 3-րդ երևանյան միջազգային համաժողովի պանելային քննարկման ժամանակ հայտնեց ՀՀ ՆԳ փոխնախարար Արմեն Ղազարյանը։
«Ունենք դեպքեր, երբ ռազմավարություններն, իսկապես մնում են թղթի վրա և լավը չեն։ Մարդիկ երբեմն ելնում են այն կանխավարկածից, որ գրել են շատ լավ ոլորտային ռազմավարություններ, համոզված են, որ թղթի վրա ամեն ինչ ճիշտ է, բայց հետո չեն կարողանում ռազմավարություններն իմպլեմենտացնել առօրյա կյանքում։ Ամենակարևոր հարցադրումն այն է, որ մեր պետական ապարատը շատ դժվարությամբ է սահմանում նպատակներ։ Շատ հաճախ ռազմավարությունները գրվում էին՝ նկարագրելով լոկ գործընթացներ, սակայն այդպես չպետք է լինի»,- ասաց Ղազարյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ մենք ունենք նաև բարձր մակարդակի ներքին կոնֆլիկտայնություն ցանկացած հարցի շուրջ։
«Դա ինչ-որ առումով նաև դրական է, որովհետև վկայում է ժողովրդավարության, բազմակարծության մասին, սակայն որքան մեծ է բազմակարծությունը, այնքան գործընթացներն ավելի դժվար են առաջ շարժվում։ Մենք այժմ ունենք կայունության և դինամիկայի միջև դիխոտոմիա, որը պետք է ինչ-որ կերպ հաղթահարել։ Իսկ ինչու՞ որոշ դեպքերում պատշաճ կերպով չեն իմպլեմենտացվում լավ գրված ռազմավարությունները, որովհետև դրա պատճառը տրիվիալ կարողություններն են։ Մենք պետական ապարատում ունենք թույլ կարողություններ՝ ռազմավարություններն իմպլեմենտացնելու, այն դեպքում, երբ դրանք իսկապես լավն են, հետևաբար խնդիրը կապված է կրթության և ունակությունների հետ»,- նշեց Ղազարյանը։
Ըստ նրա՝ մյուս գործոնն այն է, որ շատ հաճախ հաշվի չի առնվում պետական ապարատի իներցիան, մինչդեռ նրա գնահատմամբ՝ դա շատ կարևոր ուժ է։
«Երբ մարդը տարիներ շարունակ կատարում է նույն գործողությունը, դա դառնում է ինստիտուտ, այսինքն՝ կրկնվող վարք։ Երբ ասում ենք, որ 30 տարվա վարքագիծը պետք է փոխվի, ապա պետական ապարատը շատ դժվար է ադապտացվում։ Դրա համար առնվազն պետք է նպատակ ունենանք ռազմավարություններում սահմանված լավ նպատակները վերածել պետական ապարատի իներցիայի։ Երբ մեր ռազմավարական նպատակները դառնան պետական համակարգի իներցիոն գործընթացների մաս, ապա կարծում եմ, որ այդ իմպլեմենտացիոն բացն իսկապես կլրացվի»,- ասաց ՆԳ նախարարի տեղակալը։
Ղազարյանի բնորոշմամբ՝ ամենաբարդը թերևս այն է, երբ փորձում են համոզել մարդկանց, որ արդիականացումը լավ երևույթ է։
«Սովորաբար մեր ռեֆորմներն այն մասին են, որ հնում մնացած համակարգերը պետք է թարմացվեն։ Իրականում մենք անցյալի հաղթահարման մեջ ենք, ոչ թե դեպի ապագան գնալու մեջ։ Այն գործիքակազմերը, որոնք այսօր ներդնում ենք, արխայիզացիայի հաղթահարման էլեմենտներ են։ Մենք շատ դեպքերում խորն արխայիկայի մեջ ենք։ Առնվազն բոլոր ռեֆորմները, որոնք նախաձեռնել ենք ՆԳ նախարարությունում, միտված են ժամանակակից չափորոշիչներին հասնելուն։ Հանրությունն արդեն իսկ կիրառում է տեխնոլոգիաներ, որոնք չեն կիրառվում պետական համակարգում։ Հանրությունն ունի մտածողության ձևեր, որոնք նույնպես բացակայում են պետական ապարատում։ Մեր գործն արդիականությունը դեպի պետական կառավարման համակարգ բերելն է»,- մանրամասնեց Ղազարյանը։
Նա հավելեց, որ արդիականություն բերելու առումով սովորաբար պետական ապարատում հենվում են ինչ-որ խումբ մարդկանց վրա, սակայն դա չի տարածվում ամբողջ ապարատի ներսում, քանի որ պետական ապարատը չի ստանձնում սեփականության զգացումը, և շատ հաճախ վերոհիշյալ մարդկանց առանձին խմբերը մնում են որպես կղզյակներ ամբողջ պետական ապարատում։
«Սա էլ է կրթության հարց։ Պետք է փորձենք այդտեղ էլ հասնել դրական տեղաշարժերի»,- եզրափակեց ՆԳ նախարարի տեղակալը։

Обществу порой очень трудно достичь консенсуса, и это проблема не только государственного аппарата, но и общественной среды: замглавы МВД
Отраслевые стратегии касаются жизненно важных целей, а наиболее сложным процессом в государственном аппарате и в демократических системах в целом является установление целей с определенным консенсусом.
