Կենսաչափական անձնագրերին զուգահեռ Հայաստանում կներդրվեն նաև e-gate համակարգեր
Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում, որին մասնակցել են Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը, Տեղեկատվական համակարգերի կարգավորման հանձնաժողովի նախագահ Ներսես Երիցյանը, գործընկեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։
Քննարկվել են սահմանային անցակետերում e-gate համակարգի ներդրման հնարավորությունների, տեխնիկական և գործառնական բաղադրիչների վերաբերյալ հարցեր։
Ընդգծվել է, որ e-gate համակարգը թույլ կտա ավտոմատացնել սահմանային հսկողության գործընթացը, կրճատել քաղաքացիների սպասարկման ժամանակահատվածն ու կատարելագործել նույնականացման մեխանիզմները։
Նշվել է, որ համակարգը հնարավորություն կտա ավտոմատ իրականացնել կենսաչափական նույնականացում։
Անդրադարձ է կատարվել համակարգի տեխնիկական սպասարկմանն ու ծրագրային ապահովմանը։ Ընդգծվել է, որ համակարգի արդյունավետ գործունեության համար կարևոր են տվյալների մշակման, ռիսկերի գնահատման և կառավարման մեխանիզմների ներդրումը, ինչը թույլ կտա արագացնել սահմանային հսկողության ընթացակարգերը։
Կարևորվել է միջգերատեսչական համագործակցության ամրապնդումն ու սահմանային կառավարման ոլորտում միջազգային փորձի կիրառումը։

Вместе с биометрическими паспортами в Армении также будут внедрены системы e-gate
Замминистра внутренних дел Армен Казарян провел рабочее обсуждение, в котором приняли участие начальник Службы миграции и гражданства Нелли Давтян, председатель комиссии по регулированию информационных систем Нерсес Ерицян, представители партнерских ведомств.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщили в Министерстве внутренних дел РА.
Обсуждались вопросы внедрения системы электронных ворот на пограничных пунктах, а также технические и оперативные компоненты.
Было подчеркнуто, что система электронных ворот позволит автоматизировать процесс пограничного контроля, сократить время обслуживания граждан и улучшить механизмы идентификации.
Система позволит осуществлять автоматическую биометрическую идентификацию.
Было представлено техническое обслуживание и программное обеспечение системы. Подчеркнуто, что внедрение механизмов обработки данных, оценки и управления рисками имеет важное значение для эффективной работы системы, что позволит ускорить процедуры пограничного контроля.
Также была отмечена важность укрепления межведомственного сотрудничества и применения международного опыта в области управления границами.