Как сообщает Арменпресс, такое мнение во время панельной дискуссии на 3-м Форуме инноваций в публичном секторе высказал заместитель министра внутренних дел Армении Армен казарян.
«У нас есть случаи, когда стратегии действительно остаются на бумаге и не являются качественными. Люди иногда исходят из предположения, что они написали очень хорошие отраслевые стратегии, они уверены, что на бумаге все правильно, но затем они не могут реализовать стратегии в повседневной жизни. Самое важное – наш государственный аппарат испытывает большие трудности с постановкой целей. Очень часто стратегии пишутся, описывая только процессы, но так быть не должно», – сказал Казарян.
По его словам, у нас также высокий уровень внутренних конфликтов по любому вопросу.
«В каком-то смысле это имеет позитивные стороны, потому что свидетельствует о демократии, плюрализме, но чем больше плюрализм, тем сложнее процессам двигаться вперед. Сейчас мы имеем дихотомию между стабильностью и динамикой, которую необходимо как-то преодолеть. А почему хорошо разработанные стратегии в некоторых случаях не реализуются должным образом? Причина — тривиальные возможности. У государственного аппарата слабые возможности для имплементации стратегий, даже когда они действительно хороши, поэтому проблема связана с образованием и квалификацией», — отметил Казарян.
По его словам, еще одним фактором является то, что часто не принимается во внимание инерция государственного аппарата, хотя, по его мнению, это очень важная сила.
«Когда человек годами совершает одно и то же действие, это становится институтом, то есть повторяющимся поведением. Когда мы говорим, что нужно изменить поведение, которое существовало на протяжении 30 лет, то государственному аппарату очень трудно адаптироваться. Для этого мы должны хотя бы стремиться превратить благие цели, поставленные в стратегиях, в инерцию государственного аппарата. Когда наши стратегические цели станут частью инерционных процессов государственной системы, тогда, думаю, этот пробел в имплементации действительно будет заполнен», — сказал заместитель министра внутренних дел.
По словам Казаряна, самая сложная задача, пожалуй, — убедить людей в том, что модернизация — это благо.
«Обычно наши реформы касаются необходимости обновления устаревших систем. В действительности мы преодолеваем прошлое, а не движемся в будущее. Инструменты, которые мы внедряем сегодня, — это элементы преодоления архаизации. Во многих случаях мы находимся в глубокой архаике. По крайней мере, все реформы, которые мы инициировали в министерстве внутренних дел, направлены на достижение современных стандартов. Общество уже использует технологии, которые не применяются в государственной системе. В обществе существуют способы мышления, которые отсутствуют в государственном аппарате. Наша задача — привнести современность в систему государственного управления», — пояснил Казарян.
Он добавил, что в плане модернизации государственный аппарат обычно опирается на определенную группу людей, но это не распространяется на весь аппарат, поскольку государственный аппарат не обладает чувством ответственности, и очень часто упомянутые группы людей остаются изолированными в рамках всего государственного аппарата.
«Это также вопрос образования. Мы должны попытаться добиться позитивных изменений и в этой области», — заключил заместитель министра внутренних дел.